سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۲
در پی بارندگی های اخیر سیستان وبلوچستان؛
خروش دوباره آب در دل رودخانه خشکيده سرباز/ 5.5میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شد
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: در پی بارندگی های اخیر جنوب استان حدود 4 میلیون مترمکعب آب در پشت سد پیشین و 1.5 میلیون مترمکعب هم در پشت سد زیردان ذخیره شد.
به گزارش عصرهامون، مدت ها بود که از بارش نزولات الهی در سیستان وبلوچستان خبرهای خوشی شنیده نمی شد و خشکسالی های اخیر و عدم بارش باران باعث خشک شدن اکثر رودخانه های فصلی در این استان شده بود.
در این میان اما خشک شدن رودخانه سرباز که یکی از پرآب‌ترین رودخانه‌های استان محسوب می‌شود موجی از ناامیدی در دل کشاورزان و اهالی این منطقه به وجود آورده بود چرا که این رودخانه شریان حیاتی به شمار می رود که ناگهان با فعالیت سامانه مونسون و وقوع بارش باران در هفته های اخیر و شنیده شدن صدای خروش آب در رودخانه ای که دوسال از خشکسالی آن می گذشت بار دیگر روزنه ای از امید در دل اهالی منطقه به ویژه کشاورزان روشن و رودخانه خشکيده سرباز پس از ماه ها چشم انتظاری، رنگ آب را به خود ديد.
 
سدهای سیستان وبلوچستان وضعیت مطلوبی ندارند
در همین راستا در پی تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با اتابک جعفری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان داشت، وی اظهار کرد: در پی بارندگی های اخیر جنوب استان حدود 4 میلیون مترمکعب آب در پشت سد پیشین و 1.5 میلیون مترمکعب هم در پشت سد زیردان ذخیره شد.
وی در خصوص آخرین وضعیت حجم سدهای استان نیز گفت: سدهای سیستان وبلوچستان وضعیت مطلوبی ندارند و نسبت به سال گذشته 49 درصد کاهش را در سدهای استان شاهد هستیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با بیان اینکه 31 درصدحجم مخازن استان پر است، افزود: این رقم نشان دهنده آن است که وضعیت سدهای استان قرمز است.


آخرین وضعیت آب و هوایی
در ادامه نیز فرجی کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان در خصوص وضعیت آب و هوایی استان اظهار کرد: در سه روز آینده شرایط رشد ابر، رگبار، رعد و برق و تندباد لحظه ای در جنوب استان مهیا است.
وی با اشاره به تداوم گرمای هوا در سراسر استان در سه روز آینده، افزود: تا اوایل وقت روز سه شنبه، وزش بادهای 120 روزه در شهرستان های زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز هم ادامه می یابد.
بر اساس پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان، دریای عمان مواج و متلاطم است.
به گزارش عصرهامون بارش های ناگهانی هفته گذشته در شهرستان سرباز باعث امیدواری به افزایش ذخایر آبی سد پیشین و نجات گاندوهای (تمساح پوزه کوتاه ایرانی) منطقه از تبعات تشدید خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان شد.

 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۶۷۰


ارسال