جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ,18 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۷
آداب و رسوم محرم در زاهدان؛
ارباب صدای قدمت می آید/ یکی از قدیمی ترین آداب پاشیدن گل و کاه بر سرعزاداران است
 
با وجود گذشت بیش از یک هزار و 400 سال از واقعه عظیم کربلا، نه تنها از عمق این حادثه کاسته نشده بلکه هرچه می‌گذرد مراسم عزای سید وسالار شهیدان در مناطق مختلف کشور با شور و حرارت بیشتری برگزار می‌شود.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، آیین‌های عزاداری به تناسب فرهنگ و شیوه‌های مرسوم در هر منطقه و استانی متفاوت است و از دیرباز همواره در قالب هیات‌های مذهبی و راه‌اندازی دسته ها و تکیه هایی در کوچه پس کوچه های محلات برگزار شده و شور حسینی دل‌ها، کوچه‌ها و خیابان‌ها را فراگرفته است.
آری با وجود گذشت بیش از یک هزار و 400سال از واقعه عظیم کربلا، نه تنها از عمق این حادثه کاسته نشده بلکه هرچه می‌گذرد مراسم عزای سید وسالار شهیدان در مناطق مختلف کشور با شور و حرارت بیشتری برگزار می‌شود.
برداشتن کام نوزاد با تربت سیدالشهدا(ع)
در ایران زمین نیز رسم است کام فرزندی که به دنیا می آید را با خاک تربت مرقد این امام همام متبرک می کنند و از دوران شیرخوارگی به مجلس عزای پسر فاطمه(س) می برند تا از همان کودکی با مصیبت های وارده بر خاندان پیامبر آشنا شوند؛ آری! این است عشق به اهل بیت(ع) که در عمق قلبهایمان از کودکی حک شده است.
عشق به اهل بیت پیر و جوان نمی شناسد
در آستانه ماه محرم که قرار می گیریم حال و هوای تمامی خیابان های شهرمان مزین شده با پرچم های سیاه عزای امام حسین(ع) و یاران با وفایش است، صدای مداحی پخش شده از سیستم صوت ماشین های در حال عبور نیز از آمدن این ماه خبر می دهند. برپا شدن تکیه ها و آماده کردن مساجد و حسینیه ها در شهر حس عجیبی دارد و قشنگترین صحنه ها این است که به وضوح می بینیم عشق به امامت را در بین مردم شهرمان، اینکه پیر و جوان از هر قشری برای عَلم کردن پرچم های عزا صف کشیده اند تا هر کس بسته به نوبه خود کمکی کرده باشد در برپایی مراسم پسر فاطمه(س) تا این اعمال در آخرت نیز باعث شفاعتش شود.
لباس‌های عزا، بیرق‌های مشکی، خیمه‌های افراشته، چشمهای بە ماتم نشسته و صدای طبل و سنج و زنجیر از جمله آیین‌های ماه محرم است کە با تفاوت‌هایی هر سال در سراسر ایران با شور و حال خاصی برگزار می‌شود.
گِل ماليدن و پاشيدن كاه بر سر عزاداران یکی از آداب ماه محرم در زاهدان
در سیستان وبلوچستان نیز از جمله رسومات موجود در شهرستان زاهدان در ایام محرم نوحه خوانی، سینه زنی، زنجیرزنی، برگزاری زیارت عاشورا، تعزیه خوانی است، پخت حلیم و شعله زرد نیز در این ایام از دیگر آداب مرسوم در بین مردم است.
مردم این خطه از کشور نیز هر يک از روزهای دهه نخست ماه محرم را به نام و ياد اهل بيت و ياران امام حسين (ع) گرامی می دارند.
از روز چهارم محرم كه به عزاداری حُر نام گذاری شده مردم همراه با برگزاری مجالس عزا، نذورات خود را نيز در قالب غذاهای گرم تهيه و بين عزداران توزيع می كنند، از این شب به بعد هيات های سينه زنی و زنجيرزنی نیز به صورت دسته های منظم به خيابان ها آمده و برای عرض تسليت به ساير هيات ها می روند.
روز پنجم به نام فرزندان حضرت زينب (س )، روزهای ششم تا هشتم به ياد حضرت قاسم و حضرت علی اكبر(ع) و روز نهم به نام حضرت ابوالفضل العباس(ع) و دهم نیز به نام و ياد سید وسالار شهيدان حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) نامگذاری شده است.
عزاداری روز تاسوعا و عاشوراحس و حالی عجیب دارد در این روزها هيات ها با حركت از مقابل حسينيه ها و تکیه ها با نوحه خوانی و سينه زنی به سمت گلزار شهدا رفته و در اين محل به عزادارای می پردازند، نماز ظهر تاسوعا و عاشورا نيز با شور خاصی و با شركت عزاداران در حسينيه ها، مساجد و خيابانها اقامه می شود.
لازم به ذکر است که برگزاری آيين شام غريبان نيز در حسينيه ها و معمولا در كنار مزار شهدا و شهدای گمنام با روشن كردن شمع و نوحه خوانی و سينه زنی و راه رفتن با پای برهنه، گل ماليدن و پاشيدن كاه بر سر عزاداران از ديگرآداب و رسوم مردم زاهدان می باشد.
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۷۶۱۶۰
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال