يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۸
عصر هامون گزارش می دهد؛
مهمانانی که صاحب‌خانه شدند/ کارگران افغانی گوی کار را از سیستانی ها ربودند
 
حضور اتباع بیگانه از سال های اخیر موجب شده تا بسیاری از فرصت های شغلی اشغال شود و اکنون در برخی از بخش ها حتی جای صاحبخانه را هم گرفته اند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، مهاجرت پدیده ای است که در بسیاری از کشورهای دنیا به دلایل مختلف از جمله مشکلات اقتصادی و اشتغال، شرایط آب و هوایی و حتی عواملی مانند تحصیل رواج یافته است.
در ایران نیز این پدیده طی یک دهه گذشته رشد چشمگیری یافته و در بسیاری از کلان شهرها شاهد سیل مهاجرت بودیم؛ سیستان و بلوچستان نیز از آن جمله استان هایی است که از این غافله عقب نمانده و 18 سال خشکسالی این منطقه سبب مهاجرت جمعیت زیادی از سیستانیان به شهر های مختلف کشور شده است، با این وجود حضور افغان ها این روز ها باعث شده که در بعضی از بخش ها حتی جای صاحب خانه را بگیرند و با همراهی کارفرمایان رفته رفته بسیاری از فرصت های شغلی را از دست کارگران ایرانی خارج کنند و تنها سهم سیستانی های مهاجر به شهر های دیگر انتظار پشت درب های کارخانه ها و مراکز تولیدی باشد.
با این وجود تنها افغان ها مقصر اشغال فرصت های شغلی کارگران ایرانی نیستند بلکه کارفرمایان ایرانی برای فرار از اجرای قانون کار و بیمه نکردن کارگران از کارگران بیگانه استقبال می کنند و برایشان هم تفاوت نمی کند که این تبعه به کار گرفته شده دارای مجوز کار است یا خیر.
این کارفرمایان معتقدند که کارگران خارجی چند برابر کارگر ایرانی کار می کنند و در عوض پول کمتری می گیرند.
دود این نگاه غلط کارفرمایان و رفتار سودجویانه آن ها تنها به چشم هزاران کارگر ایرانی می رود که ساعت ها و حتی روزها در سر چهار راه ها منتظر کار روزمزدی هستند چراکه دیگر امروز بعد از گذشت چند دهه حضور اتباع افغان در استان های کشور دیگر این افراد به لطف کارفرمایان به کارگرانی ماهر و حتی نیروهای تخصصی در بعضی از بخش ها تبدیل شده اند و  دیگر  حتی حاضر نیستند با شرایط قبلی کار کنند و به عبارتی این ما هستیم که در خلاء کارگر ماهر ایرانی به دنبال آن ها هستیم.
یک سال است که بیکاریم/ جهت امرار معاش مهاجرت کردیم
تعدادی از کارگران سیستانی که به رفسنجان مهاجرت کرده بودند به خبرنگار اجتماعی عصر هامون عنوان کردند: به علت نبود کار در محل زندگی با عزیمت به شهرستان رفسنجان و اقامت در فضای سبز همچنان منتظر کار در زمین های کشاورزی پنبه هستیم ولی وجود کارگران افغان این فرصت را از ما ربوده است.
یکی از این کارگران که 4 فرزند داشت، ادامه داد: اکنون حدود یک سال است که بیکارم و تا ظهر اینجا منتظر هستم که تنها در آخر یک نفر به سر کار می رود.با این حال افزایش مهاجرت در سیستان به دلیل عدم اشتغال در این منطقه در حالی است که این منطقه شرایط اجرایی شدن بحث اقتصاد مقاومتی که از تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر بوده را داراست که امیدواریم مسئولین امر هر چه سریعتر مقدمات این شرایط را جهت جلوگیری از مهاجرت مردم این منطقه به شهرهای سایر کشور فراهم کنند.
انتهای پیام/9031
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۴۶۱۰


ارسال