شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ,4 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۳
وصله بر جامه نخ نمای شهر؛
کوبیدن آب در هاون آسفالت؛ زاهدان یا چاله دان!
 
شهری که روزگاری به سبب زهد و تقوای مردمانش زاهدان نامیده شد، امروز با چاله های عمیق و گودال های خیابان هایش در بین میهمانان و گردشگران شناخته می شود.
به گزارش عصرهامون، شهر زاهدان مرکز پهناورترین ترین استان کشور با جمعیتی بالغ بر 800 هزار نفر در حالی عَلَم کلان شهری را به دوش می کشد که بعضا دیدن چند وجب آسفالت سالم در یک خیابان بعضا اصلی اش اعجاب برانگیز است و چاله‌ های عمیق یا به بیان بهتر گودال‌ ها، بیشتر از سیاهه ی آسفالت در آن خودنمایی می کنند.

در گذر از معابر این شهر اغلب با پوششی غیر استاندارد روبرو می شوید که کَنده کاری های مکرر‌، آن چنان دردمند و فرسوده اش کرده که دیگر هیچ شباهتی به آسفالت ندارد. معجون سیاهی که به نظر فرمول ترکیباتش در هر خیابان متفاوت است و با هر بارش باران و جاری شدن مختصر روان آبی، گاه به شکل قابل توجهی آسیب می بیند و گاهی کاملا شسته می شود و از بین می رود. آبی که حجم قابل توجهی از آن نهایتا بدون هیچ بهره و برنامه ای از دسترس خارج و تنها تحفه و یادگارش، زخم های عمیق تر بر تن چاک چاک شهر است.

قصه پُر غصه رو سیاهی معابر زاهدان اما به اینجا ختم نمی شود؛ سرعت گیرهای عجیب و غریب، کنده کاری های گسترده شرکت های خدماتی، لکه گیری های غیر اصولی و اغلب بدون در نظر گرفتن الزامات فنی و ... موجب بروز آسیب به وسایط نقلیه عمومی و خصوصی و تحمیل هزینه های گزاف به دولت و شهروندان گردیده است. هزینه هایی که دیگر رفته رفته پای ثابت دخل و خرج زاهدانی ها شده و چرخش چرخ زندگی بدون توجه به آن میَسر نیست.

شاید درد با مُسکن آرام شود و زخم با وصله پوشیده اما، این درد دل شهروندان و زخم های تن صد چاک شهر را نه مُسکن علاج است و نه وصله کار ساز؛ مسئولان شهرداری باید بپذیرند که «رقعه بر جامه نخ نمای زاهدان» آب در هاون کوبیدن است و علاوه بر تضییع حقوق عموم، موجب خودنمایی بیش از پیش سیمای نه چندان آراسته‌ شهر می شود.

معابر روستایی چاله چوله های کمتری دارد
با عِلم به عیانی که حاجت به بیان ندارد، برای درک بهتر شرایط و شنیدن درد دل شهروندان در خصوص وضعیت آسفالت زاهدان، پای صحبت یک مسافربر شخصی نشستیم. موسوی از خرابی های مکرر جلوبندی اتومبیلش برایمان گفت؛ از تجربه تلخ تصادفش تعریف کرد.
می گفت: یک بار برای رد کردن یک چاله مجبور به تغییر مسیر ناگهانی شدم که این مساله منجر به وقوع تصادف و بروز خسارت شد.

شهروند دیگری در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: شرح عمق درد و رنج مردم از این شرایط نیاز به بیان ندارد. میهمانانی که برای تعطیلات نوروز به زاهدان سفر کرده بودند از مشاهده وضعیت آسفالت زاهدان می گفتند: معابر روستایی شهرستان های دیگر به مراتب چاله چوله های کمتری دارد تا آسفالت این شهر!

80 درصد آسفالت زاهدان فاقد زیرساخت مناسب است
عبدالجلیل شهنوازی، رئیس شورای شهر زاهدان در گفت وگویی با ایرنا با بیان اینکه یكی از مشكلات و معضلات زاهدان آسفالت خیابان ها است و ریشه اصلی این مشكل به كیفیت و زیرسازی آن برمی گردد گفت: چندی پیش آزمایشگاه مكانیک خاک سیستان و بلوچستان اقدام به انتقال دستگاهی از تهران به زاهدان کرد تا بررسی کند که آیا می توان روی آسفالت موجود شهر، آسفالت جدید ریخت یا نه. در نهایت نتیجه منفی بود و مشخص شد 80 درصد آسفالت این شهر فاقد زیرساخت مناسب است. یعنی بدون زیرسازی، روی زمین طبیعی و خاک نامناسب انجام شده است.

وی با بیان اینکه نتایج به دست آمده از این آزمایش وضعیت کیفی برای هر یک از خیابان های شهر مشخص کرده تصریح کرد: برخی خیابان های زاهدان زیرسازی مناسبی ندارد، به همین دلیل اگر بهترین آسفالت را روی این پایه بریزیم مجدد خراب می شود. در مواردی هم مانند خیابان جمهوری حتی زیرسازی وجود نداشت كه در تعمیرات اخیر اجرای زیرسازی برای این خیابان در حال انجام است.

بوی سیاست در آسفالت شهر
رئیس شورای شهر زاهدان در ادامه اذعان کرد: آسفالت زاهدان در سال های گذشته تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گرفته؛ چرا كه برخی مسئولان برای انجام افتتاحیه ها و بالا رفتن سرعت كار و تعداد پروژه ها، برخی خیابان های این شهر را بدون كیفیت فنی مناسب آسفالت كرده اند که حالا معضلات آن به اینجا رسیده است.

روند سال گذشته را ادامه خواهیم داد
شهردار زاهدان، در جریان آخرین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در خردادماه سال جاری و در ساختمان مرکزی شهرداری برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار عصرهامون، در خصوص وضعیت آسفالت شهر گفت: در سال جاری همان روند آسفالتی که در سال گذشته داشتیم را ادامه خواهیم داد. معاونت امور زیربنایی و مناطق پنجگانه ما از ابتدای سال این مهم را در دستور کار خود قرار دادند. 

وی افزود: در حال حاضر 28 پروژه قابل ذکر در سطح شهر زاهدان در حال انجام است. به عنوان مثال در بحث آسفالت قراردادهایی که عقد شده و پیمانکار گزینش شده  تا به الان حدود 400 هزار متر مربع است که ظرفیتی که در این دو ماه ایجاد شده، بیش از ظرفیت آسفالتی است که در طول سال 96یا 95انجام شده بود.

پربار با اشاره به موضوع آسفالت معابر در مناطق حاشیه ای تصریح کرد: در سال 97 آسفالت معابر در سطح شهر و به ویژه در مناطق حاشیه ای نسبت به سنوات قبل از آن، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته با همکاری مسئولین ذیربط و بعد از گازرسانی این امر به شکل مطلوب تری نیز ادامه خواهد یافت. 

اولویت های معاونت امور زیربنایی و عمرانی در سال 98
محمود دشتی، معاون اسبق امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری زاهدان که به تازگی از این سمت کنار گذاشته شد در گفت وگویی که در سایت رسمی این شهرداری منتشر شد با بیان اینکه در سال های اخیر عملیات بهسازی برخی از معابر عمومی سطح شهر جزو نیازهای اساسی زاهدان محسوب شده و به عنوان یکی از اولویت ها در دستور کار شهرداری زاهدان قرار دارد تصریح کرد: تردد آسان در شهر چه از در بخش سواره و چه پیاده نیازمند معابری هموار و یکدست در سطح است.

وی افزود: اگرچه حفاری های شرکت گاز و آب و فاضلاب محدودیت هایی در زمینه روکش آسفالت و بهسازی معابر به وجود آورده اما شهرداری زاهدان نهایت تلاش خود را در این خصوص انجام می دهد.

وی گفت: با توجه به لزوم توسعه و ارتقای فضاهای شهری و بر حسب نیاز مردم، آسفالت معابر سطح شهر، ترمیم نوارهای حفاری شرکت گاز، احیاء و احداث کانال هدایت آب مسیل های اصلی سطح شهر، بازنگری طرح جامع ترافیک زاهدان و خرید تجهیزات ترافیکی از جمله دوربین های ثبت سرعت از اولویت های اول معاونت امور زیربنایی و حمل و نقل شهری در سال 98 است.

بهسازی، روکش و تثبیت بستر آسفالت معابر زیباشهر
آسا ریگی، مدیر منطقه پنج شهرداری زاهدان در گفت وگو با عصرهامون، گفت: پروژه بهسازی، روکش و تثبیت بستر آسفالت معابر منطقه زیباشهر با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال و به متراژ 10 هزار متر مربع در این منطقه اجرایی می شود.

وی در ادامه از پروژه روکش آسفالت خیابان های شورا، خوارزمی، نصر، ولایت، صدرا و میلان های خیابان پیروزی منطقه زیباشهر خبر داد و افزود: این پروژه ها که از روکش آسفالت خیابان پیروزی شروع شده است به مرور و در کمترین زمان ممکن در دیگر خیابان ها و محلات زیباشهر و همچنین سطح منطقه اجرا خواهند شد.

علی ایحال گرچه گوش شهروندان زاهدانی از وعده بهبود وضعیت آسفالت پر است و اغلب امیدی به تغییر اوضاع در آینده ای نزدیک ندارند، اما همچنان انتظار دارند تا مسئولان و متولیان امر در هر رده و جایگاهی، دست در دست هم داده و با همکاری و هم افزایی، رخت کهنه زاهدان را نو و شرایط را برای رضایت مردم در این خصوص فراهم کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۷۸۰


ارسال