دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ,20 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۲۸
در راستای پیوستن به کمپین به وقت روشنایی انجام شد؛
دعوت علمای اهل سنت از مردم برای کاهش مصرف برق/ اجرای طرح های محرومیت زدایی با15 دقیقه صرفه جویی
 
شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان ضمن دعوت مردم برای پیوستن به پویش به وقت روشنایی، گفتند: 15 دقیقه صرفه جویی در زمان اوج مصرف برق باعث محرومیت زدایی در نقاط محروم می شود.
به گزارش عصرهامون، یکی از موضوعات بسیار مهم در صنعت برق که هر ساله در تابستان اتفاق می افتد، بحث پیک برق شبکه سراسری است. با توجه میزان ضریب بار پایین، کشور مجبور هزینه های زیادی را در بخش تولید برق صرفاً جهت استفاده در ساعات محدودی از سال متحمل شود.
عمده پیک شبکه برق ایران نیز ناشی از بارهای سرمایشی است که در کشورهای مختلف سعی می شود با استفاده از راهکارهای اقتصادی نسبت به کنترل آن اقدام کنند.

با توجه به اینکه سازمان بسیج به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد در جهان مطرح است، می تواند به عنوان یک تجمیع کننده مطرح باشد و با همکاری بسیجیان دغدغه مند سراسر کشور، که همواره در شرایط مختلف نشان دادند آماده حضور در عرصه های مختلف هستند، بتواند در قالب یک پویش ملی و همگانی، نسبت به مدیریت بارهای سرمایشی در کشور اقدام کند و در قبال آن وزارت نیرو بر اساس آن منافع حاصل آن را در اختیار سازمان بسیج جهت اجرای طرح های محرومیت زدایی مشخص قرار دهد.

در واقع به طور خلاصه می توان گفت هدف اصلی از راه اندازی این پویش، محرومیت زدایی در مناطق محروم کشور از طریق مشارکت بسیجیان در طرح های کاهش پیک شبکه می باشد.

در همین راستا شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان ضمن دعوت مردم برای پیوستن به پویش به وقت روشنایی، گفتند: 15 دقیقه صرفه جویی در زمان اوج مصرف برق باعث محرومیت زدایی در نقاط محروم می شود.
 
محرومیت زدایی با15 دقیقه صرفه جویی

مولوی عبدالرحیم ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت میرجاوه هم در گفت وگو با خبرنگار ما ضمن دعوت مردم به کمپین به وقت روشنایی، افزود: مردم باید بدانند اسراف در مصرف برق آن هم در گرمای هوا اقدام نادرستی است که باید این روش را در زندگی اصلاح کنند.

وی بیان کرد: این کمپین از یک سو در صرفه جویی برق موثر است و از سوی دیگر باعث صرف مبالغ حاصل از آن در عرصه محرومیت زدایی مناطق محروم می شود.

امام جمعه اهل سنت میرجاوه ادامه داد: استفاده زیاد از برق و اسراف در هر چیز از لحاظ شرعی ناجایز است و می توان با صرفه جویی در آن به ساخت پروژه های عمرانی و یا آموزش کمک کرد.

ریگیان پور خاطر نشان کرد: اگر هر فرد تنها ۱۵ دقیقه در تمام شبانه روز کولر خود را در پیک گرما خاموش کند گام مهمی در این عرصه برداشته و کمک شایانی به ممانعت از قطع و خاموشی های مداوم برق می کند.
 
صرفه جویی کلید حل مشکل قطع برق

مولوی عنایت الله رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت شهرستان سرباز در گفت وگو با خبرنگار ما ضمن دعوت مردم به مشارکت در کمپین به وقت روشنایی، گفت: صرفه جویی در مصرف برق گام مثبتی برای کاهش آلودگی محیط زیست و راهی برای عدم قطع مکرر برق در روزهای گرم سال به ویژه در این خطه از کشور است.

وی بیان کرد: خاموش کردن چراغ ها روشی بسیار ساده برای صرفه جویی در مصرف برق است، همچنین اگر در ساعات اوج مصرف از وسایل برقی کمتری استفاده شود می توان با هزینه آن اقدام به بهسازی بخش‌های عمرانی، آموزشی و ... کرد.

رسولی زاده ادامه داد:اگر واقعا به دنبال صرفه جویی در مصرف برق هستیم باید به هنگام ترک خانه چراغها را خاموش، لامپ کم مصرف نصب،لوازم برقی اضافه را از برق بکشید و وسایل برقی کم مصرف را جایگزین وسایل برقی قدیمی و پرمصرف کرد.

به گفته رسولی زاده، پیوستن به کمپین به وقت روشنایی باعث می‌شود با کاهش پیک مصرف منافع حاصل از آن صرف محرومیت‌زدایی در نقاط محروم شود.

اسراف بیش از حد از لحاظ شرعی ناجایز و حرام است

مولوی عبداله حسن زهی، امام جمعه اهل سنت هامون گفت: کمپین به وقت روشنایی با هدف صرفه جویی در مصرف برق باعث می شود تا منافع حاصل از آن صرف محرومیت‌زدایی در مناطق محروم شود.

وی در ادامه مردم را دعوت به مشارکت در این کمپین کرد و افزود: اسراف بیش از حد از لحاظ شرعی ناجایز و حرام است در این راستا می‌توان با صرفه جویی در ساعت هایی که گرما به اوج خود رسیده و اوج مصرف برق است در راستای محرومیت زدایی گام برداریم.
 
امام جمعه اهل سنت هامون ادامه داد: اگر در پیک ساعت یکبار مصرف از اسراف بپرهیزیم و از وسایل برقی نظیر اتو، کولر، ماشین لباس شویی، جاروبرقی و... استفاده نکنیم، می‌توانیم از خاموشی های مکرر طی شبانه روز در نقاط مختلف جلوگیری کنیم.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۹۱۴


ارسال