شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
در حالی احداث پارک بانوان رویای خاک گرفته زنان زاهدانی‌ به شمار می رود که نبود امکانات ورزشی و تفریحی و اشتغال مهمترین دغدغه امروزی دختران در سیستان وبولچستان است.
به گزارش عصرهامون، اول ذیقعده مصادف با روز ولادت حضرت معصومه(س) به‌عنوان روز ملی دختران در تقویم نامگذاری شد تا علاوه بر الگوگیری بانوان و دختران از شیوه زندگی این بزرگوار، بهانه خوبی برای پرداختن به بخش مهمی از دغدغه و خواسته های آنان باشد.

دخترانی که در عرصه‌های مختلف فرهنگ، اقتصاد، سیاست، ورزش و ... حضور فعال دارند و تمام روزهای تقویم این روزهایمان پر شده از افتخارات دختران ایران.

در همین راستا خبرنگار ما به سراغ تنی چند از دختران سیستانی و بلوچستانی رفته و به صندوقچه پر از گلایه در دل آنان نگاهی انداخته که مهمترین دغدغه آنان اشتغال، نبود امکانات تفریحی و ورزشی، مسائل فرهنگی و... است.
 
پارک بانوان؛ رویای خاک گرفته زنان زاهدانی‌
قبل از هر چیز ناگفته نماند که اردیبهشت ماه سال 1388 مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان با انتشار خبر احداث نخستین پارک بانوان با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون ریال بارقه ای از امید را در دل بانوان زاهدانی ایجاد کرد که متاسفانه با گذشت 10 سال هنوز این وعده در مقام عمل رویشی نداشته است.

در این خصوص تاکنون به قدری اخبار از زبان مسئولان منتشر شده است که تعداد خبرها از تعداد آجرهایی که به دور این طرح کشیده شده سبقت گرفته است.
 
 

سرگزی یکی از بانوان ورزشکار زاهدانی ضمن تبریک روز دختر به تمام بانوان افزود: شاید آن چیزی که دختران و بانوان این استان را بیش از هرچیز دیگر آزرده خاطر کرده نبود مکان تفریحی و ورزشی مختص به این قشر است که سال ها چشم انتظاری برای آن گویا پایانی ندارد و این مهم باعث شده تا دختران امروز نتوانند به راحتی به فعالیت های ورزشی برای سلامتی روح و جسم خود بپردازند.

این بانوی ورزشکار رزمی در ادامه بیان کرد:  علیرغم استعداد بانوان این استان متاسفانه یک مکان اختصاصی حتی برای ورزش های رزمی در نظر گرفته نشده تا رزمی کاران قبل از مسابقات اقدام به تمرین کنند، از طرف دیگر پرداخت شهریه به باشگاه ها و خرید وسایل و تجهیزاتی که هر ورزشکار باید به همراه خود داشته باشد از جمله عواملی است که منجر به دل زدگی از خواسته ها می شود که اگر در این خصوص مسئولان از وعده وعیده های پوچ دست بردارند قطعا استعدادهای نهفته بانوان این استان بیش از آن چیزی که امروز بخشی از آن قابل رویت است، آشکار خواهد شد.
 
 به گفته سرگزی، نبود امکانات تفریحی این روزها باعث شده تا پاتوق جوانان این دیار کافه ها باشد که این امر خود نگرانی خانواده ها را از مصرف قلیان فرزندان به همراه داشته است.
براهویی یکی از بانوان سراوانی در این خصوص با بیان اینکه هر انسانی نیاز به تفریح و سرگرمی دارد تا بتواند از فشار روحی و جسمی که در طول روز بر وی تحمیل می شود بکاهد، گفت: بیشترین رشته ورزشی مورد علاقه میان دختران، ورزش شنا می باشد که با توجه به گرم بودن هوا در استان سیستان و بلوچستان این رشته از استقبال خاصی در بین افراد برخوردار است اما متأسفانه در شهرستان سراوان با توجه به دارا بودن استخر شنا، معمولا تایم خاصی برای بانوان در نظر گرفته نشده و در اکثر مواقع به علت عدم رعایت موازین بهداشتی و یا تعمیرات تعطیل است.

وی با بیان اینکه کمبود زیر ساخت های تفریحی و سرگرمی در این شهرستان بسیار مشهوده است، افزود: برای دختران کمتر‌ین مکان تفریحی وجود دارد و این امر منجر به کاهش شادابی و نشاط میان آنان شده است.
 

این بانوی سراوانی نبود اشتغال برای بانوان در استان را از دیگر دغدغه ها عنوان کرد و گفت: مسئولان باید چاره ای اساسی بیاندیشند امروز دختران در این خطه از کشور دارای تحصیلات دانشگاهی و از سوی دیگر مهارت خاصی در رشته های صنایع دستی هستند که نبود اشتغال برای آنان خود معضل بزرگی به شمار می آید.

 راشکی یکی از بانوان چابهاری هم در این خصوص به خبرنگار ما گفت: حضور دختران در مناسبت های مذهبی و یا فرهنگی در سال های اخیر بسیار کمرنگ شده است که انتظار می رود متولیان امر برای بهبود و تقویت حوزه فرهنگی و مذهبی تدابیر لازم را بیاندیشند.

به گفته وی، عدم اشتغال پس از پایان دوران دانشگاهی، نبود مکان های فرهنگی، امکانات رفاهی و اختصاصی و مکان های ورزشی از دیگر دغدغه های دختران در این دیار است.
 
وعده ابتکار، تخصیص اعتبار!
سمانه صائب، رئیس کمیسیون ورزش، جوانان و بانوان شورای شهر زاهدان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون افزود: در این راستا پیگیری هایی با مسئولان کشوری و استانی انجام شده است، طبق آخرین پیگیری برای پروژه پارک بانوان قراردادی با همکاری شهرداری، سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن منعقد شده که مناقصه گرفتن پیمانکار نیز انجام و شهرداری یک پیمانکار برای آغاز کار انتخاب کرده است که اگر مشکل و مانع دیگری بر سر راه نباشد در چند روز آینده و در هفته شهرداری ها کلنگ زنی خواهد شد.

وی از تخصیص دو میلیارد تومان اعتبار بعد از کلنگ زنی این پروژه به شهرداری توسط سازمان برنامه و بودجه خبر داد و گفت: در این زمینه تمام مسئولان باید تلاش کنند چرا که هزینه های ساخت و تکمیل این پارک در سالهای اول به طور مثال اگر با 500 میلیون تومان بود هم اکنون بیش از 20 میلیارد اعتبار نیاز دارد.
 

 
پرویز بهادرزهی، رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورا پیشتر در یکصد و نهمین نشست شورای اسلامی شهر زاهدان با موضوع بررسی نامه‌ های کمیسیون‌ ها و نامه‌ های رسیده از ملاقات با ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زن و خانواده جهت طرح درخواست مشارکت این معاونت در احداث پارک بانوان خبر داده بود.

علی ایحال از آنجایی که سهم بانوان سیستانی و بلوچستانی از بوستان ها تقریبا صفر است می طلبد مسئولان همت خود را برای ساخت و تکمیل این پروژه دو چندان مضاعف کنند چرا که چشم انتظاری 10 ساله برای احداث یک مکان ورزشی به رویایی خاک گرفته برای زنان این دیار مبدل شده است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۵۹۹


ارسال