يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۸
سریال ادامه دار مسکن مهر در زاهدان؛
مسکن مهر همچنان در پیچ و خم وعده و وعیدها/ از تهدیدهای پی درپی تا بلاتکلیفی میلیاردها تومان پول متقاضیان
 
جمعی از ساکنین مهرشهر زاهدان در حالی برای چندمین بار از طریق رسانه ها خواستار رسیدگی به مطالبات شان هستند که تاکنون بنا به گفته متقاضیان 14 میلیارد تومان پول از فرهنگیان ناحیه یک آموزش و پرورش به هدر رفته است.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از زاهدانه، مسکن مهر، یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی همان طرحی که قرار شد بواسطه آن با اعطای زمین های دولتی و تسهیلات مناسب، بامسکن ارزان قیمت بسیاری از خانواده های مستاجر صاحب خانه شوند اما این روزها در حالی سایه سیاه اقساط بانکی و وام های بیشمار بر سر ساکنین مهر شهرسنگینی می کند که بی مهری های فراوانی از سوی مسئولین ذیربط به این قشر از جامه تحمیل می شود.
این ماجرا به بی مهری مسئولان خاتمه نمی یابد زیرا برخی تعاونی ها که از ابتدا تحت عنوان مسکن مهر پای کار آمده اکنون جوابگوی متقاضیان نیستند و این مهم باعث سرگردانی میلیون ها تومان پول از آنها شده است. در این راستا باید به صراحت بیان کرد که افزایش تعداد واحدهای مسکن مهر نه تنها دردی را از مردم دوا نکرد بلکه ساکنان مهرشهر را برای گرفتن حق و حقوقشان به مقامات ذیربط همانند توپی سرگردان میان اداره تعاون مسکن مهر،سازمان راه وشهرسازی،فرمانداری واستانداری قرار داد ودر نهایت که جواب قابل قبولی ازمتولیان امر دریافت نمی کنند کماکان با ناامیدی به خانه هایی چون مخروبه باز می گردند.
 
خبرنگار زاهدانه به دعوت ساکنین مسکن مهر شهر این شهرستان برای بررسی وضعیت ساختمان های مسکن مهر و همچنین بررسی وضعیت محیط زندگی و مشکلات و کمبودهای ساکنین آن به راهی مهرشهر می شود تا از نزدیک پای صحبت اهالی مهرشهر بنشیند.

هیچ کس پاسخگوی مطالبات مردم نیست
سرحدی یکی از ساکنین مسکن مهرشهر زاهدان در گفت وگو با خبرنگار زاهدانه با اشاره به وضعیت اسفناک موجود در این منطقه می گوید: با جمعی از اعضای محتمع بارها به پیمانکاران، تعاونی مسکن مهر، استانداری و غیره مراجعه کرده ایم اما هربار با جواب هایی سر بالا رو به رو شده ایم زیرا مسوولین توجهی به مشکلات مسکن مهر ندارند.
 
وی زندگی در مهرشهر را رنج آورترین لحظات عمرش توصیف می کند بگونه ای که مواجه شدن با زباله های رها شده در کوچه پس کوچه های خاکی و بی نام و نشان مهرشهر، افت فشار آب، نبود فضای سبز، تاریکی معابر، نبود امنیت کافی با وجود سگ های ولگرد و از همه مهمتروضعیت داخلی ساختمان ها را نشان از کار غیر اصولی و مهندسی نشده پیمانکاران مربوطه می داند.
آصف مهر نماینده معلمین 256 واحدی مجتمع ولایت مهرشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار زاهدانه ماجرای این مجتمع را که مربوط به آموزش و پرورش ناحیه یک است اینگونه بیان می کند: از ابتدا طبق قراردادها قرار بر این بود 36 ماهه خانه ها را تحویل دهند که در این رابطه بسیاری از فرزندان معلمانی که یتیم بوده یا زنانی که سرپرست خانه بودند پول نزول گرفته و از آنچه در توان داشتند بهره برده تا صاحب خانه شوند اما اکنون با گذشت بیش از 12 سال چشم انتظاری علاوه بر اینکه صاحب خانه نشدند حتی هر خانواده بیش از 25 میلیون هزینه کرد تا فقط بتواند سرپناهی برای زندگی کردن در این مخروبه ها داشته باشد.
 
هیچ امیدی به صاحب خانه شدن نداریم
وی با اشاره به اینکه اکثریت اعضا از سال 1383 اقدام به واریز پول در تعاونی مسکن فرهنگیان آموزش و پرورش ناحیه یک کردند، ادامه می دهد: آخرین دادخواهی ما به خداوند است، زیرا برای رسیدگی به مشکلات این مجتمع عده ای از همکاران معلم که در مجتمع ولایت زندگی می کنیم به هر مرجع قضایی که در کشور فکرش را کنید از دفتر ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی گرفته تا دادگاه و تعاونی مسکن مهر یا اداره مسکن و شهرسازی وغیره مراجعه کرده اما تا به امروز فریادرسی برای رسیدگی به امور مشکلات مردم در این خطه پیدا نشده است.
 
آصف مهر بیان می کند: تمامی مجتمع های موجود در مهرشهر با آورده 15 میلیون تومانی صاحب خانه شدند اما ما معلمین ناحیه یک آموزش و پرورش زاهدان با آورده 30 میلیون تومان پول نقد و 30 میلیون تسهیلات بانکی هنوز امیدی به خانه دار شدن نداریم و از آنجایی که هر کدام از این واحدها 100 میلیون تومان هزینه برای افراد دربرداشت الان هیچ خریداری پیدا نمی شود که به قیمت 50 میلیون تومان هم این مخروبه ها را از ما خریداری کند.

متقاضیان مجتمع ولایت زاهدان دروغ می گویند، کارشناس قضایی چطور؟
وی با بیان اینکه هر معلم در این مجتمع مبلغی حدود 50 میلیون تومان ضرر کرده است، تصریح می کند: این ضررها در حالی است که نه تنها آسانسور، فضای سبز، محوطه سازی، کابینت و غیره نداریم بلکه هر روز هم از سمت مقامات بالا تهدید شغلی و جانی می شویم که در صورت پیگیری شکایت اقدام نامناسبی با شما صورت می گیرد.
وی در تکمیل این مطلب می گوید: اگر ما دروغ می گوییم یک نفر از مسئولین جرات کند و به مجتمع ولایت مهرشهر سری بزند تا از نزدیک با وقایع روبرو شود، آن وقت اگر خودشان هم در این موقعیت لحظه ای به زندگی ادامه دادند اظهار دروغگویی ما را اثبات کنند.
 
وی با اشاره به نظرکارشناس قضائی مبنی بر اینکه ستون ها از لحاظ فندانسیون با یکدیگر 30 سانت فاصله دارند، بیان می کند: طبق نظر این کارشناسان ترک دیوارهای موجود نشان از این دارد که واحدها مجتمع ولایت بیشتر از سه سال کارایی مطلوب نخواهد داشت.

تهدید پشت تهدید/ پای 14 میلیارد پول در میان است
نماینده معلمان 256 واحدی مجتمع ولایت ادامه می دهد: اگر پای درد دل هر یک از ساکنان این مجتمع بنشینید هم پای آنها اشک خواهید ریخت زیرا علی رغم تمامی تهدیدهایی که تاکنون در این راستا شده ایم باید بیان کنم متاسفانه خیلی از مسئولین آموزش و پرورش در این تعاونی حضور داشته و از هر طریقی ما را تهدید می کنند که چون شما معلم هستید و ما مسئول آموزش و پرورش در رده بالا؛ حق شکایت و دادخواهی ندارید.
وی تصریح می کند: این داستان تکراری اهالی مجتمع ولایت است که هر بار مسئولین خبری از این وضعیت در تلویزیون یا روزنامه و سایت های محلی مشاهده می کنند برای ما امال می کنند. به ما بگویید کجای قانون ماده یا مصوبه ای آورده شده که اگر کسی برای رسیدن به حق و حقوق خود دادخواهی کند باید علیه او اعلام جرم کرد.
 
آصف مهر در خصوص مجتمع ولایت آموزش و پرورش ناحیه یک زاهدان می گوید: تاکنون14 میلیارد تومان پول از این قشر به هدر رفته که به ازای آن اگر دنبال حق و حقوق خود برویم هر روز باید تهدید شویم.

آسانسوری که بلای جان شد
استفاده از مصالح غیر استاندارد و دقت پایین در ساخت مسکن مهر در مهرشهر، حاشیه‌های زیادی را برای مسئولان داشته است، تا جایی که وقتی «علی نیکزاد»، وزیر سابق راه و شهر‌سازی دولت قبل در سفر به زاهدان به صورت نمادین ۱۰ هزار واحد از این طرح را افتتاح می‌کرد، استاندار سیستان و بلوچستان و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در آسانسور مسکن مهر گیر کردند. آسانسور یکی از آپارتمان‌های مهر که بعدها مشخص شد اداره استاندارد مجوز استفاده از آن را نداده در مسیر رفتن به طبقات بالا دچار نقص فنی شد و ۲ مسئول را گیر انداخت.حال تصور کنید آسانسوری که در روز افتتاح خراب شود چگونه می توان از آن یک عمر استفاده کرد؟ حتی فکرکردن به اینکه اهالی این مجتمع ها مجبور به حمل گالن های آب،نفت وسیلندرهای گاز و... به طبقه هشتم هستند هم رنج آور است.
 
این داستان یک طرف قضیه است زیرا اهالی مجتمع ولایت در وضعیتی بسر می برند که آسانسورهای این مجتمع در زیر آفتاب سوزان به حال خود رها شده وبجای اینکه دردی از مشکلات دوا کند مکانی برای بازی بچه ها یا جمع آوری نخاله های ساختمانی شده است.
 

امنیت مقوله‌ای فراموش شده
آرمنده ازدیگرساکنان مجتمع های مهرشهر زاهدان مشکلات را از دید دیگری برای خبرنگار زاهدانه بازگو می کند که وجود سگهای ولگرد در خیابانهایی که مانند بیابان خشک وبی علف است باعث ترس اهالی شده زیرا فرزندانمان حتی برای دقایقی نمی توانند به تنهایی در کوچه پس کوچه های بی نام ونشان مهرشهر خود را سرگرم بازی کنند.
وی عدم نام گذاری میلانها، خیابانهای فرعی و کوچه ها را نه تنها باعث سردرگمی ساکنان مهرشهر عنوان می کند بلکه می گوید: تازه واردها و میهمانان هم در خم و پیچ این کوچه های بی نام و نشان گم می شوند.
 
وی ادامه می دهد :اگر یک قسط از اقساط بانکی دیرتر واریزشود اخطاریه های پی در پی امان مردم را ازبین می برد اما چرا مسئولان به وعده های خود عمل نکرده وبا بی مهری تمام مهرشهر را بدون فضای سبز و امکانات رفاهی وخدماتی واگذار کردند؟
خبرنگار زاهدانه پیگیر این ماجرا از طریق مسئولین مربوطه خواهد شد تا سرگذشت معلمین ناحیه یک آموزش و پرورش زاهدان از بلاتکلیفی مشخص شود که آیا واقعا حق اعتراض دارند یا خیر؟
انتهای پیام/
 

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۶۷۶
مرجع : پایگاه خبری زاهدانه


ارسال