سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ,19 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۵
​عصر هامون گزارش می دهد؛
بارش بیش از ۱۰۰ میلی متر در بالادست رودخانه هیرمند/ احتمال ورود رواناب تا چند روز آینده به سیستان
 
براساس آمار و اطلاعات بدست آمده، طی روزهای اخیر میزان بارش در بالادست رودخانه هیرمند به بیش از ۱۰۰ میلی متر خواهد رسید.
به گزارش عصر هامون، طی هفته های اخیر بحث ورود رواناب و آبهای دشتمال به منطقه سیستان از مهمترین بحث های مردم در سیستان می باشد که در برخی موارد باعث ایجاد ترس و دلهره در بین مردم منطقه شده است.

بارش بیش از ۱۰۰ میلیمتر بارندگی در بالادست رودخانه هیرمند
کارشناس اداره پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان در این خصوص گفت: متاسفانه در قسمت بالادست رودخانه هیرمند در کشور افغانستان امکانات مناسب هواشناسی وجود ندارد که بتوانیم آمار دقیقی از میزان بارش ها در منطقه را اطلاع رسانی کنیم اما براساس مدل ها و آمار موجود بارش بیش از صد میلی متر بارندگی در منطقه پیش بینی می شود که در روزهای اخیر شاهد بارش ها در این منطقه هستیم.
علی ملاشاهی در گفت و گو با خبرنگار عصر هامون افزود: این میزان بارش نوید بخش ورود آب دشتمال با حجمی زیاد تر از روانابی گه همه اکنون در حال ورود است خواهد بود و در این زمینه هشدار های لازم به دستگاه ها و مراجع مربوطه ارسال شده است.
وی ابراز امیدواری کرد با ورود آب لازم کشاورزی در منطقه سیستان جانی تازه به خود بگیرد.

دستگاه ها آماده خدمات رسانی در زمان وقوع حادثه احتمالی
جمشید رخشانی نسب، فرماندار زهک در این خصوص به عصرهامون گفت: براساس جلسات ستاد مدیریت بحران شهرستان، منطقه سیستان و استان کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص برگزار شده است، دستگاه های عضو منطقه سیستان آماده ارائه خدمات و فعالیت در زمان ورود رواناب به خاک کشور خواهد بود.
وی تاکید کرد: ورود آب دشتمال به منطقه خود عاملی باعث خوشحالی مردم به خصوص کشاورزان شده است و امیدواریم این ورود آب تداوم داشته باشد.

لایروبی انهار در اولویت کار مسئولین قرار بگیرد
نماینده شورای اسلامی شهرستان زهک در شورای اسلامی استان نیز در این خصوص گفت: لایروبی انهار باید به عنوان یک اولویت با فوریت توسط مسئولین اجرا شوند تا در صورت ورود آب دشتمال با حجم زیاد با مشکلی روبرو نشویم.
حبیب کاشانی در گفت و گو با خبرنگار عصر هامون ادامه داد: برخی از انهار و کانال ها به دلیل وجود رسوبات و ته نشین شدن ریزگردها مملو از خاک و ماسه می باشند و آب به سختی در آنها ورود پیدا کنند و باید لایروبی از آنها در دستور کار دولت قرار بگیرد.
وی بیان کرد: مدیریت توزیع آب ورودی و  تقسیم آنها از دیگر اولویت هایی است که باید مد نظر قرار بگیرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۲۲۹۵


ارسال