سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۶
در مراسم روز جهانی تالاب‌ها عنوان شد؛
ابتکار: تالاب هامون مظهر همگرایی ملل است/ سفیر افغانستان: افغانستان هرگز مانع جریان آب‌ها نشده است
 
صبح امروز مراسم روز جهانی تالاب ها با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و مدیران و مسئولان ملی و بین‌المللی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، صبح امروز به مناسبت روز جهانی تالاب ها زنجیره انسانی به طول بیش از پنج کیلومتر از فرودگاه تا مرکز شهر زابل در حمایت از احیای تالاب بین‌المللی هامون در زابل تشکیل شد.
مردم سیستان با تشکیل زنجیره انسانی و در دست داشتن پلاکاردها و دست نوشته‌هایی با موضوع احیای تالاب هامون خواستار رسیدگی جدی به وضعیت این تالاب شده‌اند.

هشدارها را برای حفظ تالاب‌ها افزایش دهیم
در این مراسم معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه باید هشدارها را برای حفظ تالاب‌ها افزایش داد، گفت: دولت ایران و افغانستان با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد باید برنامه‌هایی در خصوص تالاب‌ها تدوین و اجرا کند.
احمدعلی کیخا صبح امروز در همایش روز جهانی تالاب‌ها در دانشکاه زابل با حضور مسئولان و میهمانان بین‌المللی، ملی و استانی، خبرنگاران و عکاسان داخلی و خارجی گفت: تالاب هامون جزو 44 تالاب بین‌المللی دنیاست.
وی افزود: تالاب‌ها به دلایل مختلف در کشور از جمله توسعه بی‌ضابطه در اراضی اطراف تالاب‌ها، دخالت بشر در حوزه بالادست تالاب‌ها، رها‌سازی پسماند و ... رو به زوال هستند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه باید هشدارها را برای حفظ تالاب‌ها افزایش داد، تصریح کرد: دولت ایران و افغانستان با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد برنامه‌هایی تدوین و اجرا کند و این برنامه صرفا هامون و آب نیست بحث بهداشت، درمان و تجارت هم مدنظر است.

احیای تالاب هامون نشاط و زندگی را به سیستان باز می‌گرداند
امام جمعه زابل در ادامه مراسم با بیان اینکه احیای تالاب هامون نشاط و زندگی را به سیستان باز می‌گرداند، اظهار داشت: زندگی مردم منطقه سیستان به احیای این تالاب وابسته است.
حجت‌الاسلام علی اکبر کیخا افزود: از دولت افغانستان به عنوان کشور دوست، همسایه و برادر انتظار داریم در این زمینه با ما همکاری کنند
وی ادامه داد: اولین شهر صنعتی جهان حدود شش هزار سال قبل در منطقه سیستان وجود داشته است؛ بنابراین سیستان بخشی از تاریخ جهان محسوب می‌شود که باید برای حیات و پویایی آن برنامه‌ریزی ویژه انجام شود.

نگاه فراملی را برای نجات هامون جست‌وجو می‌کنیم
علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در مراسم روز جهانی تالاب‌ها در دانشکاه زابل گفت: امروز سفیر افغانستان، آلمان و نماینده سازمان ملل، معاون وزارت امور خارجه، نمایندگان وزارتخانه‌های جهاد و نیرو حضور دارند که از آن‌ها می‌خواهیم دست در دست هم برای نجات هامون تلاش کنند چراکه هامون روزگاری محور توسعه بود؛ اجازه ندهیم امروز سلامت مردم را به مخاطره بیندازد.
وی با بیان اینکه هامون درست است که امروز از حیث اقتصاد حیاتش را از دست داده است اما نباید کانون مخاطره برای سلامت مردم باشد، ادامه داد: در حال حاضر متاثر از تالاب هامون توفان‌های 120 روزه به بیش از 150 روز افزایش یافته و زندگی مردم با را چالش مواجه کرده است.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه باید به روش بین‌المللی احیای تالاب هامون را پیگیری کنیم، گفت: باید ایران، آلمان، سازمان ملل را سرمایه‌ای برای احیای تالاب هامون قرار داده و دوباره مردم را به هامون امیدوار کنیم.

مشکلات تالاب هامون را حل می کنیم
ابراهیم رحیم‌پور معاون وزیر امور خارجه در ادامه همایش روز جهانی تالاب‌ها در دانشگاه زابل گفت: زابل برای ما نشانگر اسطوره‌های بزرگ تاریخی ما است و شاهنامه فردوسی را به یاد می آورد.
وی افزود: فردوسی که در برهه‌ای از زمان نجات بخش زبان فارسی بود امروز نیز معصومه ابتکار برای نجات زمین این دیار تلاش می‌کند.
رحیم‌پور ادامه داد: اگرچه مشکل بی‌آبی و کم آبی یک مشکل جهانی شده و قسمت‌هایی از آن در دست ایران نبوده اما تلاش می‌کنیم در دولت تدبیر و امید مشکلات مردم را حل کنیم.
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: با تدابیری که اتخاذ کرده‌ایم امیدوارم بتوانیم مشکلات مردم این منطقه را برطرف کنیم.

حضور سفرای آلمان و افغانستان در زابل نشانه همگرایی برای حل مشکل هامون است
کری لویس نماینده سازمان ملل در ایران در ادامه مراسم روز جهانی تالاب‌ها در دانشکاه زابل گفت: برای سومین بار است که به زابل سفر می‌کنم حدود 20 سال قبل برای اولین بار به این منطقه آمدم؛ آبادانی و سرسبزی‌ را دیدم اما امروز غمگینم که شاهد این وضعیت غمبار هستم.
وی با بیان اینکه در واقع علت حضور ما در اینجا صرفا جشن گرفتن روز جهانی تالاب‌ها نیست بلکه اندیشیدن تدبیر و راهکاری برای نجات هامون است، ادامه داد: دیدن شرایط غمبار امروز هامون باید ما را وادار به چاره‌جویی برای برون‌رفت از این شرایط کند.
نماینده سازمان ملل در ایران گفت: خوشحالم که امروز شاهد حضور سفرای افغانستان و آلمان در این جمع هستم و این نشان از همگرایی جوامع بین‌المللی برای نجات هامون دارد.
وی تصریح کرد: باید با هم تلاش کنیم و فکر کنیم که چگونه می‌توانیم تالاب هامون را به زمان آبادانی و سرسبزی آن بازگردانیم.

دولت آلمان برای حل مشکل تالاب هامون تلاش می‌کند
میکائیل بارون فون اونگرن-اشترنبرگ سفیر آلمان ادامه داد: دولت آلمان در گذشته همکاری‌های بسیاری با ایران و افغانستان داشته و علاقه‌مند به همکاری با ایران برای حل مشکل تالاب هامون است.
وی افزود: ما فقط یار روزهای خوش شما نیستیم بلکه در حل مشکلات نیز یاریگر شما هستیم.
اشترنبرگ ادامه داد: خیلی خوشحالم که می‌بینم علاوه بر سیاسیون و دولتمردان مردم هم برای حل مشکلات زیست محیطی تلاش دارند.
سفیر آلمان ادامه داد: به دولت ایران تبریک می‌گوییم که موضوع محیط زیست را فراتر از منطقه برده و در دنیا مطرح کرده است.
وی افزود: مشکل هامون یک شبه به وجود نیامده و یک شبه حل نمی‌شود بلکه باید با تفکر همدلی و همکاری ملی، محلی و بین‌المللی برای نجات آن تلاش کنیم.‎

افغانستان هرگز مانع جریان آب‌ها نشده است
احمد نور سفیر افغانستان در مراسم روز جهانی تالاب‌ها با بیان اینکه 2 کشور ایران و افغانستان هم‌ریشه و هم‌پیشینه و مکمل هم هستند و چالش‌ها و منافع مشترک دارند، گفت: یکی از چالش‌ها همین تغییر اقلیم بوده که به دلیل خشکسالی‌های اخیر است.
وی ادامه داد: وضعیت مردم افغانستان در آن سوی مرز بدتر از سیستان است چراکه آن‌ها هم از تبعات خشکسالی رنج می‌برند.

تالاب هامون مظهر همگرایی ملل است
معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست در ادامه مراسم گفت: امروز مراسم روز جهانی تالاب‌ها در زابل یکی از مهم‌ترین مراسم‌های جهانی است.
وی افزود: حضور مسئولان و میهمانان از کشورهای مختلف این مراسم را بی‌نظیر کرده و یقیناً همین حضور گسترده شایسته هامون است.
ابتکار ادامه داد: پیام صلح، دوستی، آشتی با طبیعت پیام مراسم روز جهانی تالاب‌ها در زابل است.
وی خاطرنشان کرد: امروز همه مردم و مسئولان کشور برای نجات هامون کمر همت بسته‌اند.

این خبر در حال بروز رسانی است...
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۴۷۸۴


ارسال