يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۳
گزارشی از همت زنان خانه دار در عرصه اقتصادی؛
محقق شدن اقتصاد مقاومتی با هنر دست زنان بلوچ در سیستان و بلوچستان/ سخنان رهبری انگیزه ورود به این عرصه است
 
یک بانوی بلوچ با اشاره به دستورات مقام معظم رهبری مبنی بر روی آوردن به تولیدات بومی و اهمیت دادن به مسئله اقتصاد مقاومتی گفت: در این راستا توانستم به عنوان یک زن خانه دار در راستای عمل به دستورات رهبری گام بردارم.
به گزارش سرویس اقتصاد مقاومتی عصرهامون به نقل از زاهدانه، سکه دوزی هنر دست زنان بلوچی است که از گذشته های بسیار دور از همان کودکی در کنار کار خانه داری این هنر را از دستان پرتوان و ماهر مادران خود آموختند و از آن برای تزیین انواع لباس، رومیزی، کیف، رختخواب، زینت گردن شتر در مراسمات عروسی و غیره استفاده می کنند.
بدون شک یکی از افتخارات مردم در سیستان وبلوچستان وجود صنایع دستی غنی و بومی است که نشان از ذوق، سلیقه، ابتکار و خلاقیت زنان این استان دارد به گونه ای که در میان هنرهای دستی گلیم بافی، حصیر بافی، سفالگری، سوزن دوزی و سکه دوزی از شهرت خاصی برخوردار است.
براستی که قدمت این هنر در منطقه بلوچستان به حدی است که از آن به منزله هویت، موجودیت و شناسایی فرهنگی این قوم یاد می شود. فرهنگی که برخواسته از محصول کار تلاش سخت زنان و بازتاب خاطرات تلخ و شیرینی آنان در طول سالهای زندگی است که آمیزه ای از نقوش هنری، انواع گل در طبیعت نیز می باشد. حضور در این عرصه علاوه بر اینکه به بعنوان یک هنر ارزشمند برگرفته از دست و دل هنرمندان بلوچ است بعنوان یک شغل و منبعی برای کسب درآمد نیز می باشد که در این زمینه خبرنگار ما با یک کارآفرین اقتصاد مقاومتی در عرصه سکه دوزی و سوزن دزی به گفت و گو می پردازد.
پریناز غلام نارویی در گفت و گو با خبرنگار ما در خصوص هنر سکه دوزی و سوزن دوزی اظهار داشت: از کودکی این هنر را در دستان مادرم یاد گرفتم اما بطور شخصی حدود 5 ماه است که با کمک بسیج سازندگی سپاه سلمان استان سیستان وبلوچستان و با ارائه تسهیلات مناسب توانستم به کسب و کار خود رونق دهم.
وی گفت: در این راستا علاوه بر کسب درآمد مبنی بر تامین معاش خانواده خود زمینه اشتغالزایی را برای چند نفر دیگر نیز فراهم کرده ام.
این بانوی بلوچ با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص روی آوردن به تولیدات بومی و اهمیت دادن به مسئله اقتصاد مقاومتی افزود: در این راستا توانستم به ندای رهبر خویش لبیک بگویم و بعنوان یک زن خانه دار در راستای عمل به دستورات رهبری گام بردارم تا به نوبه خود بتوانم سهم کوچک اما بسزایی را در این راه نصیب خود گردانم.
وی با اشاره به اینکه واردات محصولات مشابه اما بی کیفیت کشورهای وارد کننده مانع فروش محصولات تولیدی شده است، گفت: واردات انواع محصولات تولیدی در این زمینه از طریق مرز باعث شده محصولات بی کیفیت آنها جای هنرهای دستی و اصیل را در بین مردم بگیرد و از طرفی هم فروش محصولات تولید شده داخلی را با مشکلات زیادی مواجه کرده است که در این زمینه می طلبد مسئولان چاره ای اساسی بیندیشند.
نارویی ادامه داد: بیشتر زنان و دختران بلوچ به موازات آموزش اصول زندگی، سوزن دوزی و سکه دوزی را نیز فرا می گیرند و با نقوشی هندسی، انواع گل و طبیعت خیال انگیزی را به نمایش می گذارند.
وی عمده ترین هنرهای سنتی و دستی سیستان و بلوچستان را پشتی، گلیم، قالی، سیاه دوزی، سکه و آیینه دوزی، سوزن دوزی بلوچی، خامه دوزی، پریوار دوزی، حصیربافی، پرده بافی، سیاه چادر بافی، سفالگری و جواهر سازی عنوان کرد.
این کارآفرین اقتصادی افزود: اهمیت سوزن دوزی در نقوشی است که بطور عمده به صورت اشکال هندسی پدید می آید و هنرمند با استفاده از ساده ترین مواد اولیه چون پارچه، نخ و سوزن، بی نظیرترین نقوش رنگی را روی پارچه بوجود می آورد.
گزارش: نجمه خسروپرست
انتهای پیام/4382
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۱۷۵۸
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال