دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵
مشق ایثار و فداکاری معلمان؛
نور امید معلم بلوچ دلگانی به چشمان مریم/ معلمی که هزینه درمان دانش آموزش را تامین کرد
 
زیور امیری معلم مدرسه حضرت مریم اسفند شهرستان دلگان، تمام هزینه درمانی دانش آموزش را تامین کرد.
به گزارش عصرهامون به نقل از  دلگان پرس، همیشه داستان فداکاری معلمان ​برای دانش آموزان خود را شنیده ایم، شنیده ایم که مثل شمعی برای دانش آموزان خود سوخته اند تا درس فداکاری را به صورت عملی به آنها یاد بدهند، از حسن امیدزاده معلم کلاس پنجم ابندایی روستای بیجار سرشفت که در زمستان 76 با به خطر انداختن جان خود، جان 30 دانش آموز را از مرگ نجات داد تا معلم مهابادی که سر خود را برای دانش آموز سرطانی اش تراشید، از حمیدرضا گنگوزهی معلم خاشی که چند ماه قبل با فداکاری و از خودگذشتی باعث شد که جان دانش آموزان از مرگ نجات یابد و خود زیر آور برود، معلمی که برای همیشه نام و یادش نه تنها برای دانش آموزان روستای مرزی  نوکجو در استان سیستان و بلوچستان باقی خواهد ماند، بلکه نام و یادش برای همیشه در ذهن ها باقی خواهد ماند، و تا ریگی معلم دیگر سیستانی و بلوچستانی که برای دانش آموزان با هزینه خود صبحانه فراهم می کند.

اینها همه گوشه ای از ایثار و از خودگذشتگی معلمانی است که از دیرباز تاکنون در آسمان تعلیم و تربیت کشور می درخشد، اما این از خودگذشتگی ها به این موارد ختم نمی شود در روزهای اخیر معلمی از اسفند جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان با تامین هزینه چشم پزشک و عینک برای دانش آموزان خود باعث شد تا این دانش آموز دوباره راهی مدرسه شود، گرچه این دانش آموز هنوز نیاز به درمان دارد ولی این اقدام، باز هم فداکاری و از خودگذشتگی معلمان را می رساند.

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی دلگان پرس گفتگویی را با این معلم فداکار بلوچ انجام داده است ( در ابتدا این معلم فداکار راضی به این مصاحبه نبود ولی جهت ترویج و گسترش فرهنگ از خود گذشتگی و ایثار این مصاحبه را انجام داده است) که در ادامه آن را می خوانید:
زیور امیری معلم مدرسه حضرت مریم روستای اسفند بخش جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه این دانش آموز از چند سال قبل چشمانش دچار ضعف شده بود گفت: شرایط مالی خانواده دانش آموزم طوری بود که توان تامین مخارج پزشک را نداشتند.
وی با بیان اینکه این اواخر درد چشم درس خواندن را برای این دانش آموز بسیار مشکل کرده بود افزود: با هزینه خودم این دانش آموز را چندین بار به مطب چشم پزشکی بردم و تمام مخارج پزشکی و هزینه عینک این دانش آموز را تامین کردم.
این معلم روستای اسفند با بیان اینکه وظیفه معلمی و انسانی اش حکم می کرد که این عمل را انجام دهد تصریح کرد: معلمان باید با از خودگذشتگی و ایثار درس زندگی را به دانش آموزان خود و سایر انسانها بدهند.
زیور امیری با اشاره به اینکه این دانش آموز هنوز باید تحت درمان و زیر نظر پزشک معالجش باشد خاطر نشان کرد: کودکان و دانش آموزان زیادی مثل مریم در این مناطق زندگی می کنند که نیاز به رسیدگی دارند.
مریم دانش آموز کلاس هفتم مدرسه حضرت مریم روستای اسفند با نور امیدی که معلمش به او هدیه داده است، به تحصیلاتش ادامه می دهد و منتظر روزهای بهتری است، این نور امید را می توان از دور هم در چشمان مریم های این مناطق دید.

گفتنی است روستای اسفند در 90کیلومتری جنوب مرکز شهرستان دلگان واقع شده است.
 
در جدول زیر فداکاری برخی معلمان که در خبرگزاری های رسمی انتشار یافته، آمده است:
 
 
 
ردیف نام نام خانوادگی استان تاریخ شرح فداکاری
1 زهرا  معافی قزوین سال تحصیلی 93 نجات 40 دانش‌آموز از مسمومیت شدید حاصل از گازگرفتگی و خودش منجر به مسمومیت شد و پس از یک هفته درمان به محل خدمت بازگشت.
2 فاطمه مولوی همدان اردیبهشت 94 نجات دانش‌آموز از کانال آب رودخانه و جلوگیری از غرق شدن شد و منجر به بی‌هوش شدن خودش در رودخانه و نجات او توسط فرد دیگری شد.
3 هاجر مفیدی محمودآبادی خراسان رضوی سال تحصیلی 93 با وجود شکستگی پا و مرخصی استعلاجی به دلیل نبود معلم جایگزین 3 ماه آخر سال به دانش‌آموزانش در منزل خود درس داد.
4 علیرضا هادی نژاد یزد 93-94 به دلیل قرار گرفتن دبستان توحید در 90 کیلومتری مرکز استان، دانش‌آموز معلول را خودش به کلاس درس می برد و همچنین مسئولیت امور شخصی، آموزشی، پرورشی و بهداشتی دانش‌آموز در مدرسه را خودش به عهده داشت.
5 عسگر زاهدانزانی اردبیل - نجات دو دانش‌آموز از غرق شدن در رودخانه
6 مهری عندالله تهران از سال 92 باوجود داشتن بیماری سرطان و انجام 4 عمل جراحی طی دو سال گذشته همچنان در کلاس درس حاضر می‌شود
7 سیاوش  صالحی خوزستان - نجات دانش‌آموز از سیل شهر ایذه
8 علیرضا  شفیعی اصفهان - نجات مصدومین تصادف، نجات دانش‌آموز بیهوش شده و نجات دانش‌آموز بیمار قلبی
9 عبدالله اسلامی چهارمحال بختیاری سال تحصیلی 94 ساخت یک آموزشگاه  با 15 کلاس با نام دبیرستان متوسطه یک (مهین کریمی) به نام همسر مرحومش که فرهنگی بود.
10 ریحانه بهشتی خراسان رضوی مهر 94 این معلم ورزش پس از فوت ناگهانی، اعضای بدنش اهدا شد و به چند نفر جان دوباره بخشید.
11 شبو یوسفی کردستان - نجات دانش‌آموزان از آتش‌سوزی، تهیه کتاب، وسایل مدرسه، پوشاک، عینک و صبحانه دانش‌آموزان بی‌بضاعت، کمک به ادامه تحصیل دانش‌آموزان دارای بیماری‌های خاص، کمک نقدی و غیرنقدی به خوابگاه مدرسه و جذب دانش‌آموزان روستاهای اطراف برای ادامه تحصیل و تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان یتیم.
12 انیس شاه رحمانی یزد از سال 90 مراقبت از 11 کودک بدسرپرست و بی‌سرپرست با هزینه شخصی و تلاش برای جلب حمایت خیرین، 24 سال خدمت به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه.
13 کاظم صفرزاده لرستان مهر 93 یکی از دانش‌آموزان مدرسه عشایری شبانه‌روزی امام جعفر صادق(ع) ویسیان دچار جراحت شدید در ناحیه پا شد و نیازمند اقدامات درمانی بود. معلم این مدرسه با خودرو به همراه دانش‌آموز مجروح و دو نفر دیگر از دانش‌آموزان عازم مرکز درمانی می‌شوند اما متاسفانه به دلیل کمبود امکانات، مرکز درمانی این منطقه نمی‌تواند وضعیت دانش‌آموز مجروح را بهبود بخشد و بنابراین معلم این دانش‌آموزان با وجود بارندگی شدید تصمیم می‌گیرد دانش‌آموز مجروح را برای درمان به بیمارستان خرم‌آباد انتقال دهد اما در مسیر خودرو این معلم فداکار در سیل گرفتار شد و هر چهار سرنشین خودرو جان خود را از دست می‌دهند.
14 علی بهاری اردبیل شهریور 92 برای نجات جان دانش‌آموزش نیمی از کبد خود را به وی اهدا می‌کند.
15 معصومه  خوش کام تهران - پس از عمل جراحی دیسک کمر با وجود تجویز پزشک به استراحت مطلق با تخت بیمارستان در کلاس درس حضور یافت و به کار خود ادامه داد.
16 مرتضی  اصغری آذربایجان شرقی از سال 90 5 سال به طور رایگان برای تدریس به خانه دانش آموز بیمارش مراجعه کرد و همچنین روند درمان وی را نیز پیگیری می‌کرد.
17 کاظم  جعفری آذربایجان غربی - هزینه حج خود را برای درمان دانش‌آموزش که مبتلا به سرطان بود اهدا کرد.
18 ثریا مطهرنیا کردستان اردیبهشت 94 شناسایی و حمایت از 90 دانش‌آموز و تامین هزینه درمان، شناسایی 220 دانش‌آموز بی‌بضاعت و پرداخت 60 مورد کمک هزینه، پیگیری 42 مورد جراحی فوق تخصصی برای دانش‌آموزان تا انجام کامل درمان و تحت پوشش قرار دادن دانش‌آموزان نیازمند جراحی‌های ترمیمی استان
19 احسان  موسوی کرمان از سال 92 با هزینه شخصی خود دانش‌آموزی را که از ناحیه پا دچار شکستگی شده بود به عرصه تعلیم و تربیت بازگرداند.
20 شکرعلی فرزاد کهیلویه بویر احمر آذر 93 مدیر یکی از هنرستان‌های شبانه روزی که بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست داد و با رضایت اعضای خانواده 9 عضو بدن وی به 7 بیمار نیازمند اهدا شد.
21 ادهم مظفری کردستان - برای نجات یکی از شاگردانش خود را به داخل رودخانه ای خروشان انداخت و بعد از اینکه جان دانش آموزش را نجات داد خود در آب غرق شد.
22 محمدعلی محمدیان کردستان بهمن 92 زمانی که متوجه بیماری شاگردش و ریزش موی او شد موهای سرش را تراشید و با این فداکاری خود نگذاشت روحیه شاگردش بر اثر این بیماری ضعیف شود.
23 فاطمه مولوی همدان اردیبهشت 94 در اقدامی شجاعانه جان دانش‌آموزش را که به داخل آب افتاده بود، نجات داد و پس از مدتی، خود نیز با تلاش فراوان از رودخانه خارج شد.
24 غلامرضا توبک خراسان شمالی اردیبهشت 93 معلمی که 15 دانش‌آموز دبستانی را برای کوهپیمایی به اردوی خارج از مدرسه برده بود، هنگامی که ماری سمی قصد حمله به دانش‌آموزان را داشت خود را به روی مار پرتاب کرد و مار سمی او را نیش زد.
 
انتهای پیام/8306
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۰۱۹۱
مرجع : دلگان پرس


ارسال