يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۷
​کارنامه روحانی از نگاه نمایندگان سیستان و بلوچستان؛
مشکلات معیشتی و اقتصادی در کشور بیداد می کند/ انتقاد از ناکارآمدی دولت؛ دلیل سوال از رئیس جمهور
 
جمعی از نمایندگان سیستان و بلوچستان گفتند: دولت تدبیر و امید ناکارآمد بوده و انتقاداتی به عملکرد آن داریم که این مهم و وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم دلیل طرح سوال از رئیس جمهور است.
به گزارش عصرهامون، مدتی است که موضوع طرح سوال از رئیس‌جمهور به یکی از مباحث اصلی خیلی از محافل تبدیل شده است، طرحی که از میان 290 نماینده مجلس یازدهم 134 نماینده لیست موافق آن بودند و برای امضای آن اقدام کردند که نام چهار نماینده سیستان و بلوچستان نیز به چشم می خورد.

فداحسین مالکی و حسینعلی شهریاری نمایندگان مردم زاهدان و حبیب الله دهمرده و محمد سرگزی نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی چهار نماینده سیستان و بلوچستان هستند که این لیست را امضا کردند، در این میان نام چهار نماینده دیگر در لیست دیده نمی شد که در پی پیگیری خبرنگار ما مشخص شد 2 نفر آن ها زمان امضاء در مجلس حضور نداشته اند و 2 نفر هم صلاح را بر امضا نکردن دیدند.

اما در این میان برخی نمایندگان دلیل امضا نکردن این طرح را تاکید مقام معظم رهبری بر تعامل بین مجلس و دولت می دانند، این در حالی است که قرار نیست تعامل بهانه ای شود برای سکوت نمایندگان در برابر مشکلات مردم، از سویی نیز همین روز گذشته بود که رهبر معظم انقلاب  در دیدار مجازی نمایندگان مجلس فرمودند که "سؤال و تفحص حق مجلس است اما توهین و دشنام جایز نیست".

به فرموده آیت الله خامنه ای، روابط مجلس با دولتمردان باید مطابق قانون و شرع باشد، یعنی سؤال و تفحص به عنوان حق مجلس وجود داشته باشد، اما توهین و دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.

بنابراین طبق توصیه‌های رهبر انقلاب،  نمایندگان باید برای خدا و با نیّت خالص تصمیم بگیرند و برای مردم کار کنند و اسیر جو نشوند. سوگندی که در آغاز مجلس دسته‌جمعی ادا می شود یک سوگند شرعی است، این به هیچ وجه تشریفات ظاهری نیست، این قسم خوردن است یعنی تعهّد ایجاد میکند. این یک مسئله‌ی عمومی است، مسئله‌ی مردمی است، باید جواب داد و این سوگند، سوگند مهمّی است.

طبق فرموده ایشان نمایندگان مکلف هستند به مسائل کلیدی و مهم از جمله تولید، اشتغال، مهار تورم، مدیریت نظام پولی و مالی، قطع وابستگی اقتصاد به نفت، مسکن، ازدواج جوانان، فرزندآوری درکشور و مدیریت فضای مجازی، اولویت دهند و‌ در شرایط حساس سال آخر دولت، باید دولت و مجلس فضا را به نحوی مدیریت کنند که به کار مهم کشور هیچ گونه لطمه ای وارد نشود.

ناکارآمدی دولت

حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان که یکی از امضاءکنندگان بود، در این باره به خبرنگار ما گفت: طرح سوال از رئیس‌جمهور را امضا  کردم، زیرا مردم در زمینه معیشت، اشتغال جوانان، تورم بالا و افزایش قیمت ارز و هزار و یک موضوع دیگر مشکل دارند و باید در این خصوص از روحانی به عنوان نماینده سوال بپرسیم و وی نیز پاسخگو باشد.

وی ادامه داد:  دولت ناکارآمد است، متاسفانه سال آخر آن است و همه چیز را رها کرده، نگران جدی وضعیت مردم هستم که امیدوارم خدا خودش کمک کند.

شهریاری تصریح کرد: مردم ما خیلی نجیب هستند و نسبت به نظام لطف دارند که عکس العمل نشان نمی دهند، یکبار در قالب نطقی که در مجلس داشتم، اعلام کردند که مردم باید بریزند هم نمایندگان را بیرون کنند و هم دولت را اما مردم ایران خیلی نجیب هستند.

منتقد به عملکرد دولت

حبیب الله دهمرده، نماینده مردم سیستان نیز که از دیگر امضاءکنندگان طرح سوال از رئیس جمهور است، به خبرنگار ما گفت: بنده به رئیس جمهور نقد دارم اما این انتقاد نباید با ناسزا همراه باشد، بنابراین طرح سوال از وی را امضا کردم و باید به صحن بیاید و به صورت شفاف جواب گوی سوالات نمایندگان مردم باشد.

وی ادامه داد: موضوع های زیادی در مملکت است که باید پیگیری شود، اما برخی به جای اینکه کاری برای مردم انجام دهند روی به ناسزاگویی آورده اند، اما باید انصاف را هم در نظر بگیریم و منصفانه نقد کنیم و سوال بپرسیم.

دهمرده اضافه کرد: به عنوان نماینده باید مشکلات مردم را حل کنیم، راه، گاز، راه آهن و آب از خواسته های مردم است و به عنوان نماینده مردم قسم خوردم هرچه از دستم برآید، انجام خواهم داد.

وی تصریح کرد: نمایندگان وظیفه دارند، کاستی هایی را که در این مملکت وجود دارد از راه قانونی پیگیری کنند یکی از راه های قانونی این است که آقای رئیس جمهور در صحن مجلس حضور یابد و درباره گرانی، برجام، کرونا و دیگر موضوعات مهم کشور پاسخگو باشد، ما سوال می پرسیم، وی نیز جواب منطقی دهد.

نماینده مردم سیستان تصریح کرد: اگر برای سوالاتمان پاسخی داشته باشد، می شنویم، در غیر این صورت باید طبق قانون با وی برخورد شود، این یک وظیفه قانونی است و ارتباطی به کدورت، کینه و دشمنی ندارد.

۹۰  درصد مردم موافق پاسخ دهی رئیس جمهور

فداحسین مالکی، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی هم در این باره به خبرنگار ما گفت: لیست نمایندگان سوال کننده از رئیس جمهور را امضا کردم، ما از روحانی سوال داریم و ۸۰ تا ۹۰ درصد جامعه ما موافق پاسخ دهی رئیس‌جمهور هستند.

وی ادامه داد: با توجه به این که ۴۰ سال عهده دار مدیریت سیاسی و نظارت بر کارها و امورات دستگاه‌های اقتصادی بوده ام، در صورتی که به من زمان داده شود از رئیس‌جمهور سوالات کلیدی می‌پرسم.

به گفته این نماینده، سوالاتی که برخی از همکاران ما نوشتند سست است و باید سوالات کلیدی جامعه مطرح شود و مقرر شد دوستان مشخص کنند که چه سوالاتی از رئیس جهور پرسیده شود.

شرایط اقتصادی و معیشتی محور سوال نمایندگان

معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند که اسمش در لیست امضا کنندگان از رئیس جمهور نبود، هم در این خصوص به خبرنگار ما گفت: هنگامی که نمایندگان لیست سوال از رئیس جمهور را امضا کردند، من در حوزه انتخابیه بودم و در مجلس حضور نداشتم.

وی ادامه داد: پس از بازگشت به تهران این لیست را امضا کردم، موارد متعددی را برای سوال از رئیس‌جمهور در نظر دارم ولی شرایط اقتصادی و معیشتی محور سوالات نمایندگان است.

مشکل وضعیت اقتصادی مردم 

اسماعیل حسین زهی، نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی نیز که اسمش در لیست امضا کنندگان طرح سوال از رئیس جمهور نبود، در این خصوص به خبرنگار ما گفت: در زمان انتشار لیست نمایندگان سوال کننده از رئیس جمهور حضور نداشتم و به همین دلیل نامم در ابن لیست نبود.

وی ادامه داد: حتما این لیست را امضا می کنم و سوالم از رئیس جمهور درباره وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم است که البته سوال بیشتر نمایندگان از مقام عالی اجرایی کشور در همین مورد است.

دلیلی برای امضا ندیدم

عبدالناصر درخشان، نماینده ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج، لاشار، بنت، آشار و آهوران نیز که اسمش در لیست امضا کنندگان نبود، به خبرنگار ما گفت: من طرح سوال از رئیس جمهور را امضا نکردم زیرا معتقدم طبق فرمایش مقام معظم رهبری، دولت و مجلس باید با هم تعامل داشته باشند.

وی ادامه داد: باید در این شرایط مملکت آرام باشد و در مسیر خود حرکت کند، وقتی می دانم سوال از رئیس جمهور و استیضاح وی راه به جایی نمی برد با توجه به زمان یکساله ای که از عمر دولت باقی است، دلیلی برای امضا ندیدم.

درخشان تصریح کرد: انتقادات زیادی از دولت دارم، اما با وجود همه انتقاداتم معتقد هستم که با تعامل و همراهی بتوان از مشکلات گذر کرد.

وی تصریح کرد: انتقادات من فقط مربوط به حوزه انتخابیه ام نیست، بلکه کلی است، نماینده ملت ایران هستم و از تورم، ارزش پول ملی و اشتغال گلایه دارم و اگر بخواهیم رئیس جمهور را استیضاح کنیم برای کل موضوع های مملکت است‌.

سوال از رئیس جمهور عوارض دارد

ملک محمد فاضلی، نماینده مردم سراوان، سیب و سوران و مهرستان هم که از امضا کنندگان نبود، به خبرنگار ما گفت: با توجه به برهه کنونی، خود مسئله سوال از ریاست جمهوری عوارضی دارد و صدماتی به مملکت وارد می‌کند و ممکن است مشکلات بیشتری در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: وظیفه ما این است که آسیب پذیری مملکت را کم کنیم و راهکاری داشته باشیم و کیان مملکت و منافع جامعه را در نظر بگیریم.

به گفته وی، رئیس‌جمهور یک خدمتگزار است که اگر در این زمینه به درستی اقدام کند خداوند به وی اجر می دهد و اگر انجام ندهد مورد سوال جامعه و ما قرار می گیرد.

گفتنی است: محمد سرگزی دیگر نماینده مردم سیستان که نام وی نیز در لیست امضاءکنندگان طرح سوال از رئیس جمهور بود، با وجود تماس های مکرر خبرنگار ما پاسخگو نبود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۲۱۳


ارسال