پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ,23 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵
سیگنال هایی که به مقصد نمی رسند؛
سقوط دکل مخابراتی بر اثر طوفان در شهرستان دلگان/ گلایه مردم جلگه از قطعی یکماهه تلفن همراه
 
درحالی بیش از یکماه از سقوط دکل مخابراتی بر اثر طوفان در شهرستان دلگان زمان می گذرد که مردم بخش جلگه از برقراری هرگونه ارتباط تلفنی محروم هستند.
به گزارش عصرهامون، اختلال در آنتن دهی تلفن همراه و اینترنت معضل همیشگی مردم در برخی از نقاط استان پهناور سیستان وبلوچستان است که این روزها با گذشت بیش از یکماه که از سقوط دکل در شهرستان دلگان بر اثر وزش طوفان می گذرد اما همچنان مردم روستای چاهشور به ویژه شهرک الزهرا از برقراری هرگونه ارتباط تلفنی محروم بوده به گونه ای که برای برقراری ارتباط مجبور هستند به بالای تیرهای برق یا پشت بام خانه ها رفته تا شاید آنتن تلفن همراه آنان وصل شود. 
 
پیمودن 100 کیلومتر راه برای بهره مندی از اینترنت
بامری یکی از ساکنان روستا در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با اشاره به نارضایتی اهالی این شهرستان از ضعف زیرساخت های مخابراتی به ویژه در روستاها افزود: مردم این منطقه در عصر ارتباطات از برقراری حتی یک تماس ساده هم محروم هستند به گونه ای که با اندک وزش باد یا بارندگی شاهد قطع خطوط ارتباطی هستیم.

وی با بیان اینکه ﻫﻨﻮﺯ ﺑﺮﺧﯽ ﺭﻭﺳﺘﺎﻫﺎﯼ این شهرستان ﺩﺭ ﺯﻣﯿﻨﻪ ﺯﯾﺮ ﺳﺎﺧﺖ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺎﺑﺮﺍﺕ، ﺩﺳﺘﺮﺳﯽ ﺑﻪ ﺍﯾﻨﺘﺮﻧﺖ ﻭ ﺁﻧﺘﻦ ﺩﻫﯽ ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮﺍﻩ ندارند، گفت: مسئولان باید تدابیری اتخاذ کنند تا مشکلات مردم برطرف شود، اکنون باید برای برقراری ارتباط تلفنی به بالاترین نقطه منطقه که پشت بام خانه ها یا تیرهای چراغ برق است، برویم یا برای انجام امورات شخصی و استفاده از اینترنت فاصله بیش از 100 کیلومتر را طی کنیم تا به مرکز شهرستان رفته که این ها خود هزینه های گزافی را بر شهروندان متحمل کرده است.
 

یکی دیگر از شهروندان هم در این خصوص بیان کرد: سوم اردیبهشت ماه بر یک دکل مخابراتی در این منطقه سقوط کرد که با گذشت چهل روز از سقوط آن در این منطقه اما همچنان اوضاع آشفته و دکل نقش بر زمین مانده که این مهم زمینه نارضایتی شهروندان را به دنبال داشته است.

علی ایحال در حالی پس از سقوط دکل مخابراتی بر اثر طوفان در شهرک الزهرا، خطوط تلفن همراه ۷ هزار نفر در شهرستان دلگان با مشکل مواجه شده است که گفته می شود خطوط مخابراتی روستاهای هودیان، آذرآباد، زیارت و بسیاری از روستاهای شهرستان دلگان با قطعی مکرر مواجه اند.
 
پس از سقوط دکل همچنان مردم قادر به برقراری ارتباط نیستند
مجتبی شجاعی، فرماندار شهرستان دلگان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون افزود: مکاتبات متعددی با مخابرات انجام داده ایم و مسولان امر قول مساعد برای رفع مشکل داده بودند ولی متاسفانه تاکنون اقدام موثری در این خصوص صورت نگرفته است.
 

وی با بیان اینکه شهرستان دلگان دارای 300 آبادی و روستا است، گفت: این امر می طلبد تا شرکت مخابرات، شرکت زیر ساخت و شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات سیستان و بلوچستان اجرا و تکمیل فیبر نوری دلگان را سرعت بخشند چرا که مردم این شهرک قریب به یکماه است که پس از سقوط دکل همچنان قادر به برقراری ارتباط نیستند و خطوط ارتباطی آنان آنتن نمی دهد.
 
وعده هایی که محقق نمی شود
این مسئول با بیان اینکه در شهرستان دلگان مشکلات مخابراتی عمیق تر از این است، ادامه داد: شرکت مخابرات باید شبکه فیبر نوری را که سال گذشته با تلاش فراوان شروع شد تکمیل کند؛ همچنین در سال های قبل فیبر نوری که هوایی کار شده بود با اندک بارندگی، وزش باد یا توسط سارقین دچار مشکل شده و پل ارتباطی مردم قطع می شود که باید این مهم تبدیل به فیبر نوری زمینی شود که طرح آن را هم به دست اندرکاران امر ارائه کرده ایم.

وی بیان کرد: شرکت مخابرات، شرکت های فناوری اطلاعات و زیرساخت ها تعهداتی نسبت به اینترنت در روستاها مبنی بر اینکه حجم خوبی از فیبر نوری به شهرستان اختصاص پیدا کند، داده بودند که این مهم نیز محقق نشده است، همچنین محور جلگه به دلگان که تا پایان سال گذشته قول آنتن دهی آن را داده بودند که مشکل را برطرف کنند هم تاکنون آنتن ندارد.
 
کمبود نیروی انسانی و امکانات اصلی ترین مشکل
فرماندار شهرستان دلگان ادامه داد: در راستای رفع مشکل شهرک الزهرا، شرکت مخابرات دکل جدیدی از تهران به زاهدان آورده و چاله های دکل که حدودا 5 متر است را جانمایی و کنده است منتهی هنوز دکل وصل نشده است، البته با ارتباط رادیویی زمینه برقراری ارتباط روستای نامبرده را فراهم کرده اند اما خطوط تلفنی در روستا آنتن نمی دهد.
 

وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: متاسفانه با کمبود نیروی انسانی و امکانات در ایرانشهر مواجه هستیم که از آن طریق حدودا ارتباط تلفنی سه شهر استان برقرار می شود در این زمینه شرکت مخابرات باید در هر شهرستان یک اکیپ احیا مستقر کند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بلافاصله آن را بررسی و رفع کنند.
 
70 درصد روستاهای شهرستان دلگان فاقد ارتباطات اینترنتی هستند
شجاعی با بیان این مطلب که حدود 70 درصد روستاهای شهرستان دلگان فاقد ارتباطات اینترنتی هستند، افزود: اینترنت که نباشد مراکز درمانی که از سامانه سیب(سامانه یکپارچه بهداشتی) که اطلاعات خانه های بهداشتی و اهالی در آن درج است از دسترسی به آن سامانه محروم هستند و باید بهورزان به مرکز شهر مراجعه کنند؛ همچنین مدارس نیز برای دسترسی به شبکه مختص آموزش و پرورش محروم می مانند که در این راستا گلایه مندی مردم بجا است و امید می رود مسئولان فکری برای رفع این مشکل بردارند چرا که امسال انتخابات را در پیش داریم و بخشی از مسئله با دسترسی به اینترنت انجام خواهد شد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۵۱۶


ارسال