يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۰
از ورود غیر مجاز اتباع خارجی به استان تا پیشنهاد یک مسئول به کار اجباری
 
اتباع خارجی غیر مجازدر سطح استان سیستان و بلوچستان اکثرا اتباع دوکشور هم مرز استان یعنی افغانستان و پاکستان هستند که بیشتر این تعداد از کشور افغانستان هستند.
به گزارش سرویس اجتماعی عصر هامون  ورود اتباع خارجی غیر مجاز مهمانان ناخوانده ای که حالا برای خودشان یک پا میزبان شده اند؛ افغانی، عراقی، پاکستانی، بنگلادشی و… سال ها از زمانی که پای اولین گروه اتباع بیگانه به کشورمان باز شد، می گذرد. آنهایی که اگر توانستند از راه قانونی و اگر نتوانستند از راه های قاچاق خودشان را به مرزهای ایران رسانده اند.
استان سیستان وبلوچستان که مرز بین دوکشور افغانستان و پاکستان است امروزه  ورود این مهمانان ناخوانده یکی از مشکلات استان به شمار می آید واقعیت آن است که وضع اشتغال کشور در پی حضور غیرقانونی اتباع بیگانه و نیروی کار غیرمجاز چندان مطلوب نیست که در این میان بیشترین ضرر متوجه کارگر ایرانی است که دغدغه جایگزین شدن با نیروی کار ارزان را دارد.
ورود اتباع خارجی باعث بیکاری کارگران ایرانی
محمد یک کارگر ساختمانی زاهدانی با بیان اینکه  در طول ماه  فقط چند روز میتوانم کاری پیداکنم می گوید:  یکی از بزرگترین دلایل بیکاری ام در ماه وجود کارگران خارجی و غیر مجاز است.
وی در ادامه میگوید: کارگران خارجی که اکثرا افغانی هستند با پول های ناچیز حاضر به کار میشوند و برای همین کارفرمایان آنها را برای کار انتخاب میکنند ولی من که زن و فرزند دارم وباید مخارج خانه را تامین کنم نمیتوانم تمام روز با یک در آمد ناچیز که کفاف زندگیم را نمی دهد سر کنم.
هیچ چیز مانع ورود ما به ایران نمی شود
نثار احمد ۳۰ساله اهل هرات افغانستان یکی از همین مهمانهای ناخوانده است مهمانی که سیستان و بلوچستان متحمل میزبانی اجباریش به دلیل همسایه بودن با کشور شده است.
جثه‌ای ضعیف و ظریف دارد با موهای بلند و نامرتب به صورت قاچاقی به ایران آمده است و این دومین بار است در سفر قبلیش در ابتدا توسط مامورین دستگیر شده و به افغانستان بازگردانده شده است اما دوباره به صورت قاچاق به ایران بازگشته، دوس ندارد ماجرای چگونگی ورودش به ایران راتعریف کند میگوید نمیخواهم آن روزهای سخت سفرم را به یاد بیاورم، سفری پر ماجرا و هولناکی که بسیاری از افغانی‌ها، آن را به چشم دیده و با گوشت و پوست و استخوانشان سختی‌هایش را درک کرده‌اند.
نثار احمد میگوید: زندگی در ایران به صورت غیر قانونی و با کلی مشکلات و دوری از خانواده و وطن بسیار سخت است ولی وقتی بیکاری و جنگ، فرصتی برای ماندن باقی نمی‌گذارد، چاره چیست؟ کم نیستند افغان‌ها و همشهری‌هایی که با سواد و بی‌سواد، مجبورند برای نجات جانشان کوچ کنند.
کار اجباری مجازات اتباع غیر مجاز
سرهنگ محمود پارسافر اظهار داشت: اتباع خارجه غیر مجاز در سطح استان سیستان و بلوچستان  اکثرا اتباع دوکشور هم مرز استان یعنی افغانستان و پاکستان هستند که بیشتر این تعداد از کشور افغانستان هستند.
وی ادامه داد:ازاین اتباع غیر مجاز بیش از ۶۰ در صد دستگیر می شوند و عودت داده می شوند به کشورهای خودشان ولی متاسفانه این افراد دوباره از راههای مختلف اقدام به باز گشت به ایران می کنند.
رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان افزود:متاسفانه کشور افغانستان و پاکستان هیچ برخوردی با این افراد ندارد و اقدامات کشور ماهم بازدارنده نیست.
وی در خصوص روند دستگیری این افرداد گفت: این افراد پس از دستگیری توسط ماموران به اردوگاههای محل نگهداری اتباع خارجه غیر مجاز تحویل داده می شوند و بعد از گذشت زمان یک یا دو روزه تحویل کشور متبوعشان می شوند.
وی در رابطه با چگونگی ورود تعدادی از اتباع خارجی  غیر مجاز به استان بیان کرد: گستردگی استان ما به گونه ای است کوره راهای زیادی دارد که به دلیل وسعت استان این کوره راهها را نمیتوان کاملا پوشش داد و این افراد از خلل کمبود نیرو استفاده میکنند و وارد کشور میشوند.
سرهنگ پارسافر درپایان با بیان اینکه باید یک قانون برای اتباع خارجی غیر مجاز اعمال شود گفت:به نظر من اگر این افراد پس از دستگیری به مدت هرچند کوتاه در اردوگاههای کار اجباری به کار گرفته شوند و بعد به کشورشان عودت داده شوند شاید انگیزه بازگشت به صورت غیر قانونی به ایران را ازدست بدهند و این عمل بازدارنده باشد.
گزارش : حمیده پیران
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۷۹۱۹


ارسال