سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۷
کارشناس مذهبی:
صله رحم در دام فضای مجازی/ ایجاد سوءظن در خانواده دستاورد شبکه های اجتماعی است
 
کارشناس مذهبی گفت: این روزها چت کردن با دیگران در فضای مجازی جایگزین تفریح و دورهمی های خانوادگی شده که این امر آفتی بزرگ محسوب می شود لذا در این برهه زمانی حساس والدین باید افکار و باور فرزندان خود را به سمت آموزه های دینی سوق دهند.
به گزارش عصرهامون ، حجت الاسلام میثم درانی با بیان اینکه ورود اینترنت در محیط خانواده از یک سو منجر به ایجاد نگرانی والدین و از سوی دیگر عامل سست شدن پایه‌های زندگی شده است، اظهار داشت: اگر چه مدت زمان زیادی از ورود اینترنت و فضای مجازی در جامعه نمی گذرد اما ارتباط با افراد در سنین مختلف بدون هیچ دردسر، آشنایی قبلی یا محدودیتی حتی از دورترین فاصله‌ها به واسطه بهره‌گیری از امکانات اینترنت این روزها یکی از راه‌های روابط اجتماعی به شمار می رود که توانسته جای پای خود را در زندگی افراد محکم کنند به گونه ای که برای عده ای از فراهم کردن نان شب هم واجب تر شده است.
 
آنلاین بودن در فضای مجازی به رختخواب هم سرایت کرده
وی در تکمیل مطلب فوق با اشاره به اینکه آنلاین بودن افراد در فضای مجازی به درون رختخواب آنها هم سرایت کرده است، گفت: به وضوح شاهد هستیم برخی افراد از عهده مهیا کردن امورات اولیه زندگی خود بر نیامده اما هر طور که شده هزینه شارژ اینترنت خود را تامین کرده تا در این زمینه از افراد دیگر عقب نمانند؛ استفاده از فضای نامحدود اینترنت در برخی خانواده‌ها به حدی رونق گرفته که عده ای زندگی زناشویی را فدای صرف کردن با دیگران در دنیای دروغین کرده اند.
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه مشکلات خانوادگی به صورت ناهنجاری اجتماعی بروز کرده و کل جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، افزود: برخی خانواده‌ها کمترین اطلاعاتی در خصوص آشنایی با فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی نداشته بر همین اساس فرزندی که در چنین خانواده ای رشد پیدا می کند برای خود فضای محرمانه به دور از چشم والدین و نظارت آنها فراهم کرده که قطع به یقین صدمات بسیار زیادی از فضای ناسالم موجود در این محیط را متحمل خواهد شد.
 
فضای مجازی جایگزین دورهمی های خانوادگی
وی کاهش نقش والدین به ویژه پدر را یکی از معایب گشت و گذار در اینترنت و یا تماشای برنامه های ماهواره ای مطرح کرد و ادامه داد: هدف استکبار جهانی از ایجاد چنین فضاها و تولید فیلم ها و سریال های ماهواره ای تضعیف بنیان کانون خانواده است زیرا در این گونه برنامه ها که از سوی دشمنان تهیه شده به وضوح شاهد کاهش نقش خانواده، از بین رفتن ارتباط والدین با فرزندان، خیانت در زندگی، تجمع گرایی، تغییر الگوی همسرگزینی، افزایش تنوع طلبی های جنسی و غیر هستیم بگونه ای که جوانان و نوجوانان از شخصیت های دروغین این سریال الگو گرفته و طبق آن در نحوه پوشش و کردار خود عمل می کنند.
درانی تصریح کرد: این روزها تماشای یک فیلم و سریال ماهوارهای یا چت کردن با دیگران در فضای مجازی جایگزین تفریح و دورهمی های خانوادگی شده که این امر آفتی بزرگ محسوب می شود لذا در این برهه زمانی حساس والدین باید افکار و باور فرزندان خود را به سمت آموزه های دینی و فرهنگ ملی سوق دهند زیرا هدف دشمن تغییر باورها و اعتقادات است تا با تضعیف کردن آنها به راحتی به اهداف و توطئه های شوم خود دست یابد.
 
سوءظن در خانواده دستاورد شبکه های اجتماعی
وی با اشاره به افزایش آمار طلاق در برخی از نقاط کشور گفت: بالا رفتن سن ازدواج، چشم هم چشمی، فرار از خانه، تجملگرایی، درخواست مهریه های سنگین و نجومی از جمله عواملی است که پایه های زندگی را سست کرده و به ورطه نابودی می کشاند.
این کارشناس مذهبی در ادامه فضای مجازی را مهمترین عامل بروز مشکلات خانوادگی عصر کنونی عنوان کرد و افزود: در چنین فضایی افراد به جای صرف کردن وقت، عشق و محبت برای همسر، فرزند و خانواده خود به ارتباط و وقت‌گذرانی با افرادی می‌پردازند که هیچ شناختی روی آنها نداشته لذا این بی توجهی و حضور کمرنگ آنها خانواده واقعی را به فروپاشی کشانده و در زندگی صداقت و صمیمیت را از بین می برد.
 
کاهش آموزه های دینی با ورود فضای مجازی
وی در ادامه فضای مجازی را عامل کاهش آموزه های دینی در خانواده دانست و تصریح کرد: امروز سبد فرهنگی خانواده ها دچار تغییرات فراوانی شده به گونه ای که زندگی به سبک غربی جایگزین زندگی اسلامی شده است.
حجت الاسلام درانی دسترسی آسان به اطلاعات مورد نظر را از جمله نقاط مثبت استفاده از فضای مجازی دانست و گفت: استفاده از این فضا و امکانات نامحدود آن باید مدیریت شود تا مبادا در تله ای که دشمنان برای ما تدارک دیده اند گرفتار شویم.
 
مراقب باشید در فضای مجازی غرق نشوید
رهبر انقلاب آذر ماه 1395 در دیدار خانواده‌های شهدای مدافع حرم فرمودند: در فضای مجازی اگر آدم درست وارد بشود، خوب است. اما اگر برود غرق بشود نه خوب نیست. جای خطرناکی است. خیلی باید آدم مراقب باشد.

منبع:جوان
انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۴۵۵۵


ارسال