چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۰
در جلسه بنیاد بیماران خاص سیستان و بلوچستان مطرح شد
مشکلی در پرداخت هزینه آزمایشات تالاسمی وجود ندارد/ مشکل اصلی بیماران تامین هزینه ایاب و ذهاب و اسکان در زاهدان است
 
در حالی بیماران مبتلا به تالاسمی با مشکلات زیادی از قبیل بیکاری، هزینه های درمان و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند که اصلی ترین مشکل آنان در سیستان وبلوچستان تامین هزینه رفت و آمد و اسکان در زاهدان است.
به گزارش عصرهامون، بیماری ای که شخص در گرفتار شدن در دام آن هیچ نقشی ندارد، اما ناچار است همه عمر خود را با این بیماری زندگی کند.
تالاسمی یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در ایران است و معمولاً از پدر و مادری که ناقل ژن کم‌خونی است به فرزندان به ارث می‌رسد.
امروزه مردان و زنان جوانی که قصد ازدواج دارند، براساس برنامه کشوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ملزم به انجام آزمایش برای غربالگری تالاسمی هستند، یک بیماری خونی که از شایع ترین بیماری ها در کشور محسوب می شود.
اصلی‌ترین راه درمان تالاسمی، تزریق مداوم خون است و بیماران مبتلا به تالاسمی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. بیکاری، مشکلات مالی، هزینه های درمان و غیره زندگی این مبتلایان را تحت‌تاثیر قرار داده به گونه ای که این افراد به حمایت و توجه از سوی خانواده، جامعه و مسئولان نیاز دارند.
 
مشکل اصلی بیماران تالاسمی تامین هزینه رفت و آمد و اسکان در زاهدان است
قاسم میری علی آباد سرپرست معاونت درمان دانشگاه در جلسه بنیاد بیماران خاص سیستان و بلوچستان از مراقبت های معمول بیمارستانی برای بیماران تالاسمی در همه شهرستان های استان خبر داد و گفت: بیماران تالاسمی علاوه بر مراقبت های معمول، به صورت دوره ای به  آزمایشات و ویزیت های فوق تخصصی در مرکز استان هم نیاز دارند.
 وی مشکل اصلی بیماران تالاسمی را تامین هزینه رفت و آمد و اسکان در زاهدان عنوان کرد و گفت: آزمایشات و ویزیت های فوق تخصصی دوره ای بیماران تالاسمی در مرکز استان به صورت رایگان و یا با حداقل قیمت انجام می شود؛ در این راستا خیرین سلامت می توانند با تامین هزینه های جانبی بیماران تالاسمی سطح استان به کاهش مشکلات این افراد کمک کنند.
 
بیماران ایرانی مشکلی در پرداخت هزینه آزمایشات ندارند
محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این خصوص بیان کرد: بیماران ایرانی مشکلی برای پرداخت هزینه آزمایشات قبل از تولد تالاسمی و سقط درمانی ندارند.
 وی خاطر نشان کرد: در توافقی که با بنیاد بیماری های خاص انجام شده است، ۵۰ درصد هزینه آزمایشات قبل از تولد و سقط درمانی بیماران فاقد شناسنامه و کد ملی توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و ۵۰ درصد توسط موسسه حمایت از بیماران خاص استان تامین می شود.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۲۱۶


ارسال