يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۸
در جلسه رونمایی از اپلیکیشن موبایلی اعتیاد مطرح شد:
برداشت سالانه بیش از 12 میلیون کیلو مواد مخدر در افغانستان/ استفاده از بسیج همگانی راه مقابله با اعتیاد در کشور
 
معاون انتظامی استانداری سیستان بلوچستان با بیان اینکه براساس آمار های اطلاعاتی 250 هزار هکتار سطح زیر کشت مواد مخدر در افغانستان وجود دارد، گفت: اینکه از هر یک هکتار مواد مخدر بین 45 تا 50 کیلو مواد مخدر برداشت می شود.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، علی اصغر میرشکاری ضمن قدردانی از موفقیت های ارزشمند امنیتی در حوزه ایران اسلامی در مراسم رونمایی از اپلیکیشن موبایلی اعتیاد اظهار داشت: عدم ارتباط گیری با فرد معتاد یکی از مشکلات اساسی در حوزه اجتماعی است.
 
وی با بیان اینکه مواد مخدر در اصل یک پدیده شوم استکبار جهانی است، تصریح کرد: نقطه مهم کشت مواد مخدر مثلث طلایی و هلال طلایی است که شامل کشور های لائوس، برمه ویتنام ، پاکستان و افغانستان می باشد.
 
میرشکاری با بیان اینکه در سال های قبل از انقلاب مواد مخدر بیشتر مصرف می شد، خاطر نشان کرد: مصرف زیاد مواد مخدر باعث شده بود هویت اجتماعی مردم زیر سوال رود.
 
معاون انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان افزود: براساس آمارهای جامعه اطلاعاتی ایران 250 هزار هکتار سطح زیر کشت مواد مخدر در کشور افغانستان وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه از هر یک هکتار مواد مخدر بین 45 تا 50 کیلو مواد مخدر برداشت می شود، اضافه کرد: در برخی نقاط استان هم کشت مواد مخدر کشف کردیم.
 
وی با بیان اینکه مواد مخدر براساس بافت و آمارهای جامعه اطلاعاتی ایران 70 درصد وارد ایران می شود، گفت: به دلیل نزدیک تر و ارزان تر بودن مسیر مواد مخدر پس از ورود ، از ایران به اروپا ترانزیت می شود.
 
میرشکاری در ادامه در خصوص کشفیات مواد مخدر در سال های قبل اضافه کرد: در سال های 93، 94، 95 و 3 ماهه سال 96 به ترتیب 130 ، 160، 230 و 60 تن مواد مخدر توسط ماموران نیروی انتظامی کشف شده است.
 
وی با بیان اینکه قاچاق مواد مخدر در استان سبب شهادت 2 هزار نفر و نقص عضو و جانبازی 12 هزار نفر از جوانان استان شده است، اظهار داشت: حجم واردات این پدیده شوم یک طرف و افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی از سوی دیگر سبب خانمان سوزی بسیاری از مردم شده است.
 
معاون انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه دو اتفاق در دنیا در حال روی دادن است، اضافه کرد: یکی افزایش سرانه مصرف مواد مخدر از سنتی به صنعتی و دیگری کاهش سن اعتیاد که 70 درصد آن را جوانان 30 تا 45 سال  و 19 تا 34 سال تشکیل می دهند.
 
وی با بیان اینکه آمار مصرف مواد مخدر در زنان جامعه در حال افزایش است، خاطر نشان کرد: اولین مسئله مقابله با اعتیاد خانواده است که باید با مسئله مواد مخدر خانواده محور برخورد شود.
 
وی از دیگر راه های مقابله با اعتیاد را استفاده از بسیج همگانی دانست و افزود: ما باید از تمام توانایی ، قدرت و عظمت بسیج برای مقابله با اعتیاد استفاده کنیم چرا که بسیج یک کانون بسیار عظیم است که جایگاه اجتماعی -فرهنگی ارزشمندی دارد.
 
میرشکاری با بیان اینکه تعداد مراکز ترک اعتیاد از 90 مرکز به 300 مرکز افزایش یافته ، گفت: در هر نقطه ای فرد معتاد می تواند مراجعه و ترک اعتیاد نماید که براساس آمار بهزیستی 70 هزار معتاد در سطح استان از خدمات این سازمان بهره می برند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۹۶۰۱۲


ارسال