پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ,23 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۷
گزارش عصر هامون از جاری شدن سیلاب امید در هامون؛
هفتمین تالاب بین المللی جهان اسیر سد ناملایمات همسایه نامهربان / شهریاری: افغانستان تمایلی به برقراری حق‌آبه ندارد
 
در حالی جاری شدن سیلاب در رودخانه هیرمند در روزهای اخیر سبب خوشحالی مردم منطقه شده است که مسئولین استان ستاد مدیریت بحران جهت پیشگیری از خسارات را تشکیل دادند.
 به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون ، در حالی سال هاست سرزمین سیستان از درد بی مهری روزگار و همسایه نامهربان رنج می برد و به سرزمینی خشک و آماج گرد و خاک تبدیل شده است که هر از چندگاهی بارندگی ها و سیلاب های کشور همسایه سد ناملایمات را می شکند و لحظه ای بر لب های ترک خورده سیستان می نشیند تا شاید هفتمین تالاب بین المللی جهان نفسی تازه کند.
هامون که زمانی به عنوان بزرگترین دریاچه آب شیرین فلات ایران، منشأ خیر و برکت سیستان و بلوچستان بود، امروز منشأ آلودگی زیست محیطی این استان شده و گرفتار خشکسالی است. دیگر خبری از آب‌های روان تالاب هامون نیست، هامون خاموش است وحتی نغمه پرندگان مهاجر هم در آن به گوش نمی‌رسد. صید و صیادی که روزگاری اهالی این دیار دستی در آن داشتند، به سایه رفته و قایق‌هایی که روزگاری اسباب تفریح و کسب روزی اهالی این دیار بود، در حسرت روزهای پرآبی در ساحل خشکیده‌ای پهلو گرفته‌اند.

 افغانستان تمایلی به برقراری حق‌آبه ندارد
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نامطلوب دریاچه هامون، گفته است که دولت افغانستان تا به حال نشان نداده که تمایلی به برقراری حق‌آبه سیستان داشته باشد.
وی با بیان اینکه دولت افغانستان تمایل ندارد به تعهدات قانونی و بین‌المللی‌اش عمل کند، افزود: وزارت امور خارجه و وزارت نیرو در حال تلاش هستندکه امیدواریم تأثیرگذار باشد.
شهریاری در مورد وضعیت فعلی این دریاچه نیز توضیح داد: آبی که از دشت‌ها می‌آید ممکن است باعث شود دو سه ماه قسمت‌هایی از هامون آب داشته باشد اما این وضعیت معمولاً پایدار نیست و دریاچه دوباره خشک می‌شود.
با این حال در حالی چند روزی از ورود سیلاب به هامون نمی گذرد که نه تنها مردم این سرزمین تفدیده را شاد و امید به زندگی را  در دل کشاورزان سیستانیان زنده کرده که مسئولین ستاد بحران استان جلسه پیگیری از حوادث و خسارات را تشکیل دادند.
 
تشکیل ستاد بحران برای جلوگیری از وقوع سیل در سیستان
به گفته سعید محمودی مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان با عصر هامون ، سیلاب امسال افغانستان قابل قیاس با سال های گذشته نیست لذا بر آن شدیم تا جهت پیشگیری از خسارات احتمالی ستاد بحران تشکیل دهیم.
وی ادامه داد: هنوز اطلاعات جامعی در خصوص سیلاب نداریم ولی آنچه بارز است سیلاب کم سابقه ای است با این حال نگرانی وجود ندارد.
محمودی با بیان اینکه تا کنون هیچ خسارتی وارد نشده است، گفت: جهت اطلاع از وضعیت خسارات با مدیریت ستاد بحران استانداری تماس بگیرید.
 
در تماسی که خبرنگار حوادث عصرهامون با غلامرضا اربابی مدیریت ستاد بحران استانداری داشت، وی پاسخگوی تلفن خود نبود. 
انتهای پیام/9031
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۳۴۴۳


ارسال