پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ ,9 December 2021
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۷
ماهواره عامل دوری اعضای خانواده از یکدیگر است
 
ماهواره به لحاظ تنوع در کمیت و کیفیت انسان را نه تنها از متن جامعه بیرون میکشد بلکه باعث میشود شخص در خود محصور باشد و دیگر رابطه عاطفی و دوستانه را با خانواده خود نداشته باشد .
به گزارش سرویس فرهنگ و هنر عصر هامون به نقل ندای هیرمند ،ماهواره به لحاظ تنوع در کمیت و کیفیت انسان را نه تنها از متن جامعه بیرون میکشد بلکه باعث میشود شخص در خود محصور باشد و دیگر رابطه عاطفی و دوستانه را با خانواده خود نداشته باشد .

پدری که به محض ورود به منزل کنترل ماهواره را در دست می گیرد و محو تماشای برنامه های آن می شود و هیچ توجهی به نیاز خانواده به دور بودن و گشت و گذار و همدردی با اعضای خانواده ندارد باید منتظر عواقب سنگین این بی توجهی به ظاهر ساده و کم اهمیت باشد چرا که فرزندی که مهر و عاطفه و توجه را در خانه از والدین خو نیابد ، در تلاش خواهد بود آن را در بیرون از خانه و به طریق دیگری به دست آورد .

پرداختن و دیدن برنامه های  متنوع و زیاد ماهواره دیگر فرصتی برای رسیدگی به فرزند و محبت به خانواده برقراری ارتباط عاطفی با آنان و دید و بازدید و احوال پرسی از فامیل و دوستی باقی نمیگذارد.

سبک زندگی  ، یکی از عرصه های بسیار مهم و گسترده، فرهنگ عمومی به شمار می آید که تغییر نگرش و عقاید افراد به شمار می رود ، تغییر نگرش ها و عقاید افراد در رفتارهای گوناگون آنها در زمینه مصرف مصرف انواع کالاها،گذراندن اوقات فراغت و تفریح نحوه پوشش ، شیوه ظاهر آرایی ،آداب و شیوه تعامل اجتماعی مانند تعامل با جنس مخالف شکل خانواده و...همه در زمره موارد هدف شبکه های ماهواره ای در تغییر سبک زندگی ایرانی –اسلامی هستند.

با نگاهی گذرا می توان دریافت خانواده هایی که پای سریال های کانال های فارسی زبان می نشینند صرفا جهت پر کردن اوقات فراغت از آنها استفاده می کنند غافل از اینکه با تکرار یک سری هنجارهای برون مرزی که با فرهنگ بومی ما سازگاری ندارد ضربه سنگینی را به بدنه خانواده وارد کرده و بدتر از آن زمانی است که خانواده فرزندانشان را به تکنولوژی ای به نام ماهواره می سپارند ولی نمیدانند که در دراز مدت ارزش ها و هنجارهای جدیدی را در فرزندانشان نهادینه می کنند که مکن است در آینده نه تنها خود خانواده نتواند از پس هزینه های سنگین آن برآیند بلکه جامعه نیز متحمل هزینه های سنگین تری بر اثر برآیند این ناهنجاری ها گردد.

انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۴۰۰۷


ارسال