يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ,24 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۴
غم نامه مردم سرزمین رستم دستان؛
طوفان های شدید امان مردم جنوب شرق را برید/ معضل کهنه ریزگردها‌؛ نمکی بر زخم های مردم سیستان
 
معضل کهنه ریزگردها و تداوم طوفان های شدید در سال های اخیر امان مردم سرزمین رستم دستان را بریده و چون نمکی بر زخم های ساکنان سیستان آزار دهنده است.
به گزارش عصرهامون، سال هاست مردم سیستان گرفتار معضلی به نام ریزگردها هستند، مشکل بزرگی که بادهای 120 روزه لقب گرفته است و تابستان هر سال شروع به وزیدن و مردم زیادی را در خانه هایشان حبس و بسیاری را روانه بیمارستان می کند.

بادهایی که  طی سال های اخیر آثار مخرب زیادی در منطقه به جا گذاشته و در پی آن بسیار از مردم دچار مشکل تنفسی شده اند، اما تنها انتظار آن ها اقدام عاجل و اساسی برای رهایی از مشکلات کنونی است.

اگر چه دولت طی سال های اخیر برای رفع این مشکل خدماتی ارائه داده و اقدام هایی انجام داده است، اما کافی به نظر نمی رسد و نیاز به تلاش بیشتر است، امسال هم با وجود این که هنوز تابستان فرا نرسیده است، با شروع گرما شاهد وزش طوفان های شدید در این منطقه هستیم.

بادهایی که در روزهای سخت کرونایی، گرمای شدید هوا در منطقه و در شرایط روزه داری مردم، طی روزهای اخیر گاهی سرعتش تا 90 کیلومتر بر ساعت هم رسیده و بر مشکلات مردم منطقه افزوده است.

خیزش گرد و خاک و تداوم طوفان

محمود دیانتی، معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: در شبانه روز گذشته بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 79 کیلومتر بر ساعت رسید و موجب خیزش گردوخاک شد، وزش این باد شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را به 5 هزار متر کاهش داد.

وی ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان وزش باد در پنج شهرستان شمال استان ادامه دارد، به طوری که در نقاط مستعد منجر به خیزش گرد و خاک و کاهش دید افقی می شود.

این مقام مسئول با بیان این که پیش بینی می شود سرعت وزش باد در روزهای چهارشنبه تا جمعه قدری بیشتر شود، گفت: در این مدت در مرز شرقی و نوار غربی استان وزش باد با شدت کمتر انتظار می رود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۱۶۰


ارسال