سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۳
پشت پرده ورود آب به برخی از مناطق سیستان همزمان با سفر جهانگیری؛
حسینی: رها سازی آب در این بازه زمانی شائبه برانگیز است/ عاقبت بخیر: به درخواست محیط زیست آب رها سازی شده است
 
ورود آب در بخش های از منطقه سیستان همزمان با سفر جهانگیری شایعاتی را به وجود آورده است، نماینده مردم سیستان در این خصوص می گوید: زمان ورود آب شائبه برانگیز است بهتر بود زمان دیگری در نظر گرفته می شد.
به گزارش سرویس سیاسی عصرهامون، بیش از 20 روز از حضور رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت در محضر رهبر انقلاب که به مناسب هفته دولت انجام شد می گذرد.
اما این دیدار با حاشیه های مثبتی برای مردم سیستان همراه بود و بار دیگر نگاه دقیق و ویژه مقام معظم رهبری به مردم این خطه را عیان کرد و باعث شد مقامات مسئول دولت هم نیم نگاهی به خطه جنوب شرق کشور داشته باشند و با وجود شرایط بحرانی این روزهای سیستان عزم سفر به منطقه را کنند.
اسحاق جهانگیری در این دیدار و در سخنان کوتاه خود از سفر به برخی از استان ها برای بررسی مشکلات و طرح آبیاری گفت، مقام معظم رهبری نیز در این خصوص فرمودند: مساله آبیاری زمین ها که معاون اول رئیس جمهور پیگیر آن هستند و سفرهایی به خوزستان، ایلام و زابل داشتند که در این لحظه جهانگیری و در بین فرمایشات رهبر انقلاب گفت:«به زابل نرفته ام» مقام معظم رهبری نیز سریعاً در پاسخ به جهانگیری بیان داشتند: «خوب شد که گفتید پس زابل را حتما بروید.»
اهتمام ویژه رهبر انقلاب به مردم سیستان و دستور به جهانگیری در خصوص سفر به این منطقه در حالی از زبان شخص اول جمهوری اسلامی ایران مطرح می شود که به نظر می رسد مسئولین استانی و کشوری در این خصوص دغدغه کمتری دارند.
در حالی از دستور ویژه رهبری به جهانگیری برای سفر به سیستان 20 روز سپری شد که علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در نشست مشترک فرمانداران و ائمه جمعه شهرستان‎های منطقه سیستان از سفر معاون اول رئیس جمهور به منطقه سیستان خبر داد و گفت: اسحاق جهانگیری در روز 28 شهریور ماه عازم منطقه سیستان هستند و سعی می کنیم کلنگ احداث کارخانه لاستیک در همان روز به زده شود.
اما این پایان ماجرا نبود، هم زمان با انتشار خبر حضور معاون اول دولت تدبیر در سیستان خبری دست به دست در فضای مجازی استان در حال انتشار بود و حکایت از این داشت که مسئولین ذی ربط در این برهه مقداری آب از چاه نیمه چهارم به سمت کوه خواجه و افضل آباد رها کرده اند.
رها سازی آب همزمان با این سفر بار دیگر به شایعاتی در خصوص سیاه نمایی اوضاع سیستان توسط مسئولین استان دامن زد و باعث شد عده ای که این آب را کاملا سیاسی بدانند و از عملکرد دستگاه های ذی ربط به شدت انتقاد کنند.

برای جلوگیری از شایعات باید زمانی دیگر آب رها سازی می شد
پایگاه خبری عصرهامون نیز جهت تنویر افکار عمومی و جلوگیری از شایعات در گفتگو با سید باقر حسینی نماینده سیستان در خصوص شایعات پیرامون ورود آب به بخش های از منطقه سیستان همزمان با سفر شخص دوم دولت تدبیر پرسید که وی گفت: در این خصوص پرس و جو کردم و دوستان گفتند، سهمیه آب مربوط به عشایر است که گویا احشام و دام های آنها نیاز به آب دارند.
وی با بیان اینکه چرا این زمان را برای ورود آب به منطقه انتخاب شده است، ادامه داد: این آب از لحاظ زیست محیطی مناسب نیست اگر در ماه های آینده آب رها می شد اثر ماندگار تری داشت.
نماینده مردم سیستان با شائبه برانگیز بودن رها سازی آب در این بازه زمانی گفت: برای جلوگیری از شایعات می شد زمانی دیگر را برای رها سازی آب در نظر گرفت.

بنا به درخواست شخص مدیرکل محیط زیست آب رها شده است
اما احمد عاقبت بخیر مدیرکل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان با تکذیب شایعات پیرامون ورود آب به برخی از مناطق سیستان در گفتگو با عصرهامون گفت: این آب تنها برای عشایر منطقه رهاسازی شده است.
وی در پاسخ به رهاسازی آب همزمان با سفر جهانگیری و شایعات پیرامون سیاسی بودن ورود آب به بخش های از سیستان گفت: از سفر معاون اول رئیس جمهور به منطقه بی اطلاع بودم اما مدیر کل محیط زیست جدول زمانی و مکانی خود برای مطالبه حق آبه از چاه نیمه چهارم را از هفته گذشته ارسال کرده بودند و طبق این درخواست آب رهاسازی شده است.
مدیرکل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان در پاسخ به اینکه تاکنون آب منطقه ای در سالهای گذشته نیز حق آبه محیط زیست را داده است بیان داشت: تا کنون جدول توزیع زمانی و مکانی منظمی وجود نداشته است اما امسال تاریخ رهاسازی آب کاملا مشخص شده است و طبق درخواست محیط زیست استان نیز آب به این مناطق سیستان رهاسازی شده است.
وی گفت: شخص مدیرکل محیط زیست تاریخ 15 شهریور را برای رهاسازی آب درخواست داده بودند که طبق این درخواست آب نیز در مکان مورد نظر رها سازی شد.
عاقبت بخیر گفت: نمی شود عشایر را تشنه نگه داشت که یک مقام کشوری عازم منطقه است و بعد آب رها شود، بنابراین در همان تاریخ معین آب رهاسازی شد.

انتهای پیام/ 7250
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۴۵۱۷


ارسال