چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۳
در ادامه طغیان رودخانه‌های فصلی سیستان وبلوچستان؛
مونسون زیبا اما بی رحم!/ آمار غرق شدگان به 4 نفر رسید
 
پدیده مونسون در حالی برکات زیادی برای سیستان وبلوچستان به همراه دارد که گاهی مشکل آفرین شده و خساراتی به بخش های مختلف وارد می کند، غرق شدن 4 شهروند در جنوب استان یکی از آن مشکلات به شمار می رود.
به گزارش عصرهامون، پس از ماه ها خشکسالی و عدم بارش نزولات جوی در هفته های اخیر شاهد فعالیت سامانه مونسون و وقوع بارش باران در جنوب سیستان وبلوچستان هستیم.
پدیده ای زیبا که با تغییر جهت باد در فصول مختلف سال با بارش‌های شدید باران همراه است، بارش بارانی که جانی دوباره به رودخانه های فصلی تشنه در این دیار می بخشد و روزنه ای از امید در دل کشاورزان و اهالی روشن می کند.
گفته می شود این پدیده در تابستان بر روی اقیانوس هند تشکیل شده که به دنبال آن بارش های شدید بر روی دریا در هندوستان و پاکستان می بارد و اثرات آن استان سیستان و بلوچستان به ویژه مناطق جنوبی و مرکزی این استان را فرا می گیرد.
بادهای مونسون یا موسمی همه ساله در فصل تابستان طراوت خاصی به آب و هوای گرم جنوب استان به ویژه شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر و سرباز می بخشد به طوری که نسیم روح بخش و شمیم دل انگیزش جان را تازه می کند، به همین سبب معمولا منطقه آزاد چابهار با برگزاری جشنواره مونسون زمینه ساز حضور بسیاری از هموطنان برای بهره گیری از این آب و هوا و برنامه های متنوع آن می شود.
 
مونسون زیبا اما بی رحم!
فعالیت پدیده مونسون یا بادهای اقیانوسی و استوایی با وجود برکات و ثمرات زیادی که برای سیستان و بلوچستان به همراه دارد و بسیاری از مردم جنوب استان از آن استقبال می کنند اما در برخی مواقع زیان آور و مشکل آفرین شده و خساراتی به بخش های زیربنایی، کشاورزی و مسکن وارد می کند.
در همین راستا به علت طغیان رودخانه های فصلی در جنوب استان تاکنون پنج نفر طعمه سیلاب های اخیر شدند که از این تعداد یک فرد میانسال که در رودخانه سرباز دچار غرق شدگی شد و با همت مردم محلی از مرگ نجات پیدا کرد.
 
 

غرق شدن جوان 19 ساله در رودخانه کتیچ
محمود رضا ناصح مدیر مرکزحوادث و فوریت‌های پزشکی ایرانشهر در گفت وگو با خبرنگارما در خصوص افراد غرق شده در این مدت اظهار کرد: یک جوان 19 ساله ظهر روز گذشته 30 تیرماه برای شنا وارد رودخانه می شود که به علت بارندگی‌های اخیر و طغیان رودخانه کتیچ غرق شد.
پیش از این نیز در اواخر هفته گذشته سه نفر از شهروندان جنوب استان در اثر بارندگی و طغیان رودخانه های فصلی جان خود را از دست دادند.

غرق شدن دو دختر خردسال در طغیان رودخانه فصلی سرباز
ناصح در خصوص جزئیات خبر فوق گفت: طغیان رودخانه‌های فصلی جان دو دختر خردسال را در شهرستان سرباز  گرفت.
وی در خصوص جزئیات خبر فوق بیان کرد: روز گذشته 25 تیرماه ساعت ۱۸ به علت بارندگی و طغیان رودخانه‌های فصلی دو دختر خردسال 9 و 10 ساله که در کنار رودخانه در حال بازی بودند غرق شدند.
 
دختر 7 ساله گرفتار سیلاب شد
همچنین عصر روز 24 تیرماه نیز در رودخانه تنگ سرحه نزدیکی شهرستان نیکشهر یک دختر 7 ساله گرفتار سیلاب شد و جان خود را از دست داد که با تلاش نیروهای امدادی هلال احمر پس از ساعت‌ها تلاش جسد بی جان این دختر بچه ساعت روز دوشنبه پیدا شد.


یشترین بارندگی روز گذشته در مچان از توابع شهرستان سرباز است
علی ملاشاهی رئیس گروه هشدار و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان هم در این خصوص بیان کرد: شرایط برای رگبار، رعد و برق، وزش تندباد لحظه ای و تگرگ با احتمال جاری شدن رواناب و سیلابی شدن موقتی مسیل ها در جنوب این استان تا روز سه شنبه هفته جاری فراهم است.
وی در خصوص میزان بارندگی های اخیر گفت: بیشترین بارندگی روز گذشته در مچان از توابع شهرستان سرباز سیستان و بلوچستان با 43 میلی متر گزارش شده، همچنین در دهیرک از توابع قصرقند 11 میلی متر و پیپ نیکشهر هشت میلی متر بارندگی گزارش شده است.

 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۳۶۹۱


ارسال