سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ,7 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
یکی از اساتید رشته باستان شناسي دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: مسئولان میراث فرهنگی به آثار تاریخی تمندان بيشتر توجه كنند.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از تفتان ما،مرضیه ملایی در حاشیه بازدید از آثار تاریخی تمندان،اظهار داشت: آثار تاریخی معیار و عیار تاریخ ملت ها هستند و این آثار زبان تمدن هاو بیان رخداد های گذشته است که می تواند فضای روشنی از گذشته تاریخی مردم را به آیندگان ارائه دهد.

وی ضمن خواستار توجه بیشتر مسئولان میراث فرهنگی به آثار تاریخی تمندان، افزود: روستای تاریخی تمندان به لحاظ داشتن تنوع آثار تاریخی یکی از مناطق غنی استان به شمار می رود که بر اساس بررسی های انجام شده و شواهد موجود این منطقه آثار سه دوره بیش از تاریخ، در بخش های تاریخی و اسلامی را در خود جای داده است.

ملایی با ابراز نگرانی از تخریب آثار تاریخی تمندان گفت: متاسفانه بسیاری از آثار تاریخی این منطقه در حال نابودی و از بین رفتن است که با نابودی هر اثر و محوطه باستانی یک انقطاع تاریخی درمنطقه رخ می دهد و بخشی از تاریخ و هویت مردم منطقه از بین می رود.

دهیار تمندان نیز در ادامه به خبرنگار ما گفت: روستای تمندان یکی از روستای های تاربخی و باستانی شهرستان خاش است که آثار تاریخی شناسایی شده حکایت از تمدن های دیرینه و سکونت چند هزار ساله بشر در این منطقه دارد.

کردی از سنگ نگاره ها، سنگ نوشته ها، گور دخمه ها، قلعه های سنگی، استودان ها، معماری صخره ای، قبرستان های قدیمی، سنگر های صخره ای، کوره های ذوب و استخراج فلزات به عنوان مهم ترین آثار تاریخی تمندان نام برد و گفت: بیش از ۵۰ اثر تاریخی در این منطقه وجود دارد.

وی درادامه با انتقاد از عملکرد مسولان میراث فرهنگی، بیان کرد: متاسفانه به دلیل اهمال و بی توجهی مسولان میراث فرهنگی در شناسایی و ثبت آثار تاریخی منطقه، بسیاری از این آثار مورد دستبرد و تاراج افراد سودجو قر ار گرفتند و امروز تنها بقایای کوچکی از این آثار بر روی تپه ها و محوطه های باستانی دیده می شود.

کردی در پایان با بیان اینکه آثار به جای مانده از گذشته حلقه پیوند ما با پیشینه تاریخی وسابقه مدنی ومعنوی ماست از مسولان میراث فرهنگی خواست تا برای حفاظت از آثار تاریخی تمندان چاره اندیشی کنند.

گفتنی است روستای تمندان در دامنه جنوبی تفتان ودر ۴۵ کیلومتری شهرستان خاش قرار دارد.

.

.

.

.

.

انتهای پیام/4382

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۱۹۵۷


ارسال