سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ,19 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۱۸
بحران زباله در جنوب شرق؛
ردپای کرونا در کوچه پس کوچه های کلان شهر زاهدان/ وقتی شهرداری هم به مطلوب نبودن خدمات شهری اذعان می کند!
 
جولان زباله ها در کوچه پس کوچه های زاهدان در این روزهای کرونایی به بحرانی جدی و تهدیدی برای سلامتی شهروندان این کلان شهر تبدیل شده است.
به گزارش عصرهامون، ماه ها است که کرونا سرتیتر اخبار مهم رسانه های ایران و جهان را به خود اختصاص داده است، ویروسی که به گوشه گوشه کره زمین تسری پیدا کرده است و گویا قصد رفتن ندارد.

با این شرایط آنچه در جنوب شرق بیداد می کند و می تواند به یاری این میهمان ناخوانده بیاید، زباله های حاشیه معابر است، پسماندهایی که اگر به موقع و اصولی جمع شود می تواند به روند کنترل بیماری کمک بیشتری کند.

اما متاسفانه در هر کوچه و خیابانی از کلان شهر زاهدان که پا می گذاری می توانی نظاره گر این صحنه نازیبا باشی که با توجه به شرایط حساس این روزها به دغدغه ای جدی برای مردم تبدیل شده است.

دپوی زباله ها در معابر

یکی از شهروندان زاهدانی ساکن خیابان جام جم در این باره به خبرنگار ما گفت: متاسفانه جمع آوری زباله در کوچه های این محله آن گونه که باید انجام نمی شود، به گونه ای که در طول روز شاهد دپوی زباله ها در حاشیه معابر هستیم.

شیبک ادامه داد: جدای از بوی نامطبوعی که به واسطه تجمع این زباله ها فضا را پر می کند و چهره نازیبایی که به معابر می دهد، در بین این زباله ها، پسماندهای عفونی یا ماسک و دستکش هم یافت می شود که خود می تواند در افزایش مبتلایان به کرونا نقش داشته باشد.

وی اضافه کرد: گویا این دغدغه در بین مسئولان امر جایی ندارد که برای رفع آن اقدام کنند، این معضل سالیان سال است که در این کلان شهر خودنمایی می کند، اما حال که با توجه به وضعیت موجود به بحران تبدیل شده است کاش برای کاهش این مشکلات با هدف حفظ سلامت شهروندان قدم هایی برداشته شود.

فرسنگ ها دور از خدمات شهر 

یکی از ساکنان خیابان سیستان نیز گفت: این محله از نقاط اولیه و قدیمی زاهدان است، اما انگار از همان ابتدا خدمات شهر در اینجا غریب است و قرار نیست این قصه پر غصه پایان یابد.

شاکری افزود: در هر گوشه این خیابان می توان تلی از زباله های انباشته شده را دید که البته این صحنه مربوط به زمان خاصی نیست و در طول شبانه روز این وضعیت بر معابر سیستان حاکم است، این نشان می دهد که خدمات شهری به ویژه در زمینه جمع آوری زباله به خوبی انجام نمی شور.

وی اضافه کرد: بارها گلایه خود را به گوش مسئولان امر رساندیم اما نه تنها اقدام خاصی ‌انجام نشد، بلکه وضعیت بدتر هم شد، اما حال که با معضل جدی کرونا مواجه هستیم انتظار می رود که در زمینه ارتقای بهداشت این کلان شهر به ویژه در خیابان سیستان به صورت جدی اقدام شود.

برنامه ریزی برای ارائه خدمات مطلوب

آسا ریگی، معاون خدمات شهر شهرداری زاهدان در این باره به خبرنگار ما گفت: با توجه به شیوع کرونا و سیر صعودی مبتلایان به این ویروس، برنامه ریزی هایی به منظور ارائه خدمات مطلوب تر در شهر انجام شده است‌.

وی ادامه داد: در رابطه با جمع آوری زباله ها که توسط شرکت های خدماتی انجام می شود، مشکلاتی وجود داشت که تصمیم گرفتیم حل و فصل شود، بنابراین قرار شد در زمینه مالی به این شرکت ها کمک هایی صورت بگیرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین مقرر شد در راستای افزایش میزان ماشین آلات و نیروهای انسانی این شرکت ها اقدام شود، از طرفی هم پکیج هایی شامل ماشین، بادگیرها برای لایروبی جوی ها و دستگاه های جمع آوری نخاله و زباله توسط خود شهرداری تهیه شد.

عزم جزم شهری برای تحول در شهر

ریگی گفت: این اقدام روز گذشته از منطقه سه زاهدان شروع شد که در نقاط حاشیه و مرکز شهر تسری نیز پیدا می کند، البته جمع آوری زباله توسط شرکت های خدماتی به صورت شبانه انجام می‌شود و روزانه نیز ماشین های فوریت در این رابطه اقدام می‌کنند.

وی تصریح کرد: با این وجود وضعیت مطلوب نیست و خودمان نیز به این موضوع اذعان داریم و متوجه هستیم که آن گونه که باید و شاید خدمات انجام نمی‌شود، اما با برنامه ریزی های انجام شده تیم های نظارتی و امکانات شهرداری آماده هستند تا تحولی در نظافت و خدمات شهر زاهدان به وجود آید.

معاون خدمات شهر شهرداری زاهدان اضافه کرد: در این راستا از ظرفیت علما، مساجد و  موسسات مردم نهاد استفاده می شود تا با بسیج عمومی نتیجه خوبی حاصل شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۱۹۳


ارسال