سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ,7 December 2021
1
Share/Save/Bookmark
۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۰
به بهانه 26 مرداد ماه؛
مردانى از قبیله غیرت و حماسه/ 525 آزاده سهم سیستان و بلوچستان از غیور مردان هشت سال دفاع مقدس
 
مدیر کل بنیاد شهید سیستان و بلوچستان گفت: 525 آزاده و 46 آزاده عروج یافته سهم سیستان و بلوچستان از یادگاران هشت سال دفاع مقدس است.
به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت عصر هامون، 26 مرداد 1369، برگی دیگر از تقویم انقلاب ورق خورد و یوم اللّه دیگری متولّد شد. ثانیه های انتظار به کندی می گذشت. شهر به استقبال پرنده های مهاجر آمده بود که در سال های سخت هجران از وطن، بال و پر خود را در زیر شکنجه های کفر شکسته بودند. البته هرچند جسم آنان دربند بود، ولی هیچ گاه روح و اندیشه بلندشان تسخیر نشد و قلبشان به یاد دین و ایمان و آسمان وطن می تپید.
26 مرداد روز بازگشایی قفس ها بود، روز شادمانی شهر و مردم، روز شادباش و تبریک، روز وصل و دیدار. آغوش وطن گشوده شده بود و فوج فوج مردانگی در آن جای می گرفت.
اسراى سرافراز ایرانى از چند نقطه مرزى با تشریفات وارد کشور شدند و نخستین واکنش آنان، بوسه بر خاک ایران و ریختن اشک شوق بود. زیارت مرقد مطهر حضرت امام خمینى(ره) و هم‏چنین بیعت با جانشین خلف وى حضرت آیت ‏الله خامنه ‏اى، از نخستین برنامه ‏ها و اقدامات مشترک آزادگان سرافراز ایرانى بود.
مقام معظم رهبرى درباره آزادگان چنین فرموده ‏اند: «یکى از چیزهایى که شما را، دلهایتان را زنده نگه می ‏داشت، پر امید نگه مى داشت، یاد آن چهره و روحیه پرصلابت امام عزیزمان بود. آن‏ بزرگوار هم خیلى به یاد اسرا بودند. حال پدرى را که فرزندانش به این شکل از او دور شده باشند، راحت مى‏ شود فهمید.... مسأله اسارت طولانى فرزندان این ملت به‏ نوبه خود امتحان دیگرى بود که ملت ما با موفقیت آن‏را به انجام رسانده و اسراى ما همانند ملت ایران، از خود آزادمردى نشان دادند و سرانجام با موفقیت و سرافرازى به وطن بازگشتند.... شما در دوران اسارت، شرایط سختى را گذراندید، اما در عین حال با حفظ دین و اعتقادات و دلبستگى خود به اسلام، امام و انقلاب، موجب افتخار و آبرومندى ملت خود در برابردشمن شدید.»

فرزندان میهن به عشق دیدار پیر جماران، روزهاى سخت هجران را به امید وصال سپرى مى‏ کردند و هردم به این امید، روزها را لحظه ‏شمارى مى‏ کردند. آنان در گوشه زندان‏هاى تاریک و وحشتناک دشمن، با پدر پیر خود درددل مى‏ کردند و آن پیر فرزانه با عشق پدرى به آنان پاسخ مى‏ داد: «فرزند بسیار عزیزم! از نامه دل‏سوزانه شما بسیار متأثر گردیدم. من ناراحتى شما عزیزان در بند را احساس مى‏ کنم، شما هم ناراحتى پدرتان را که فرزندان عزیزش دور از وطن هستند، احساس کنید. عزیزان من! سیّد و مولاى همه ما حضرت موسى‏ بن جعفر بیش از همه شماها و ماها در رنج و گوشه زندان به ‏سر بردند. براى اسلام عزیزش صبر کنید. خداوند فرج را ان‏شاءاللّه نزدیک مى ‏نماید و پدر پیر شما را با دیدن شما شاد مى‏ فرماید. به همه عزیزان در بند اسلام سلام مرا برسانید. من از دعاى خیر فراموشتان نمى‏ کنم. خداحافظ شما باشد.»
525 آزاده سهم سیستان و بلوچستان از غیور مردان هشت سال دفاع مقدس
عباس پالاش مدیر کل بنیاد شهید سیستان و بلوچستان در گفتو گو با خبرنگار اجتماعی عصر هامون گفت: آزادگان، گنجینه‌های ارزشمندی هستند که فرهنگ ایثار و مقاومت را در اسارت برای همگان به نمایش گذاشتند و امروز مسئولان نظام باید از همه امکانات موجود بهره‌ بگیرند، تا این فرهنگ وصف‌ناپذیر را مانند کلید راه هدایت به نسل جوان و آینده انتقال بدهند.
وی افزود: ورود آزادگان به میهن اسلامی، بهانه‌ای است تا فرهنگ یاد شده بیشتر به آحاد جامعه تبیین شود.
پالاش با بیان اینکه  آزادگان ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس افتخارات زیادی را کسب کردند و بانی عزت و سرافرازی کشور شدند، تصریح کرد: 525 آزاده و 46 آزاده عروج یافته سهم سیستان و بلوچستان از یادگاران هشت سال دفاع مقدس است.
وی با اشاره به اینکه آزادگان اسوه ایثار و استقامت هستند، یادآور شد: جانبازان سرافراز ایران اسلامی برای پاسداری از آرمان های مقدس نظام اسلامی ایران بهترین دوران عمر خود را در بدترین شرایط محیطی و روحی سپری کردند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۲۷۷۴


ارسال