يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
1
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی محققان دیابت را به عنوان قاتل عمر انسان معرفی می کنند که این بیماری در سیستان و بلوچستان رشد نگران کننده را در پیش گرفته است.
به گزارش عصرهامون، مطالعه جدید محققان موسسه دیابت ملبورن استرالیا نشان می دهد دیابت نوع 1 و نوع 2 موجب کوتاه شدن طول عمر مردان و زنان دهه 50 تا بیش از 3 سال می شود و فقط در حدود 13 سال از سال های زندگی باقیمانده شان بدون ناتوانی خواهد بود.
محققان برآورد کردند که معمولا یک مرد دیابتی 50 ساله به طور میانگین 30 سال دیگر زندگی می کند که حدود 17 سال آن هم توام با ناتوانی است. یک زن دیابتی 50 ساله هم می تواند تا حدود 34 سال دیگر هم زنده بماند، اما مدت زمان زندگی وی همراه با ناتوانی تقریبا 21 سال خواهد بود.
مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: امروزه دیابت  یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی و درمانی و اجتماعی در جهان محسوب می‌شود و خانواده‌ها و بیماران نقش بسزایی در کنترل دیابت بر عهده دارند.
 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: دیابت زمانی بوجود می‌آید که در  بدن  به اندازه کافی انسولین موجود نباشد و یا انسولین تولید شده در بدن به طور موثری استفاده نگردد و بدن نتواند انرژی مورد نیاز را از مواد غذایی بدست آورد.
وی ادامه داد:  در جهان بیش از 420 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که به نوعی  پس از کشور چین و هندوستان از دیابت بعنوان پرجمعیت‌ترین کشور دنیا می‌توان نام برد.
طباطبایی اذعان کرد: دیابت درمان قطعی ندارد ولی روشهای موثری برای کنترل آن و پیشگیری از بروز عوارض  وجود دارد و با کنترل دیابت می‌توان تا حد امکان قندخون  را  حالت طبیعی حفظ کرد.
وی خاطرنشان کرد: برنامه غذایی درست، فعالیت بدنی منظم و نگهداری وزن  در حد ایده  آل به کنترل قند خون کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه افزایش مبتلایان بیماری دیابت در سیستان و بلوچستان نگران کننده است، افزود: در استان سیستان و بلوچستان حدود 8-6 درصد جمعیت به دیابت  مبتلا هستند و این در حالیست که حدود نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود خبر ندارند و افزایش مبتلایان بیماری دیابت در سیستان و بلوچستان نگران کننده است.

انتهای پیام/ 7250
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۳۹۰۳


ارسال