سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ,19 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۶
پس از 12 سال چشم انتظاری؛
بزرگراه زابل - زاهدان نیازمند تامین اعتبار است/ پیمان کاران بیش از 30 میلیارد تومان مطالبه دارند
 
در حالی مردم پهناورترین استان کشور قریب به دوازده سال است که چشم انتظار تکمیل شدن بزرگراه زابل- زاهدان هستند و روزانه شاهد از دست دادن جان هموطنان خود در این جاده می باشند که تکمیل شدن این پروژه نیازمند تامین اعتبار است.
به گزارش عصرهامون، در حالی محور زابل به زاهدان یکی از پرترددترین محورهای مواصلاتی سیستان وبلوچستان به شمار می رود که این جاده یکی از مهمترین مسیرها برای تردد ترانزیت های خارجی محسوب می شود اما به رغم گذشت قریب به 12 سال از کلنگ زنی پروژه بزرگراه زابل- زاهدان هنوز خبری از افتتاح و تکمیل شدن آن نیست.
در همین راستا هر روز شاهد تصادفاتی هستیم که جان بسیاری از هموطنانمان را در این جاده که نام مرگ بر آن حک شده به دلیل عدم استاندارد بودن و دو بانده بودن از دست می دهیم.
اگر چه در میان استان های کشور سیستان و بلوچستان از لحاظ داشتن راه های مناسب به عنوان فقیرترین استان کشور محسوب می شود که کم ترین بزرگراه را داشته است. از طرفی نیز غیر استاندارد بودن، کم عرض بودن، عبور حیوانات اهلی به مثل شتر از عرض جاده باعث شده تا در جاده های استان همواره شاهد تصادفات بی شماری باشیم.
 

در همین راستا مسعود مالکی مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان در بازدید از روند اجرایی بزرگراه زابل به زاهدان با بیان اینکه شروع این پروژه در سال 85 کلنگ زنی شد، اظهار کرد: بزرگراه زابل- زاهدان یکی از طرح های مهم سیستان وبلوچستان در حوزه جاده ای است که به دلیل تراکم تردد در این محور به ویژه در ایام تعطیل سال تکمیل شدن آن اهمیت بیشتری به خود می گیرد.
وی با بیان اینکه تکمیل این طرح نیازمند اعتبارات قابل توجهی است که میزان سرعت پیشرفت طرح نیز به آن بستگی دارد، افزود: میزان پیشرفت بر اساس میزان اعتبار واریز شده پیش می رود و طولانی شدن اجرا نیز به همین دلیل بوده است، بنابراین نمی توان گفت کل اجرای طرح 12سال به طول انجامیده است زیرا هر نقطه بازه زمانی خاصی برای تکمیل داشته است.
 

مدیرکل راه و شهرسازی استان بیان کرد: برای این طرح بیش از 170 میلیارد تومان هزینه شده است تا امروز نسبت به اعتبار تخصیص یافته، پروژه پیشرفت بیشتری داشته است در حالی که پیمان کاران بیش از 30 میلیارد تومان مطالبه دارند و باید پرداخت شود.
وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: این طرح متناسب با اعتبار تزریق شده پیشرفت خواهد داشت و اگر این اعتبار زیاد باشد پیشرفت طرح نیز سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت و طولانی شدن اجرای آن فقط به این دلیل بود که اعتبارات به کندی تخصیص پیدا می کرد که اگر این روال ادامه داشته باشد نمی توان برای تکمیل آن زمان قطعی را اعلام کرد.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۰۳۰


ارسال