چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ,27 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
کارآفرین نیمروزی با هنر حصیربافی به اقتصاد مقاومتی جامه عمل پوشانده و توانسته برای خود و 40 نفر دیگر شغل ایجاد کند.
به گارش سرویس عصرهامون به نقل از خبرنیمروز، دریاچه هامون به عنوان بزرگترین پهنه آبهای شیرین ایران وخاورمیانه، نقش اساسی درزندگی مردمان سیستان داشته و معیشت های گوناگونی را در پیرامون خود خلق نموده و زمینه اشتغال گروه های مختلف ماهیگیری، دامداری، حصیربافی را فراهم ساخته است.
پوشش گیاهی دریاچه هامون ازگونه های متنوعی از جمله: توت، نی، تیغال، سه وجگ، تزگ و… تشکیل شده و هرکدام از این موارد کاربردهای متفاوتی داشته است.
بنابراین از نوعی نی که به اسم محلی (توت یا توتک) شناخته شده است، از برگهای سبز و تازه ی آن برای خوراک گاو سیستانی و از ساقه نازک و بلند آن درصنعت پرده بافی یا خولک بافی استفاده می شده است.
حصیر بافی یکی از صنایع دستی اصیل سیستانیان
حبیب صیاد متولد 1347 یکی از کارآفرینان روستای فقیرلشکری از توابع شهرستان نیمروز است که با هنر حصیر بافی خود علاوه بر اقتصاد خانواده خود توانسته  اشتغال برای 40 نفر ایجاد کند.
وی با بیان اینکه حصیر بافی یکی از صنایع دستی اصیل سیستانیان است خاطر نشان کرد: ابتدا لوخ ( خولک ) را از دریاچه تامین و پس از انجام مراحل مختلف حصیر را می بافتیم.
کارافرین با بیان اینکه با حصیربافی اشتغال 40 نفر ایجاد شده تصریح کرد: ما خولک را آماده و همراه نخ به بافندگان تحویل می دهیم این افراد در خانه خودشان کار بافندگی را انجام می دهند.
صیاد افزود: اهمیت اقتصادی این پرده برای مردم بومی سیستان آن چنان گسترده است که پس از خشکسالی دریاچه هامون، خولک ها را از شمال کشور تهیه می کنیم.
وی با بیان اینکه حصیرهای بافته شده بیشتر به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود، خاطر نشان کرد: از دیگر نقاط کشور برای این نوع پرده ی سیستان نیز متقاضی وجود دارد چرا که قیمت پایین و کاربرد بسیار مفیدی دارد.
حبیب صیاد مشکلات بیمه ای بافندگان را متذکر شد و افزود: طی بازدیدی که فرماندار و بخشدار از کارگاه داشتند جهت حل مشکلات بیمه کارآفرینان قول مساعدت داده اند.
وی ضمن ابراز ناراحتی از نبود بازار مناسب اذعان داشت: در حال حاضر که بیشتر کشورهای عربی درگیر جنگ و نا امنی هستند فروش نیز با افت شدیدی روبه رو شده است.
انتهای پیام/9717
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۶۱۵۳


ارسال