دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ,20 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱
ادعای نشنال ریویو: معامله با ایران، فریب مردم آمریکا بود
 
نشنال ریویو در مطلبی با مطرح کردن ادعای همکاری اوباما با ایران، به بررسی توافق هسته ای و اجرای برجام پرداخت.
به گزارش سرویس بین الملل عصر هامون به نقل از باشگاه خبرنگاران  نشنال ریویو در مطلبی نوشت: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در 16 ژانویه (26 دی 94)، روز اجرای برجام، در گفتگویی با مردم آمریکا اظهار کرد: «ایران به تمام تعهدات خود در قبال توافق هسته ای عمل کرده است.» در نتیجه بخشی از تحریم های بین المللی و اقتصادی علیه ایران لغو شد. جان کری همچنین افزود: «ایران گام های قابل توجهی برداشته است؛ گام هایی که بسیاری از افراد انتظارش را نداشتند.»
 
کری همچنین وعده داد دولت اوباما اقدامات ایران را به دقت مورد بررسی قرار دهد و پایبندی تهران را به تعهداتش در برجام زیر نظر بگیرد. در همان روز اوباما فرمان لغو تعدادی از تحریم ها را امضا کرد. علاوه بر این اکنون نیز می دانیم اوباما مبلغ 400 میلیون دلار را به صورت نقدی در ازای آزادی زندانیان به تهران پرداخت کرده است.
 
در ادامه این مطلب ادعا شده است: در حالی که اوباما و کری اظهار می کنند ایران به تمام تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده، این اوباما است که گام های بسیاری برای ایرانی ها برداشته است. تمام این اظهارات یک دروغ استادانه و ماهرانه بود.
 
به تازگی موسسه علوم و امنیت بین المللی گزارشی را در این خصوص منتشر کرده که در آن ادعا شده است ایران در روز اجرای برجام به تعهدات خود به طور کامل عمل نکرده بود. دولت اوباما از این امر با اطلاع بوده است؛ اما نه تنها ایرادی به تهران وارد نکرده، با این کشور در نقض متعدد برجام نیز تبانی کرده است. در حقیقت، اوباما در نقض برجام به تهران کمک کرده است.
 
این موسسه در گزارش بی اساس خود به شرح موارد نقض برجام از سوی ایران پرداخته است. به ادعای این موسسه، از جمله موارد نقض برجام رعایت نکردن سقف میزان اورانیوم با غنای پایین است که طبق برجام، تهران مجاز به نگهداری 20 درصد این میزان شده بود.
 
در ادامه این مطلب ادعا شده است: دولت آمریکا می دانست ایران به تعهدات خود در قبال برجام پایبند نخواهد بود؛ اما اوباما از علنی کردن موارد نقض برجام از سوی ایران واهمه داشت و دارد. اوباما باید به دلیل موارد نقض برجام، لغو تحریم ها را تصویب نمی کرد؛ اما ترس اوباما از فروپاشی توافق هسته ای مانع از این کار می شد.
 
در ادامه گزارش این موسسه ادعا شده است: ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل نکرده و در مواردی نیز آن را نقض کرده است؛ اما دولت آمریکا به مردم اعلام کرد ایران به تمام تعهداتش پایبند است. این تنها یک دروغ آشکار است.
 
نشنال ریویو در ادامه مدعی شد: آمریکا در بازرسی آژانس از تاسیسات هسته ای ایران نیز با این کشور تبانی و به آن کمک کرده است. براساس شواهد، آمریکا در گزارش منتشر شده از سوی آژانس دخالت داشته است. تمامی این اقدامات برای جلوگیری از فروپاشی توافقی است که بیشتر کارشناسان معتقدند تنها به سود ایران است؛ یک توافق یک طرفه که قدرت و وجهه آمریکا را در جهان مخدوش کرده است.
 
در انتهای این مطلب آمده است: با وجود تمامی این موارد، کری و اوباما به پایبندی تهران به توافق اصرار می ورزند. این توافق هیچ نکته مثبتی برای آمریکا ندارد. توافق هسته ای تهران را جسورتر کرده است. در مقابل، آمریکا با این توافق تنها به قدرتمندتر شدن دشمن خود کمک کرده است. دولت اوباما آشکارا به ایران کمک می کند. این خیانتی بزرگ به مردم آمریکاست.
 
 
 
انتهای پیام/7473
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۸۷۹۵۴


ارسال