يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
خشکسالی و بحران کم آبی در حالی امان مردم سیستان وبلوچستان را بریده که کشاورزان چابهاری از عدم مراجعه مسئولان این سازمان برای برآورد خسارت های میلیارد تومانی وارده به بخش کشاورزی و دامپروری منطقه دشتیاری گلایه کردند.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان در حالی با بحران بی آبی و خشکسالی بیش از دو دهه مواجه است که از یک سو چهره بسیاری از بخش های آن با ریزگرد ها و وزش بادها، نابودی مزارع و باغات میوه مواجه شده و از سوی دیگر کمبود آب آشامیدنی و سهمیه بندی ها و خشک شدن قنوات و مهمتر از همه قطعی مکرر آب صدای گلایه اهالی آن را بلند کرده است.
معضل بحران بی آبی در اقصی نقاط استان از شمال گرفته تا جنوب در حالی روز به روز بیشتر می شود که اکثر روستاهای این استان پهناور به وسیله تانکر آبرسانی می شود و مردم در اکثر نقاط از افت فشار و قطعی مکرر آب گلایه دارند.
در این میان اما سد سازی های گسترده افغان ها در مرز ایران و افغانستان راه اندک سیلاب های موجود به سد را هم بسته به گونه ای که شنیده ها حاکی از آن است امسال حتی یک قطره آب هم توسط افغان ها به ایران داده نشده است.

خشکسالی علت کوچ اجباری کشاورزان دشتیاری
عدم رسیدگی در بخش کشاورزی و دام در منطقه دشتیاری سبب شده است تعدادی از خانوارهای هر روستا برای یافتن شغل و کسب درآمد به شهر و یا مناطق دیگر کوچ کنند.
بی آبی و خشکسالی در روستاهای اطراف بندر اقیانوسی ایران علاوه بر نابودی مزارع کشاورزی باعث کم رونق شدن دامداری و دامپروری در این منطقه هم شده است. به گونه ای که یکی از مهم‌ترین علت‌های افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها، محدود شدن منابع آبی مورد نیاز برای کشاورزی است.
 

منطقه وسیع دشتیاری چابهار به علت کاهش نزولات آسمانی چند سالی است که با بحران های خشکسالی روبه رو شده به گونه ای که طعبیت زیبای این دشت بی یار، برای مادنگاری یاری رسان می خواهد.
 
کشاورزان: جهاد کشاورزی برای برآورد خسارات خشکسالی اقدام نکرده است
بیگ محمد بلوچ یکی از اهالی دشتیاری چابهار در گفت و گو با خبرنگار چابهاران اظهار کرد: هیچ تدبیری برای کمک به کشاورزان این منطقه اندیشیده نشده است به گونه ای که مسئولان جهاد کشاورزی چابهار حتی یک روز هم برای برآورد آماری خسارت های خشکسالی نیامده اند.

هیچ گونه رسیدگی به مشکلات کشاورزان نمی شود
وی گفت: صد راس بز، ۶راس گاو محلی و ۴٠ راس گوسفند داشتم که تعدادی از بین رفتند و برخی را هم به علت تلف شدن مجبور شدم به قیمت ناچیز به فروش بگذارم، این در حالی است که هیچ رسیدگی به مشکلات کشاورزان نمی شود.
گل محمد جدگال دیگر شهروند چابهار ضمن گلایه از سازمان جهاد کشاورزی چابهارگفت:  متاسفانه این سازمان بیشتر در پی تشریفات مدیران خود در شهر چابهار است؛ از روزی که خشکسالی به این منطقه روی آمده است حتی یک مامور حاضر نشده از خسارت های میلیارد تومانی وارده به بخش کشاورزی و دامپروری منطقه دشتیاری آماری بگیرد.
وی ادامه داد: آیا شایسته است کشاورزانی که شب و روز برای تامین محصولات کشاورزی و دامی کشور تلاش می کنند و آن گاه گرفتار بلایی طعبیی شوند هیچ نهادی حاضر به امداد رسانی به آنها نشود.
 

قطعی دو هفته ای آب آشامیدنی در دهستان هودیان دلگان
قطعی مکرر آب و نبود این مایه حیات تنها مربوط به چابهار نیست و این روزها قطعی دو هفته ای آب در دهستان هودیان دلگان موجب گلایه اهالی این منطقه محروم شده است.
هودیانی یکی از اهالی دهستان در گفت وگو با دلگان پرس افزود: اهالی این روستا برای تهیه آب شرب خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
وی گفت: از دو هفته قبل آب شرب این دهستان که بالای سه هزار نفر جمعیت دارد قطع شده و علی رغم پیگیری ها همچنان این معضل برطرف نشده است.
هودیانی ادامه داد: اهالی این دهستان محروم، آب آشامیدنی خانواده را با سختی و مشقت فراوان تهیه می کنند.
 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۱۱۷


ارسال