جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ ,17 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۳
کاخ سفید: "بن رودز" درباره توافق هسته‌ای در کنگره شهادت نمی‌دهد
 
کاخ سفید اعلام کرد اجازه نمی‌دهد مشاور "باراک اوباما" درباره سخنانش درخصوص مذاکرات هسته‌ای ایران در کنگره شهادت دهد.
به گزارش گروه بین الملل عصرهامون به نقل از فاکس نیوز؛ کاخ سفید در نامه‌ای به یک کمیته نظارتی مجلس نمایندگان اعلام کرده است "بن رودز،" مشاور "باراک اوباما،" در خصوص اظهاراتش درباره توافق هسته‌ای با ایران در کنگره شهادت نخواهد داد. 
 
"نیل اگلستون،" مشاور کاخ سفید، در نامه‌ای به کمیته نظارتی مجلس نمایندگان نوشت: در خواست برای ادای شهادت این مشاور رئیس جمهور باعث بروز نگرانی‌های جدی در خصوص تفکیک قوا خواهد شد. 
 
وی اضافه کرد: حضور بن رودز برای ادای شهادت می‌تواند تهدیدی برای استقلال  رئیس جمهور و توانایی وی برای دریافت مشورت صادقانه و همچنین انجام وظایفش بر اساس قانون اساسی شود. 
 
این گزارش می‌افزاید، نامه کاخ سفید در خصوص حاضر نشدن بن رودز در کنگره می‌تواند زمینه ساز اقدامات قانونی دیگر "جیسون چِیفیتز،" رئیس کمیته نظارتی مجلس، برای احضار بن رودز به کنگره شود. 
 
"جیسون چِیفیتز،" نماینده جمهوری‌خواه از ایالت یوتا، هفته گذشته تهدید کرده بود اگر بن رودز سه‌شنبه در جلسه این کمیته حاضر نشود با حکم قضایی او را به کمیته خواهد کشاند. 
 
مصاحبه بن رودز با نیویورک تایمز اخیر واکنش‌هایی درپی داشته است و جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا به شدت از اظهارات وی انتقاد کرده‌اند. 
 
بن رودز به نیویورک تایمز گفته بود دولت "باراک اوباما" در رابطه با توافق هسته‌ای ایران و شکل انعکاس آن در رسانه‌ها و مطبوعات کاری کرده که صدای موافقان توافق بیشتر شنیده شود تا بدین ترتیب افکار عمومی را همراه خود سازد. 
 
نیویورک تایمز از بن رودز به عنوان تاثیرگذارترین فرد در سیاست خارجی دولت باراک اوباما یاد کرده و نوشته بود که وی نقش مهمی در بین مشاوران باراک اوباما ایفا می کند.
 
کاخ سفید در واکنش به انتقادات جمهوری‌خواهان از اظهارات بن رودز، از وی دفاع کرده و جمهوری‌خواهان را متهم کرده است که با احضار وی به مجلس نمایندگان تلاش می‌کنند تا بار دیگر بحث توافق هسته‌ای با ایران را به موضوعی داغ تبدیل کنند.  
 
" چِیفیتز" حتی "تام کاتن،" سناتور ایالت آرکانزاس و عضو مجلس نمایندگان آمریکا، را که به انتشار اطلاعات غلط درباره توافق هسته‌ای ایران متهم شده است، به کنگره دعوت کرد تا دربرابر دیگر نمایندگان شهادت دهد. 
" چِیفیتز" درمورد وی گفته بود: تام کاتن برای شهادت به کنگره دعوت می‌شود زیرا مطالب جالبی درباره توافق هسته‌ای ایران وجود دارد که وی از آن آگاه است. حضور تام کاتن در کنگره مشروط به حضور بن رودز در این جلسه است. او باید به بسیاری از سوالات درباره توافق هسته‌ای ایران پاسخ دهد که پیش از این حقیقت آنها بیان نشده است.
 
در گزارش نیویورک‌تایمز ادعا شده است بخش اصلی توافق هسته‌ای ایران در سال 2012 تدوین شد که پیش از آغاز دوران ریاست جمهوری "حسن روحانی،" رئیس جمهور ایران، است. به این ترتیب ادعای کاخ سفید درباره اینکه دولت روحانی را به عنوان دولتی میانه‌رو برای امضای توافق هسته‌ای انتخاب کرده است، بی‌اساس بود.
 
 
انتهای پیام/7473
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۴۷۴۸


ارسال