چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۲
رئیس سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان:
بیماران چشم انتظار یاری اهداکنندگان خون/سهم مشارکت بانوان 7درصد است
 
رئیس سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بسیاری از بیماران نیازمند به خون در بیمارستان ها چشم انتظار یاری مردم برای اهدای خون هستند، گفت: 93 درصد اهداکنندگان مرد و 7 درصد خانم هستند.
به گزارش عصرهامون، فعالیت های بشردوستانه و داوطلبانه ای وجود دارند که افراد با انجام آن می توانند باعث نجات جان یک فرد شوند، یکی از اقدامات ایثار طلبانه اهدای خون است.
قطره های سرخی که از رگ های اهدا کنندگان خون به رگ های نیازمندان و بیماران منتقل می شود، زندگی را برای این افراد دوباره معنا می کند، نیازمندان و بیماران به خون همیشه چشم انتظار خون های اهدایی هستند تا با هر قطره خون بتوانند لحظاتی زندگی کنند.
گفته می شود بیماران تالاسمی، سرطانی، دیالیزی و تصادفی نیازمندان همیشگی به خون هستند که اهداکنندگان مستمر خون با نیت کمک به آنها چند ماه یکبار در سازمان انقال خون حاضر می شوند و اهدای خون می کنند.
در این راستا سهیلا خسروی رئیس سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان با بیان اینکه آمار اهداکنندگان خون در استان از میانگین کشوری بالاتر است، گفت: به دلیل زیاد بودن شمار مصرف کنندگان که از تمام استان‌ها بیشتر و عامل آن نیز افزایش شمار بیماران تالاسمی است هر ساله با کمبود ذخیره خون مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه شاخص کشوری اهدای خون 27 نفر به ازای هر هزار نفر است، افزود: در سیستان وبلوچستان این رقم 28 نفر به ازای هر هزار نفر می‌باشد.
این مسئول با بیان اینکه روزانه 350 واحد خون و فرآوردهای خونی در استان مورد نیاز است، ادامه داد: بیش‌ترین آمار اهدای خون در زاهدان با هزار و 154 واحد و کمترین با 129 واحد به‌ چابهار اختصاص دارد.
وی تمایل کم بانوان به اهدای خون را یکی از مشکلات این حوزه دانست و گفت: در این بین سالی 72 هزار واحد خون‌گیری داریم که 64 درصد اهداکنندگان به صورت مستمر هستند به گونه ای که93 درصد اهداکنندگان مرد و 7 درصد خانم هستند.
خسروی خاطر نشان کرد: بسیاری از بیماران نیازمند به خون در بیمارستان ها چشم انتظار یاری مردم برای اهدای خون هستند و این درحالی است که فرآورده های خونی را نمی توان به مدت طولانی نگهداری کرد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۲۸۵۹


ارسال