يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۱
کلاف سردرگمی به نام برنامه ششم/ پافشاری دولت برای دور زدن مجلس!
 
کلاف برنامه ششم توسعه امروز پیچیده تر از همیشه شده است، ارائه این برنامه به همان سبک و سیاق قدیمی بازهم مخالفت نمایندگان را در پی داشت نمایندگانی که لایحه ششم توسعه را برنامه نمی‌دانند و معتقدند دولت قصد دارد توپ بررسی این برنامه را به زمین مجلس بیندازد.
 به گزارش عصرهامون،  لایحه برنامه ششم توسعه در حالی از سوی دولت برای دومین بار راهی بهارستان شده که همچنان مخالفت نمایندگان را در پی دارد.
آنچه اما عیان است اینکه دولت این لایحه را با تاخیری محسوس و قالبی جدید وارد بهارستان کرد قالبی که و به اعتقاد برخی به برنامه شباهت ندارد.

ساز ناکوک مجلس نهمی ها از همان اول مشخص بود آنها معتقد بود که برنامه ای که قرار است در پنج سال اخیر برنامه ششم توسعه تلقی شود تنها تعدادی احکام آن هم برای اجرای برنامه دارد.

در هر حال نمایندگان مجلس نهمی با طرح این ادعا که این برنامه، برنامه ششم توسعه نیست این لایحه را به دامان دولتی ها برگشت دادند فی الواقع مجلس نهم زیر بار تصویب این برنامه نرفت و نمایندگان مجلس اجرای قانون برنامه پنجم توسعه را برای یک سال دیگر به تصویب رساندند.

علی ای حال اما دولتی ها با در نظر گرفتن همه این مخالفت ها دوباره با همان شکل و قالب لایحه برنامه پنج ساله ششم را راهی بهارستان کردند.
این تحرکات دولت را عده ای تلاش آشکار برای دور زدن مجلس می دانند، حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در این خصوص به عصرهامون گفت: مجلس این لایحه را قبول ندارد.

وی اشکالات گذشته را به این قانون پابرجا دانشت و گفت: برنامه پنج ساله ششم باید از سوی رئیس جمهور ارائه شود در حالی که این لایحه امروز با امضای آقای نوبخت آمده و این برای مجلس پذیرفتنی نیست.

روزنامه اعتماد اما از قول پزشکیان نایب رئیس اصلاح‌طلب مجلس نوشت: اول دولت لایحه‌ای تحت عنوان اصلاح‌ و یا ویرایش برنامه ششم با امضای آقای نوبخت به مجلس فرستاده است که امروز نیز نمایندگان تذکراتی را در مورد آن مطرح کردند که ما آن را وارد می‌دانیم چون قانون برنامه باید با امضای رئیس جمهور به مجلس ارایه شود و معاون رئیس جمهور نمی‌تواند آن را امضا کند.

پزشکیان می‌گوید: انتظار ما این است که دولت به مجلس لایحه برنامه و نه یک‌سری احکام را ارایه دهد و بعد بخواهد مجلس مجوزهای لازم را نیز صادر کند. ما باید بدانیم که محتویات برنامه چیست و سپس آن را به تصویب برسانیم و نه اینکه احکام کلی صادر شود و انتظار داشته باشند مجلس آن را تصویب کند.

وی گفت: وقتی ما نمی‌دانیم دولت می‌خواهد در قالب برنامه توسعه چه کاری انجام دهد نمی‌توانیم مجوزهای لازم را نیز بدهیم چون دادن مجوز به معنای نظارت بر آن کار است که باید این موارد به روشنی مشخص شود.

آنچه اما در ارائه برنامه ششم توسعه عیان است اینکه دولت همچنان بر دور زدن مجلس پافشاری می کند اقدام غیرقانونی که حتی صدای نمایندگان اصلاح طلب را هم در آورده است.
 
 انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۱۲۸


ارسال