پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۳۴
نوری بر تارک تابناک خاندان وحی
 
اهل‏ بیت پیامبر(صلی الله علیهم اجمعین) چهره‏ هاى تابناکی به جهانیان عرضه كرده ‏اند و نامشان ‏مانند ستارگان درخشان در آسمان برکات مى‏درخشد؛ یکی از درخشانترین ستاره ها، در میان‏ بانوان، از هفتمین منظومه ولایت، فاطمه معصومه سلام الله علیها، فرزند پاكیزه امام موسى بن جعفر(علیه السلام) است. او والاترین دختر موسى است و از این‏روست كه هر گاه نامى از پدر برده شود، یادى از او نیز به میان مى‏آید.
به گزارش عصر هامون، حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال ۱۷۳ هـ ق، ۲۵ سال بعد از تولد حضرت امام رضا (علیه السلام) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.

خبر ولادت حضرت معصومه (علیها السلام) قبل از تولد بارها توسط امام صادق (علیه السلام) اعلام ‏شده بود و به این ترتیب‏ از همان ایام، شیعیان به شناخت مقام والاى وى فرا خوانده مى‏شدند.

از جمله آنگاه ‏كه گروهى از شیعیان رى نزد امام صادق(علیه السلام) آمدند، حضرت فرمود: آفرین بر برادران‏ ما از اهل قم.

آنان گفتند: ما اهل رى هستیم.

ولى امام همان جمله پیشین راتكرار فرمود.

و ادامه داد:

« الا ان لله تعالى حرما و هو مكة، الا ان لرسول الله‏ حرما و هو المدینة، الا ان لامیرالمۆمنین حرما و هو الكوفة، الا ان حرمى و حرم ولدى‏ بعدى قم، الا ان قم كوفتنا الصغیرة. الا ان للجنة ثمانیة ابواب ثلاث منها الى قم. تقبض فیها امراة هى من ولدى و اسمها فاطمة بن موسى، تدخل بشفاعتها شیعتنا الجنة باجمعهم»‏.

یعنی: براى خداوند حرمى است كه مكه است، حرم رسول، مدینه؛ حرم امیرمومنان كوفه است وحرم من و فرزندانم قم است. بدانید قم كوفه كوچك ماست. بدانید بهشت هشت درب دارد، كه سه درب آن به سوى قم است. بانویى از اولاد من در آنجا وفات مى‏كند كه نامش فاطمه دختر موسى است. همه ‏شیعیان ما به شفاعت او وارد بهشت مى‏شوند.

امام ‏صادق علیه السلام فرمود: این كودك فرزندم موسى است. خداوند از او دخترى به من عنایت مى‏كند كه نامش فاطمه است. او را در سرزمین قم ‏به خاك مى‏سپارند. هر شخصى كه او را در قم زیارت كند، بهشت ‏برایش واجب مى‏شود

این خبر و نحوه تعریف حضرت از قم به ‏طور طبیعى مى‏ توانست گروهى از اهالى رى را به عزیمت ‏به سوى قم برانگیزد و در حقیقت اهمیت ویژه‏ اى را كه شهر قم، به خاطر حضور فاطمه معصومه (سلام الله علیها) مى‏ یافت ‏براى آنان‏ بازگو كند.

مى ‏توان گفت ‏به همین خاطر گروههایى از مردم قم از جمله صاحبان فكر و اندیشه از آمدن چنین بانویى به قم مطلع بودند و براى فرا رسیدن آن زمان و یارى ‏و پاسداشت مقدم وى لحظه شمارى مى ‏كردند.

نكات دیگرى نیز از این روایت ‏به دست‏ مى ‏آید از جمله این كه قم حرم ائمه طاهرین (علیهم السلام) است.

موضوعى كه در دهها روایت دیگر از زبان پیامبر(صلی الله علیه واله)، امام على(علیه السلام) و اغلب ائمه یكى پس از دیگرى به آن اشاره شده ‏است.

در خبرى دیگر نیز امام صادق(علیه السلام) به پیشگویى تولد وى پرداخت.

یكى از شیعیان به نزد حضرت آمد، امام را دید كه با كودكى در گهواره سخن مى‏گوید. گامى ‏جلوتر نهاد و مبهوت از این واقعه پرسید: آیا با این طفل سخن مى‏ گویید؟ امام او را دعوت كرد تا با كودك در گهواره سخن بگوید.

مرد باز هم جلوتر آمد و سلام كرد.
حضرت معصومه

كودك نه تنها جوابش را داد؛ بلكه گفت: اى مرد نامى را براى دخترت [كه تازه ‏متولد شده است] انتخاب كرده‏ اى كه خداوند آن را دشمن مى‏ دارد، پس نامش را عوض كن [وى نام دخترش را حمیرا گذاشته بود] شگفتى مرد دو چندان شد.

آنگاه امام ‏صادق (علیه السلام) فرمود: «این كودك فرزندم موسى است. خداوند از او دخترى به من عنایت مى‏كند كه نامش فاطمه است. او را در سرزمین قم ‏به خاك مى‏سپارند. هر شخصى كه او را در قم زیارت كند، بهشت ‏برایش واجب مى‏شود».


ستاره، مادر خورشید و ماه

حضرت معصومه(علیها السلام) و امام رضا(علیه السلام) هر دو از یك مادر به نام «نجمه‏» (ستاره) متولد شده‏ اند.

در كتابهاى تاریخى براى مادر حضرت ده نام و لقب ذكر شده است كه‏ عبارتند از: نجمه، تكتم، خیزران مرسیه، اروى، ام‏البنین، طاهره، سكن، سمانه، شقرا، صقر.

درباره زمان تولد، پدر، مادر، سن و مدت عمر نجمه خاتون اطلاعى در دست نیست و درباره اینكه وى اهل چه منطقه‏اى بوده است، نیز اختلاف نظر وجود دارد.

على اكبر مهدى‏ پور مى ‏نویسد: از تاریخ تولد نجمه خاتون اطلاعى در دست نیست و از مقدار سن شریفش به هنگام ‏شرف یابى به دودمان امامت چیزى نمى‏ دانیم.

درباره جایگاه رفیع مادرحضرت معصومه سلام الله علیها همین نكته بس كه امام كاظم علیه السلام مى‏فرمود: او را جز به فرمان خدا و به استناد وحى خدا نگرفتم

تنها چیزى كه در منابع حدیثى آمده، این است كه وى به هنگام تشرف به خانه امام كاظم(علیه السلام) دوشیزه بوده است.

اما در مورد تابعیت وى كه اهل چه كشورى بوده، تنها چیزى كه در دست است این كه وى اهل ‏مغرب بود.

اما درباره جایگاه رفیع مادر حضرت معصومه (سلام الله علیها) همین نكته بس كه امام كاظم (علیه السلام) مى‏فرمود: او را جز به فرمان خدا و به استناد وحى خدا نگرفتم.


مقام علمی رفیع

حضرت معصومه (علیهاالسلام) از جمله بانوان گرانقدر و والا مقام جهان تشیع است و مقام علمی بلندی دارد. نقل شده که روزی جمعی از شیعیان، به قصد دیدار حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) و پرسیدن پرسش هایی از ایشان، به مدینه منوره مشرف شدند. چون امام کاظم (علیه السلام) در مسافرت بود، پرسش های خود را به حضرت معصومه (سلام الله علیها) که در آن هنگام کودکی خردسال بیش نبود، تحویل دادند. فردای آن روز برای بار دیگر به منزل امام رفتند، ولی هنوز ایشان از سفر برنگشته بود. پس به ناچار، پرسش های خود را باز خواستند تا در مسافرت بعدی به خدمت امام برسند، غافل از این که حضرت معصومه (سلام الله علیها) جواب پرسش ها را نگاشته است. وقتی پاسخ ها را ملاحظه کردند، بسیار خوشحال شدند و پس از سپاسگزاری فراوان، شهر مدینه را ترک گفتند. از قضای روزگار در بین راه با امام موسی بن جعفر (علیه السلام) مواجه شده، ماجرای خویش را باز گفتند. وقتی امام پاسخ پرسش ها را مطالعه کردند، سه بار فرمود: پدرش فدایش .
انتهای پیام/۹۰۳۱
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۶۸۵۶
مرجع : تبیان


ارسال