جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ,18 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۷
اقدامات جدید در پیشگیری از اعتیاد؛
"نماد" طرحی برای حفظ دانش آموزان از خطر/ 3300دانش آموز تحت پوشش قرار گرفتند
 
در حالی اعتیاد بلایی خانمان سوز به شمار می رود و دیگر سن و سال سرش نمی‌شود که طرح نماد برای حفظ قشر دانش آموزان از خطر در برخی از مدارس سیستان وبلوچستان در حال اجرا است.
به گزارش عصرهامون، اعتیاد بلایی خانمانسوز است که دیگر سن و سال سرش نمی‌شود. اگر در گذشته‌ای نه چندان دور، اعتیاد تنها به تریاک و افراد بالای پنجاه سال نسبت داده می‌شد، امروزه موجی از اعتیاد با مواد مخدر جدید صنعتی و گیاهی بسیاری از افراد به ویژه زنان یا افراد زیر 18 سال و دانش آموز را فرا گرفته است.
این پدیده شوم (مصرف مواد مخدر) که یکی از مهمترین مسایل اجتماعی جهان معاصر به شمار می رود در سال های اخیر از جدی ترین معضل های بشری و به پیچیده ترین پدیده انسانی تبدیل شده است که پایه و بنیان جوامع انسانی را تهدید می کند.
در همین زمینه اقدامات جدیدی در پیشگیری از اعتیاد در استان در دست اجرا است که در این راستا حجت الاسلام ابراهیم حمیدی در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری رئیس‌کل دادگستری سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه پیشگیری از جرم بر مجازات مقدم است، اظهار کرد: در حال حاضر جامعه هدف شورای پیشگیری مشخص است و از همان ابتدای شکل گیری این شورا ما به دنبال شناخت درست از جامعه هدف و تمرکز بر روی مشکلات این جامعه بوده ایم.
وی با بیان اینکه برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید تمام تلاش خودمان را به کار گرفت و واقعیت را دید و بر اساس آن برنامه ریزی کرد، گفت: جوانان و نوجوانان علاوه بر اینکه از اولویت مهمی برخوردار هستند جمعیت وسیعی را هم تشکیل می دهند که در این راستا اقدامات پیشگیرانه خوبی برای حفاظت از قشر جوان و نوجوان کشور در حال انجام است.
رئیس‌کل دادگستری استان با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه برای دانش آموزان مقاطع ابتدایی باید با جدیت بسیار زیادی انجام شود، افزود: آسیب های زیادی دانش آموزان را تهدید می‌کند که باید آنها را از این آسیب‌ها حفظ کنیم؛ آسیب‌هایی که ناشی که عدم تربیت صحیح در خانواده ها است.
حمیدی با بیان اینکه طرح نماد دقیقا یکی از طرح های مهم است که بسیار نتیجه بخش خواهد بود، ادامه داد: امروز آموزش و پرورش با قشری سر و کار دارد که با آسیب وارد مدرسه می شوند که این نهاد باید این آسیب ها را مدیریت کند تا این کودکان در آینده گرفتار مشکلات و آسیب های اجتماعی نشوند.
 
بیش از ۳۳۰۰ دانش آموز تحت پوشش طرح نماد هستند
علیرضا نخعی مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در این جلسه با بیان اینکه جنس مشکلات و آسیب های اجتماعی دانش آموزان بسیار پیچیده و چند بعدی است، گفت: "طرح نماد" یعنی نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان را جامع می‌بیند.
وی گفت: این طرح به گونه ای است که در هر منطقه دو مدرسه از هر مقطع دخترانه و پسرانه انتخاب می شوند که تاکنون دو منطقه در استان به عنوان پایلوت طرح انتخاب شده است که آموزش و پرورش ناحیه یک زاهدان و شهرستان زهک شهرستان های پایلوت طرح هستند.
نخعی با بیان اینکه از زمان اجرای طرح نماد ۳ هزار و ۳۲۵ دانش آموز زیرپوشش این طرح  قرار گرفته اند، افزود: آخرین رکوردی که از این تعداد دانش آموز در سامانه برکت ثبت شده است 529 رویداد از این جنس است که 120 خانواده فقیر هستند، 102 رکورد مربوط به مشکلات ناشی از فضای مجازی، 117 رکورد اعتیاد، 62 خودکشی یا اقدام به خودکشی بوده که از این آمار 125 نفر هم نشانگان عمومی شامل افسردگی، اضطراب و اختلالات روحی و روانی هستند که منجر به آسیب و جرم می شوند.
وی باتاکید بر این مطلب که جنس مشکلات و آسیب های اجتماعی دانش آموزان بسیار پیچیده و چند بعدی است، ادامه داد: این امر مستلزم همکاری و مشارکت است که ما در آموزش و پرورش به تجربه مشاهده کرده ایم وقتی مشکلی با همکاری چند دستگاه پیگیری می شود نتایج بسیار خوبی به دنبال خواهد داشت لذا در این زمینه به تنهایی نمی توان عمل کرد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان خاطر نشان کرد: در دو سال آینده طرح نماد به صورت کامل در سراسر مدارس استان برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۰۵۸۹


ارسال