دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ,2 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۹
نظم اجتماعی در پرتو مدیریت برنامه ریزی شهری
 
در هر جامعه ای قواعد و اصولی وجود دارد که می تواند جامعه را به سوی نظم اجتماعی رهنمون سازد، قواعدی که رعایت آن بر عهده همگان است.
به گزارش عصرهامون، در هر جامعه ای قواعد و اصولی وجود دارد که می تواند جامعه را به سوی نظم اجتماعی رهنمون سازد، قواعدی که رعایت آن بر عهده همگان است. در ادوار مختلف، مسئولین بسیاری بر سرکار آمده و انتخاب یا انتصاب گردیده اند اما کمتر کسی آنگونه که بایسته و شایسته است از برنامه ای جامع و مدون برخوردار بوده است. با این وجود، هنوز مسئولان ذی ربط در مورد فضاسازی شهری و نظم اجتماعی در یک شهر اتفاق نظر ندارند و این به دلیل عدم بکارگیری جامعه شناسان و مدیران برنامه ریزی شهری بوده که شناخت سازوکارهای توسعه را در برخی مناطق از جمله سیستان و بلوچستان با دشواری روبرو ساخته است.

برنامه ریزی شهری که با عملکرد مستقیم انسان سروکار دارد، یک فرایند فنی و سیاسی است که ناظر به توسعه محیط شهری و طراحی کاربری زمین، زیر ساخت ها و محیط های ساخته شده در یک شهر می باشد. براساس این دیدگاه، امکان توسعه شهری و ایجاد نظم اجتماعی در شهری که فاقد متخصصین مدیریت برنامه ریزی شهری است اساسا ناممکن بوده و از آنجا که اصلی ترین هدف برنامه ریزی شهری، ایجاد رفاه عمومی است، این امر میسر نخواهد شد مگر در اجتماعی که مسئولین آن بر پایه مهمترین عناصر از قبیل تعهد، مشارکت و بهره گیری از متخصصان به فعالیت بپردازند؛ هر چه همبستگی میان مسئولین و افراد اجتماع بیشتر باشد کمتر شاهد نابسامانی و بی نظمی اجتماعی خواهیم بود؛ مسئولین با تعهد نسبت به جامعه و مردم، و مردم با رعایت مسئولیت مدنی نسبت به یکدیگر و جامعه می توانند با مشارکت یکدیگر زمینه ساز ایجاد نظم اجتماعی گردند.

در نتیجه برخلاف برخی تصورات، داشتن شهری زیبا و در نهایت نظم اجتماعی به خودی خود یا با عمل یک طرفه به وجود نمی آید بلکه نیازمند برنامه ای جامع بوده که در پرتو شناخت صحیح از فضای شهری و همبستگی به وجود می آید. بنابراین مدیریت برنامه ریزی شهری و لزوم رعایت آن و بکارگیری متخصصان و جامعه شناسان یکی از ویژگی های اصلی شکل گیری نظم اجتماعی خواهد بود.
 
لذا مسئولین عزیز سیستانی و بلوچستانی زمانی می توانند موجبات رفاه اجتماعی و رضایت خاطر مردم را به وجود آورند که با بکارگیری از متخصصین شهری و جامعه شناسان در مسیر حل مشکلات شهر قدم بردارند؛ در نظر گرفتن فضای مناسب شهری، ایجاد محیط زیست سالم و فضای سبز، رفع مشکلات گازرسانیِ پایدار، بسترسازی مناسب اقتصادی، توجه به کودکان کار و متکدیان دوره گرد از مهمترین فعالیت های قابل توجه در پیش روی نمایندگان و مسئولین خواهد بود که علاوه بر فراهم آوردن رضایت خاطر مردم و ایجاد نظم اجتماعی می تواند در توسعه گردشگری سیستان و بلوچستان نیز اثربخش واقع شود.
 
نویسنده: وحید میروحیدی

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۸۹۳


ارسال