پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ,2 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس پلیس فتا سیستان‌ و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه در اکثر موارد، کلاهبرداری های صورت گرفته از طریق تبلیغات در صفحات اینترنتی می باشد شهروندان از واریز هرگونه وجه حتی مبالغ كم به عنوان بیعانه خودداری کنند.
به گزارش عصرهامون، فعالیت های اقتصادی در فضای مجازی در حالی رو به گسترش است که این روزها در کانال ها و سایت های مختلف برخی از افراد اقدام به معرفی و فروش محصولاتی نظیر تلفن همراه، لپ تاپ، وسایل برقی خانه، لباس، مبلمان و غیره می کنند. محصولاتی با برندهای مختلف که هنگام ثبت سفارش از سوی مشتری اولین کار واریز پول به یک شماره حساب است.
شماره حسابی که پس از اتمام موفق انتقال پول شاید دیگر صاحب آن پاسخگوی مشتری و یا ارسال محصول سفارش داده شده وی هم نباشد.
شاید برایتان به وفور اتفاق افتاده باشد که هرازچند گاهی یک نماینده خانم یا آقا از سوی شرکت خاص با تلفن همراهتان تماس گرفته و با شگردهای خاص جذب مشتری و بازاریابی اقدام به وسوسه کردن شما در خرید محصولات مورد نظر دارد اما پس از اینکه محصول به دستتان رسید آن چیزی که گفته بودند، نیست و فاصله حرف تا واقعیت آنها به اندازه فاصله زمین تا  آسمان است.
در همین راستا چندی پیش پس از ثبت یک محصول به صورت اینترنتی؛ هنگامی که مامور اداره پست بسته سفارش شده را برایم آورد متوجه شدم که کالای مدنظرم نبود و نتوانستم با آن شرکت ارتباط برقرار کنم زیرا نماینده شرکت در پاسخ به شکایت گفت: محصول فروخته شده پس گرفته نمی شود باید در انتخابتان دقت می کردید؛ من هم چاره ای نداشتم. هم پول از دستم رفت هم کالایی که می خواستم برایم ارسال نشد.
 
توصیه رئیس پلیس فتا در هنگام خرید از سایت‌های درج آگهی
سرهنگ علی سرحدی رئیس پلیس فتا سیستان وبلوچستان در این خصوص بیان کرد: یکی از سریع‌ترین راه‌های بازاریابی برای محصولات نو یا حتی کارکرده که بتواند طیف وسیعی از شهروندان را با خدمات یا محصولات شما آشنا و در عین حال آسان و ارزان باشد استفاده از سایت های درج آگهی یا اپلیکیشن های واسط تبلیغاتی است.
وی افزود: از مزایای سایت‌ها و اپلیکیشن‌های واسط که امکان تبلیغات و فروش محصولات را در سطح جامعه با هزینه خیلی پایین و در بسیاری از موارد رایگان فراهم می کند، همه گیر بودن و نفوذ آن در بین اقشارجامعه است. کلاهبرداران از این فرصت بهره گرفته و با درج آگهی جعلی و ثبت فروش محصولی آن هم با قیمتی بسیار پایین‌تر از بازار، اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کنند.
سرحدی در ادامه اظهار کرد: اخیرا افرادی با درج آگهی تبلیغاتی "فروشps4" آن هم در یکی از سایت‌های درج آگهی وعده کیفیتی بالا با نازلترین قیمت را داده و متقاضیان را به جهت نگهداری کالا متقاعد به واریز بیعانه می کنند و پس از دریافت وجه از شهروندان از پاسخگویی به تماس مالباختگان امتناع می کنند.
این مقام انتظامی توصیه کرد: با توجه به اینکه مجازی بودن هویتها از مهمترین معایب فضای مجازی است و غالباً کلاهبرداران جهت نیل به اهداف شوم خود از اطلاعات هویتی جعلی استفاده می کنند، کاربران فضای مجازی در صورت مواجهه با آگهی های تبلیغاتی ضمن کسب اطمینان از هویت فروشنده، گزینه پرداخت درب منزل را به جهت حصول اطمینان از اصالت جنس فروخته شده انتخاب کنند.
رئیس پلیس فتا استان سیستان‌ و بلوچستان در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در اکثر موارد، کلاهبرداری های صورت گرفته وعده اجناس با کیفیتی بالا و نازلترین قیمت از طریق تبلیغات در صفحات اینترنتی می باشد شهروندان از واریز هرگونه وجه حتی مبالغ كم به عنوان بیعانه خودداری کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۶۰۸


ارسال