سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۳
مصائب توفان و گردوخاک در جنوب شرق؛
از غلظت 16 برابری غبار گرد و خاک تا اختلال در برنامه پروازها
 
وزش باد شدید و وقوع توفان گرد و خاک در آسمان شهرهای سیستان و بلوچستان، منجر به بروز اختلال در روند زندگی ساکنان این منطقه از کشور شده است.
به گزارش عصرهامون، وزش بادهای 120 روزه در منطقه سیستان و سرایت غبار ناشی از آن به دیگر نواحی استان منجر به بروز مشکلات عدیده ای از جمله آلودگی هوا، اختلال در روند حمل و نقل جاده ای و تغییراتی در برنامه پروازها در مناطق شمال و مرکز سیستان و بلوچستان شده است.

محسن بستانی، رئیس اداره هواشناسی زاهدان در گفت وگو با عصرهامون گفت: هم اکنون شرایط کیفی هوای زاهدان برای تمام گروه های سنی ناسالم است و توصیه می شود افراد آسیب پذیر و بیماران تنفسی و قلبی از حضور در فضای باز اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه بیشینه سرعت وزش باد امروز در زابل به بیش از 100 کیلومتر بر ساعت رسید، گفت: غبار ناشی از این باد شدید ساعاتی پیش به زاهدان نفوذ کرد و موجب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به 2هزار 367 میکروگرم بر متر مکعب معادل 16برابر حد مجاز برسد؛ شدت این پدیده در حال حاضر در زاهدان به حدی است که شعاع دید افقی در فرودگاه این شهر را به 200 متر کاهش داده است.

بستانی با بیان اینکه وقوع توفان شدید موجب بروز اختلال در اکثر محورهای مواصلاتی شمال استان به ویژه زاهدان-زابل شده تصریح کرد: وزش بادهای 120 روزه در سیستان که از دیشب بر شدت آن افزوده شد، صبح امروز منجر به رسیدن بیشینه سرعت وزش باد به 101 کیلومتر بر ساعت شد که شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را به 2هزار و 500 متر کاهش داد و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به هزار و 50 میکروگرم بر متر مکعب معادل 7 برابر حد مجاز رساند.

وی اظهار کرد: تا اوایل هفته آینده در شمال استان وزش بادشدید و گرد و خاک، و در نقاط مستعد توفان گرد و خاک، کاهش دید افقی و اختلال در تردد جاده ای به ویژه در مسیرهای زهدان_ زابل، زاهدان_ نهبندان، زابل_ نهبندان، زاهدان_ بم و ایرانشهر _ بم رخ خواهد داد. طی این مدت، در زاهدان، نواحی مرکزی و جنوب استان افزایش غبار داشته و باد و گردوخاک با شدت کمتر نسبت به شهرهای شمالی انتظار می رود.

وی اذعان داشت: با شمالی شدن جریانات در نیمه شمالی استان، کاهش تدریجی 5 تا 8 درجه ای دما رخ خواهد داد؛ ناپایداری های مونسون تضعیف شده ولی همچنان امروز بعدازظهر در نیمه جنوبی استان و سواحل شرایط برای رشد ابرهای همرفتی، رگبارهای پراکنده و رعد و برق مهیاست.

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد: دریای عمان به ویژه در بخش های شرقی مواج پیش بینی می شود.

توفان سبب تردد با احتیاط در محور زاهدان به میرجاوه شد
ایوب کرد در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: در حال حاضر به علت طوفان و گرد و خاک شدید در محور زاهدان- میرجاوه تردد با رعایت احتیاط صورت می گیرد.

به گفته وی، گشت های راهداری تا اطلاع ثانوی در محورهای مورد نظر تردد داشته و در حالت آماده باش به سر می برند.

بروز اختلال در برنامه پروازهای فرودگاه ها
حمیدرضا پارسا، مدیر روابط عمومی فرودگاه‌های سیستان بلوچستان نیز در گفت وگو با عصرهامون، از لغو پروازهای صبح امروز فرودگاه زابل به علت شرایط نامناسب جوی خبر داد و گفت: صبح امروز پرواز تهران به زابل و زابل به تهران شرکت ماهان به علت طوفان و گرد و خاک لغو شد.

وی علت لغو پرواز را شرایط نامساعد جوی در زابل عنوان کرد و افزود: علاوه بر این، سرایت غبار حاصل از توفان سیستان به زاهدان منجر شد تا پرواز تهران_ مشهد _زاهدان، ساعت 12و 41 دقیقه از فراز فرودگاه زاهدان به سمت فرودگاه کرمان تغییر مسیر دهد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۴۷۲۴


ارسال