سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ,7 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس جمهور روسیه در اظهاراتی گفت که ایران حق فعالیت‌های هسته‌ای صلح را دارد و امیدواراست که با ادامه مذاکرات، کسی به دنبال منافع یکجانبه درباره موضوعی که به راه حلی متوازن نیاز دارد، نباشد.
به گزارش سرويس بين الملل عصر هامون،  «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در مصاحبه با روزنامه الاهرام مصر گفت: ایران حق فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز از جمله غنی سازی اورانیوم را دارد. 

پوتین افزود: «من می‌توانم بدون اغراق بگویم که روسیه سهم مهمی در حل و فصل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران داشته است. موضع ما بر اساس این اعتقاد است که ایران حق فعالیتهای هسته‌ای صلح آمیز را از جمله غنی سازی اورانیوم و البته تحت نظارت آژانس بین المللی اتمی دارد.»

وی ادامه داد:« امیدواریم که با ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران، کسی به دنبال منافع یکجانبه درباره موضوعی که به راه حلی متوازن نیاز دارد، نباشد. »

رئیس جمهور روسیه همچنین درباره داعش گفت: به نظر ما ظهور داعش در عراق و سوریه یک چالش غیرمنتظره و خطرناک نه تنها برای این کشور‌ها بلکه برای دیگر کشورهای خارج از منطقه محسوب می‌شود. آنچه در عراق و سوریه روی می‌دهد نتیجه دخالت خارجی و بی‌مسئولیت در امور منطقه و استفاده یکجانبه از زور و برخوردهای دوگانه و تقسیم تروریست‌ها به خوب و بد است. 

پوتین افزود: متاسفانه باید یادآوری کنم که اقدامات، راهبرد و روشهای اعضای ائتلاف ضد داعش با توجه به تهدید موجود نامناسب بوده است. روسیه بار‌ها خواهان انسجام جامعه بین المللی برای مقابله با تروریسم براساس قوانین بین المللی و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی تمامی کشور‌ها شده است. 

رئیس جمهور روسیه همچنین در این مصاحبه درباره کاهش بهای نفت خام گفت: یک بازار انرژی با ثبات و قابل پیش بینی با منافع تمامی کشور‌ها سازگار است. با وضع موجود لازم است که تمامی بازیگران بازار بین المللی نفت خام تلاش‌های خود را در جهت ایجاد شرایط برای چشم اندازی باثبات در بازار انرژی جهان و تحولات مربوط به آن به کار گیرند. 

وی درباره تحولات اوکراین گفت:من می‌خواهم این موضوع را یادآوری کنم که بحران اوکراین ناشی از روسیه نیست بلکه ناشی از اقدامات آمریکا و متحدان غربی آن برای تحمیل خواسته‌های خود بر خواسته‌های تمامی طرف هاست. ما شاهد نزدیک شدن بیش از پیش ناتو به مرزهای روسیه و بی‌توجهی به منافع کشورمان هستیم. ما بار‌ها به آمریکا و متحدان غربی آن درباره عواقب دخالت آن‌ها در امور اوکراین هشدار داده‌ایم اما آن‌ها توجهی به نظرات ما نکرده‌اند. 

وی افزود: استفاده از زور و تلاشهای کی یف برای اعمال فشارهای اقتصادی بر دونباس تنها اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند. این بُن بستی است که به فاجعه‌ای بزرگ منتهی می‌شود.

انتهاي پيام/ 4030
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۵۱۴۵


ارسال