جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ,3 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۵
حجت الاسلام کیخا در خطبه های نماز جمعه زابل :
رئیس جمهور و دولتمردان دردهای مردم سیستان را ببینند
 
امام جمعه زابل با خطاب به رئیس جمهور و دولتمردان گفت: عزیزان! نمی گوییم سیستان را ویژه نگاه کنید بلکه خواهش می کنیم سیستان را ببینید.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از اوشیدا: حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه زابل در خطبه های این هفته نماز جمعه در مصلی المهدی(عج) ضمن دعوت نمازگزاران به رعایت تقوی الهی گفت: به فکر قیامت باشیم. آن روزی که نه مال وثروت به درد میخورد نه فرزندان. هر کس که با قلب سلیم در پیشگاه خدا حاضر شده باشد منفعتش زیاد است.
وی افزود: قلب سلیم یعنی دل وجانی که آراسته باشد به اوصاف نیک و پیراسته باشد از اوصاف رذیله و زشت. قلب سلیم قلبی است که از هرگونه گناه و رذایل پاک مانده باشد. قلب حرم خداست. در حرم خدا در مکانی که مختص به خداوند متعال است غیر خدا را راه مده و حب به هر چیزی که غیر خداست را از دلت دور کن.
کیخا گفت: آیا قلب به معنی همین وسیله پمپاژ خون در بدن است این که جزو جسم است ،مراد اول تفکر و اندیشه است. یعنی اساس انسان این را می گویند قلب. در ذهن خودت محبت غیر خدا را راه مده همچنان که قلب این وسیله پمپاژ خون، بیماری می گیرد، فکر انسان هم بیمار می شود. اما فرقش این است که بیماری قلبی جسمی برای مومن عیب نیست بلکه امتحان است.اما آن چیزی که عیب است بیماری فکرواندیشه است.
امام جمعه زابل به ویژگی های افرادی که بیماردل و فکرآلوده دارند اشاره کرد و افزود: این افراد ایمان به خدا و دین خدا ندارند، وعده های خدا و رسول خدا را دروغ می دانند. اهل فساد اند. به ناموس دیگران چشم طمع دارند. اهل چشم چرانی اند. عفت چشم و دامن ندارند و بر ضد اسلام و مسلمانان تبلیغ می کنند.
از دشمنان می ترسند و اسرار مسلمانان را به دشمنان اسلام منتقل می کنند.
حجت الاسلام والمسلمین کیخا در خطبه دوم با اشاره به ۲ مرداد روز نماز جمعه(اولین جمعه مردادماه) گفت: نماز جمعه به تعبیر بزرگان ما یکی از مهم ترین عوامل حفظ ایمان و روحیه در مردم است. نماز عبادی، سیاسی جمعه باعث اتحاد و همدلی و یاری اسلام و استحکام صفوف مسلمین است.
وی در ادامه با اشاره به شنبه ۳ مرداد سالروز تخریب حرم و بارگاه ائمه بقیع(ع) گفت: تخریب بارگاه ائمه بقیع(ع) توسط گروه گمراه و نادان وهابیت صورت گرفت که این گروه همواره لکه ننگی برای جهان اسلام بوده است و امروزه به شکل وحشی تری تحت عنوان داعش بروز کرده است.
خطیب نماز جمعه زابل تصریح کرد: این گروه مزدور و آلت دست صهیونیستها و استکبار جهانی مخصوصا آمریکای جنایتکار است.
وی در ادامه با اشاره به سه شنبه ۶ مرداد روز کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای گفت: توجه به آموزش های فنی و حرفه ای، نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی دارد. توجه داشته باشیم که تحصیل فرزندان ما می بایست هدفمند باشد و صرفا به دنبال گرفتن مدرک نباشیم. به کارهای تولیدی روبیاوریم. مسئولان هم حمایت لازم و واقعی را از کارآفرینان داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین کیخا خطیب نماز جمعه زابل با خطاب به رئیس جمهور و دولتمردان گفت: عزیزان! نمی گوییم سیستان را ویژه نگاه کنید بلکه خواهش می کنیم سیستان را ببینید. دردهای مردم سیستان را فریاد زدیم اما ظاهرا قدرت سامعه ی مسئولین امواج دردها را دریافت نمی کند!
وی گفت: بیش از یک سال است که در این جایگاه شاهد فریاد بلند مردم دارالولایه سیستان در رابطه با منطقه آزاد تجاری شدن سیستان هستم. بعد از این همه مدت حضرات در کارگروه مناطق آزاد تایید کردند، اما تصویب نهایی در هیئت دولت دیده نشد.حتی هنوز به مجلس هم نرفته! سوال ما را رئیس جمهور محترم و دولتمردان پاسخ دهند.
وی در ادامه افزود: سالهاست که احیای تالاب هامون را که ثبت جهانی شده فریاد زدیم. اما در این مدت چه بودجه ی در خور شانی به این تالاب ختصاص یافت. برای احیای دریاچه ارومیه ۱۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده است.
کیخا گفت: در حالی که هامون فقط یک تالاب و اکوسیستم نیست، بلکه رمز حیات و اشتغال هزاران صیاد و کشاورز و دامدار است. چرا اینهمه تفاوت در نگاه وجود دارد؟ ما منتظر جواب مسئول بزرگوار محیط زیست هستیم.
خطیب نماز جمعه زابل افزود: در این وضعیت خاص و بحرانی سیستان، شاهد انتقال آب زابل به زاهدان هستیم. اولا در رابطه با آبی که تاکنون از زابل به زاهدان منتقل می شده است بایستی سازمان آب زاهدان درصدی از فروش آن را به شهرستان های سیستان جهت توسعه و عمران پرداخت کند. ثانیا: طرح لوله دوم می بایست هرچه سریعتر متوقف شود.
حجت الاسلام والمسلمین کیخا در رابطه با صنعت گردشگری در سیستان گفت: در مورد میراث فرهنگی و صنعت گردشگری که می تواند منطقه را متحول کند، در مورد آثار باستانی و پتانسیل شهرسوخته، این عسلویه ی فرهنگی جنوب شرق ایران اسلامی، طرحی ندیدیم. مسئول محترم فرصت را از دست ندهد. ما منتظر عملیاتی شدن طرح ها و نظرات هستیم.
امام جمعه زابل در رابطه با کارخانه سیمان سیستان گفت: در مورد کارخانه سیمان سیستان سوال داشتیم، چه کسی جوابگوست؟ کارخانه ی سیمانی که باید برای رفع مشکلات اشتغال در سیستان تاسیس می شد، الان چقدر از مشکلات اشتغال این مردم را حل کرده است؟ مردمی که برای امرار معاش، رنج دوری از خانواده و سفر به شهرهای دور را متحمل می شوند. چرا نباید از این امکانات استفاده کنند؟ چرا نباید عوارض این کارخانه به سیستان پرداخت شود؟
خطیب نماز جمعه زابل در ادامه سخنانش افزود: در رابطه با مرز حرف هایی داشتیم که الحمدلله حرکت خوبی انجام شد که جای تقدیر و تشکر دارد. ما خواستاریم که این حرکت توسعه پیدا کند تا تبادل کالا با کشور همسایه برای مردم تسهیل شود. در مورد پاس مرزی قولهایی رابرخی مسئولین دادند ولی خبری نشد. کارتهای مرزنشینی می تواند برای این مردم دلگرم کننده باشد. مسئولین تنگه احد ایران اسلامی را دریابند.
حجت الاسلام والمسلین کیخا افزود: با این وضعیت سیستان درآمدهای مرز میلک تا اطلاع ثانوی نباید از این منطقه خارج شود.
وی در رابطه با وضعیت سیستان گفت: در مناطق تهران و البرز و خوزستان در بعضی از روزها یک لحظه شبیه روزهای طولانی سیستان طوفان می شود و رسانه ها غوغا می کنند. چرا لنز دوربین ها، وظیفه خودشان را انجام نمی دهند؟ چرا صدا و سیمای استان غوغا نمی کند؟
وی در ادامه از رئیس جمهورمحترم و دولتمردان خواست تا با خانواده شان یک هفته به سیستان بیایند و دردهای این مردم را از نزدیک ببینند. ببینند که جگرگوشه های این مردم چه هوایی تنفس می کنند و این هوا وارد سینه هایشان می شود.
حجت الاسلام والمسلمین کیخا در ادامه در رابطه با مشکلات سیستان افزد: وضعیت بازار سیستان و تخفیف های مالیاتی را بررسی کنید. چرا این تخفیف مالیاتی اعمال نشده است؟ چرا در استان ما که به "سی ان جی" مجهز نیست قیمت بنزین مانند استانهای دیگری ست که سی ان جی دارند؟
خطیب نمازجمعه زابل در پایان خواستار تسریع در به پایان رساندن آزادراه زابل به زاهدان شد و گفت: این آزادراه می تواند رفت و آمد را به منطقه سیستان تسهیل دهد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۱۵۸۹


ارسال