يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ ,19 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۶
تجمع مخالفان توافق هسته ای ایران در مقابل کنگره آمریکا
 
سناتور تد کروز، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است در راهپیمایی مخالفان توافق هسته ای ایران سخنرانی کند.
به گزارش سرویس بین الملل عصر هامون، به نقل سی ان ان، راهپیمایی مخالفان توافقنامه هسته ای ایران درحالی در واشینگتن شروع شده است که کنگره ی آمریکا خود را برای رای گیری درباره این توافقنامه آماده می کند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از حمایت کافی برای جلوگیری از اقدام مخالفان برای خراب کردن این توافقنامه، برخوردار است.
 
امروز هیلاری کلینتون، نامزد پیشتاز دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شدیدا از توافقنامه هسته ای ایران دفاع کرده است. وی همچنین به صورت مستقیم از رقبای جمهوری خواه خود انتقاد کرد.

خبرنگار شبکه ی تلویزیونی سی ان ان که در راهپیمایی مخالفان توافقنامه هسته ای ایران در مقابل کنگره در واشینگتن دی سی حضور داشت، گفت: جمعیت زیادی تجمع کرده اند، اینجا مکانی است که ما شش سال پیش شاهد بودیم که اعضای حزب چای (جنبش اعتراضی در آمریکا) درباره موضوعات مربوط به طرح درمانی اوباما تجمع کرده بودند.

امروز همان تعداد جمعیت حضور دارد و میزبان راهپیمایی نیز طرفداران حزب چای (جنبش اعتراضی) هستند. سناتور تد کروز که یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا است قرار است در این راهپیمایی سخنرانی کند. وی از رقیب خود یعنی دونالد ترامپ دیگر نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دعوت کرده است که در این راهپیمایی سخنرانی کند.

هم دونالد ترامپ و هم تد کروز موافق هستند که توافقنامه هسته ای ایران راهی اشتباه است. هم دونالد ترامپ و هم تد کروز قرار است در راهپیمایی امروز سخنرانی کنند. این مسئله نشان می دهد که در میان جمهوری خواهان نیز اختلاف نظر وجود دارد.

براساس این گزارش، تد کروز یکی از جمهوری خواهانی است که هیلاری کلینتون هم از وی انتقاد کرد. تد کروز مدعی شده است که می خواهد که توافقنامه هسته ای ایران را در روز نخست ریاست جمهوری اش پاره کند.
 
دونالد ترامپ هم می گوید دیدگاه او بیشتر دیدگاه یک مذاکره کننده و یک فعال بخش کسب و کار است. دونالد ترامپ می گوید ضرورتا نمی توان در روز نخست ریاست جمهوری توافقنامه را پاره کرد، بلکه باید صبر کرد و منتظر ماند.
 
اینکه تد کروز از دونالد ترامپ خواسته است در این راهپیمایی حضور داشته باشد و سخنرانی کند این است که وقتی دونالد ترامپ در جایی حضور پیدا می کند رسانه های زیادی در آنجا هستند و جمعیت زیادی هم جمع می شود.

مجری سی ان ان از خبرنگار پرسید: وقتی که رئیس جمهور آمریکا شمار زیادی از سناتورهای دموکرات را همراه خود دارد و تعداد آنها به چهل و یک یا چهل و دو نفر می رسد، دیگر معنی این راهپیمایی چیست؟

خبرنگار سی ان ان در پاسخ گفت: پرسش بسیارخوبی مطرح کردید. باراک اوباما به اندازه کافی افراد دراختیار دارد که با نظرات جمهوری خواهان درباره توافقنامه مخالف باشند، اما تعداد این سناتورها به اندازه ای نیست که متعهد باشند با سخنرانی های طولانی خود در جلسه رای گیری، مانع از رای گیری درباره توافق هسته ای شوند.

مسئله کلیدی و اصلی این است که جمهوری خواهان همچنان احساس می کنند باز هم می توانند افرادی را متقاعد کنند. افرادی که در این جمعیت حضور دارند و از جمله افراد جمهوری خواهی که در داخل کنگره حضور دارند به دنبال آن هستند که رای گیری درباره توافقنامه هسته ای را به تاخیر اندازند چون امیدوارند که با بدست آوردن زمان بیشتر، مخالفان بیشتری برای توافقنامه بدست می آورند. علت بزرگ مربوط به این راهپیمایی نیز همین است.

وی افزود: همچنین علت برگزار نشدن راهپیمایی در پنج شش هفته گذشته این بود که کنگره در تعطیلات بود. باراک اوباما خوش شانس بود که وقتی که توافقنامه بدست آمد تعطیلات تابستانی کنگره شروع شد.

مجری سی ان ان از خبرنگار پرسید: شما به نکته بسیار مهمی اشاره کردید. برخی جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا و سنا تلاش می کنند هرگونه رای گیری را به تاخیر اندازند.

این افراد استدلال می کنند که پنجره فرصت شصت روزه که طی آن کنگره باید اقدام قانونی درباره توافقنامه ایران بکند، هنوز شروع نشده است چون قانونی که این پنجره فرصت شصت روزه را ایجاد کرده است تصریح می کند که متن توافقنامه و همه ضمائم آن باید به کنگره ارائه شود.

این افراد استدلال می کنند که هنوز توافقنامه های مخفی بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران وجود دارد که آنها هنوز متن آن را مشاهده نکردند. آنها می گویند پس در نتیجه، این شصت روز هنوز شروع نشده است و به همین علت است که آماده رای گیری نیستند. شما دراین باره چه شنیده اید؟

خبرنگار سی ان ان در پاسخ گفت: دقیقا همین طور است. به نظر می رسد که در میان حزب جمهوری خواه در این باره اختلاف نظر وجود داشته باشد.

اختلاف نظر میان جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه باعث شد رای گیری برنامه ریزی شده علیه توافق هسته ای ایران با بی نظمی هایی روبرو شود. این در حالی است که دیگر مخالفان توافق هسته ای ایران از جمله دونالد ترامپ نامزد احتمالی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خود را برای برگزاری این راهپیمایی بزرگ در بیرون محوطه کنگره آماده می کند.
 
این اختلافات پس از آن آغاز شد که کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با مناظره کنگره درباره توافق هسته ای ایران همزمان شد.
 
جمهوریخواهان مجلس نمایندگان نیز مجبور شدند برنامه خود را برای آغاز مناظره درباره قطعنامه علیه توافق هسته ای به تعویق بیاندازند زیرا برخی از جمهوری خواهان تهدید کردند ممکن است از این قطعنامه حمایت نکنند.
 
این اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان که از حمایت نشدن قطعنامه علیه توافق هسته ای ایران در سنا ناکام شده بودند، خواهان یک رویکرد جایگزین در این خصوص شدند.
 
بیل فلورس، نماینده جمهوری خواه ایالت تگزاس و رهبر یکی از گروه های بزرگ محافظه کاران در مجلس نمایندگان در این باره گفت: ما باید از هر ابزار موجودی استفاده کنیم تا با این توافق بد مقابله کنیم.
 
نتیجه این اختلافات هنوز مشخص نیست، زیرا مخالفت ها در مجلس نمایندگان، اندکی پیش از آغاز نشست مجلس نمایندگان با موضوع مناظره درباره این قطعنامه بر ملا شد.
 
استیو استایورز، نماینده جمهوری خواه ایالت اوهایو نیز در این باره گفت: چنین به نظر می رسد که در جمع، اختلافاتی در خصوص برنامه هسته ایران وجود دارد. 
 
دیک دوربین، سناتور دموکرات ایالت ایلینوی که نفر شماره دو دموکرات ها در سنای آمریکا شمرده می شود در این باره گفت: طرف دیگر (جمهوریخواهان) اگر بخواهد می تواند اسلحه های بزرگ خود را به سمت این توافق نشانه برود.
 
اما با صراحت اعلام می کنم به عقیده من، بیشتر اعضای دموکرات سنا تحت تاثیر آقای ترامپ، همکارمان سناتورکروز یا حتی یک معاون سابق رئیس جمهور قرار نخواهیم گرفت. اشاره وی در این سخنان به دیک چنی،‌ معاون پیشین رئیس جمهور آمریکا بود که این توافق را یک دیوانگی خوانده بود.
 
مجلس نمایندگان آمریکا که پس از تعطیلات تابستانی تشکیل جلسه داد، قرار بود طی هفته کنونی قطعنامه علیه توافق هسته ای ایران را تصویب کند. اما چند ساعت پیش از آغاز رسمی مناظره درباره این توافق و رای گیری مربوط به آن، نمایندگان جمهوری خواه مخالفت را آغاز کردند.
 
این نمایندگان در عوض مناظره درباره توافق هسته ای ایران، خواستار رای گیری درباره پیشنهاد پیت روسکام ، نماینده جمهوری خواه ایالت ایلینوی شدند که در آن موضوع به تعویق افتادن فرآیند رای گیری مطرح شده بود.
 
روسکام در این باره اعلام کرده بود مهلت 60 روزه برای بازنگری کنگره در خصوص این توافق آغاز نشده است، زیرا قانونگذاران به اطلاعات بیشتر درباره توافق های جداگانه مورد مذاکره میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار نگرفته اند.
 
تد کروز، سناتور جمهوری خواه ایالت تگزاس که از نامزدهای احتمالی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری شمرده می شود نیز از این تلاش ها حمایت کرد. وی تا کنون چندین بار با محافظه کاران مجلس نمایندگان متحد شده است تا طرح های سران جمهوری خواه را ناکام کند.
 
کروز در این باره گفت: از آنجا که دولت، توافق کامل را به ما ارائه نکرده است، مهلت 60 روزه هنوز آغاز نشده است. اگر مهلت 60 روزه هنوز آغاز نشده است، لغو تحریم ها به وسیله ی رئیس جمهور اوباما بر خلاف قوانین فدرال خواهد بود. سران جمهوری خواه می توانند به سادگی، از قانون پیروی کنند و اقدام رئیس جمهور اوباما را در بی توجهی به قوانین فدرال، تسهیل نکنند.
 
کنگره آمریکا تا تاریخ هفدهم سپتامبر (26 شهریور) فرصت دارد قطعنامه علیه توافق هسته ای ایران را به تصویب برساند. این اختیار کنگره بر اساس قانونی به وجود آمده است که سال گذشته به تصویب رسید و در آن به کنگره این حق داده شد تا توافق هسته ای ایران را مورد بازنگری قرار دهد. دموکرات ها با تلاش جمهوری خواهان به منظور تغییر مفاد و شرایط مهلت بازنگری مقابله کردند.

براساس این گزارش، دو نفر از چهره های شاخص دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه حمایت خود را از توافق هسته ای ایران اعلام کردند.
 
استنی هویر، نماینده ایالت مریلند که دومین چهره شاخص دموکرات ها در مجلس نمایندگان شمرده می شود در این باره گفت: اهمیتی ندارد که نگرانی های من درباره این توافق تا چه اندازه عمیق، شخصی و صادقانه باشد زیرا این نگرانی ها مهم تر از لزوم داشتن یک موضع متحد در قبال ایران نخواهد بود.
 
خاویر بسرا، نماینده ایالت کالیفرنیا که ریاست انجمن حزب دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا را نیز به عهده دارد در بیانیه ای در این باره نوشت: هیچ توافقی کامل و بی عیب و نقص نیست.
 
ما همواره می توانیم در اندیشه راههای بهتر کردن یک توافق باشیم. اما فکر کردن همیشه به معنای عمل کردن نیست. گمانه زنی ها نیز مانع دستیابی ایران به توانایی تسلیحات هسته ای نخواهد شد.

انتهای پیام/8399
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۴۱۷۱
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان


ارسال