"طلاق" سوغات روی بشقاب های ماهواره در سفره خانواده های ایرانی

پایگاه خبری زاهدانه , 23 آبان 1394 ساعت 10:34

کارشناس مسائل مذهبی در زاهدان گفت: ماهواره يكی از رسانه های قدرتمند ارتباط جمعی به شمار می آيد اما همین وسیله برنامه های تخريبی و نابهنجاری زیادی دارد که در بسیاری از موارد باعث از هم پاشیدن نهاد مقدس خانواده شده است.


به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، نهادهای اجتماعی زیادی در اطراف ما وجود دارد اما کوچکترین و نخستین نهاد اجتماعی که در زندگی جمعی انسان شکل گرفته خانواده است که این نهاد کوچک محبوبترین نهاد نزد خدا به شمار می آید زیرا مهمترین نقش را در توسعه و رشد مراحل حیات بشر در امتداد تاریخ انسان بر عهده دارد از این رو از ابتدا تا فرجام زندگی، نسبت به سایر نهاد های اجتماعی از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است.
تاثیر خانواده بر رشد، تعالی و شکوفایی افراد در جامعه به حدی است که هیچ اندیشمندی آن را انکار نمی کند و در بستر یک خانواده مستحکم و پاک است که فرزندانی مفید و صالح تربیت و به جامعه تحویل داده می شود، از این رو تمام صاحب نظران علوم انسانی از ابتدای تاریخ درباره خانواده توصیه هایی داشته اند. ادیان الهی نیز به جهت نقش مهم خانواده در اخلاق و معنویت انسان ها، در این زمینه آموزه های مهمی ارائه کرده اند و در همین راستا آخرین دین الهی؛ یعنی اسلام، خانواده را از مهمترین و اساسی ترین واحد های اجتماعی می داند که بنای آن بر الفت، همدلی و خوشی استوار گشته و این محبوبترین بنا در پیشگاه خداوند است که روابط آن بر مودت و رحمت پایه گذاری شده؛ لذا نهاد خانواده از منظر اسلام، دارای حیات و قداست ویژه ای است که قابل قیاس با هیچ نهاد اجتماعی دیگری نیست اما در جامعه ما این روزها بنیان خانواده که تا این حد مورد تاکید و توجه مکتب اسلام است، سمت و سوی بسیار نگران کننده ای به خود گرفته است. آمارهای اعلام شده از مراجع قانونی خبر از روند افزایشی طلاق می دهد که در معارف اسلامی بسیار مذموم شمرده شده است و در همین رابطه امام جعفر صادق (ع) می فرمایند: "طلاق عرش خدا را می لرزاند."
این روزها در خانواده های ایرانی طلاق سیر صعودی پیدا کرده به گونه ای که دادگاه های خانواده در ایران سرریز از زنان و مردانی است که همه متقاضی جدایی شده اند.
یکی از مهمترین دلایلی که در سال های اخیر تاثیر بسزایی بر رشد این پدیده شوم اجتماعی گذاشته است، تهاجم فرهنگی می باشد که این مهم یکی از اهداف غرب و لیبرال ها برای تخریب بنیان خانواده و فرهنگ اسلامی زندگی مردم در جامعه است، جبهه فرهنگی غرب با به کار گیری ابزار ماهواره و ایجاد صد ها شبکه ضد فرهنگی و گسترش شبکه های ضد اخلاقی- اجتماعی به باورها و سبک زندگی ایرانی اسلامی در جامعه ما هجوم آورده اند که متاسفانه گاه با استقبال برخی ا زافراد نیز مواجه شده اند، به گونه ای که استفاده از شبکه های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی مجازی توسط خانواده های ایرانی بدون توجه به آثار مخرب آن روز به روز در حال گسترش است.
در همین راستا خبرنگار ما با کارشناس مسائل مذهبی در زاهدان در خصوص تبعات این ابزار به گفت و گو می پردازد که در ادامه می خوانید.
حجت الاسلام شهری نژاد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: ماهواره يكی از رسانه های قدرتمند ارتباط جمعی به شمار می آيد اما همین وسیله برنامه های تخريبی و نابهنجاری زیادی دارد که در بسیاری از موارد باعث از هم پاشیدن نهاد مقدس خانواده شده است.
وی گفت: از زمانی که ماهواره وارد کانون گرم خانه های ایرانیان شد در بسیاری از این خانه ها مواردی مانند حیا، احترام به خانواده وغیره از میان برداشته شد و جای خود را به زندگی غربی داد.
این کارشناس مسائل مذهبی ادامه داد: شبکه های ماهواره ای علاوه بر این که بر نحوه نگرش جوانان به مسایل سیاسی تاثیر داشته نیز باعث تغییر در الگوهای فرهنگی جوانان هم شده است، مسائلی مانند روی آوردن به مدگرایی و خط گرفتن از مدل لباس و آرایشی غربی که هیچ سنخیتی با یک جامعه ایرانی و اسلامی ندارد نمونه هایی از این الگو گیری است که تبعات زیادی در جوانان جامعه به جای گذاشته است.
وی با بیان اینکه بزرگترین هدف شبکه های ماهواره ای فروپاشی خانواده ها از یکدیگر است، ادامه داد: یکی دیگر از اهداف این شبکه ها ایجاد تغییر در الگوی نگرشی و رفتاری خانواده‌ها است زیرا این برنامه‌ها قصد دارند نوع تفكر و بینش سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما را تغییر دهند.
حجت السلام شهری نژاد با اشاره به اینکه نخستین پایه‌های تربیتی یک جامعه در خانواده شكل می‌گیرد، خاطر نشان کرد: وقتی نخستین نهاد تربیتی جامعه دچار تحول شود، تبعات منفی بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت.
وی تشكیل خانواده و زندگی زن و مرد در كنار هم بدون ازدواج و یا رابطه زن و مرد نامحرم باهم را یكی از آسیب‌های جدی شبكه‌های ماهواره‌ای در جامعه عنوان کرد.
این کارشناس تصریح کرد: ماهواره یكی از ابزارهای قدرتمند برای تغییر و دگرگونی فرهنگ در یک جامعه است، به طوری که این كالای فرهنگی در كنار مزیت‌ها، مضرات فراوانی نیز دارد و ابزار مهم دشمن در جنگ نرم و یكی از عوامل تشدید كننده بحران در میان خانواده‌ها هم به شمار می آید.
وی عنوان کرد: ماهواره، واقعيت‌ها را آن‌طور كه بايد به تصوير نمی كشاند، گاهی مسائل را بزرگ و كوچک می کند و به افراد، مجال تامل و تفكر و آزادی بيان جزئيات را نمی دهد.
این کارشناس مسائل مذهبی و دینی در پایان با بیان اینکه بايد برای رشد فرهنگ اسلامی در جامعه تلاش شود، گفت: خانواده ها هم باید از ورود این وسیله ضد فرهنگی که کاری جز بر هم زدن آرامش در خانه هایشان ندارد نیز جلوگیری کنند.
انتهای پیام/4382


کد مطلب: 78035

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/78035/طلاق-سوغات-روی-بشقاب-های-ماهواره-سفره-خانواده-ایرانی

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/