شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۶
اهدای خون، احیایِ زندگی؛
68درصد خون‌‌های اهدایی صرف بیماران تالاسمی می‌‌شود/" O مثبت" بیشترین گروه خون اهدایی
 
سهیلا خسروی، مدیر کل سازمان انتقال خون سیستان وبلوچستان گفت: 68 درصد از کل خون های اهدایی برای بیماران تالاسمی در استان مصرف می شود.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که به دلیل وجود تصادفات جاده ای و آمار بالای بیماران مبتلا به تالاسمی به شدت نیازمند اهدای خون بوده که در این راستا به دلیل عدم کفایت خون اهدایی مجبور به واردات خون از سایر استان ها است.

با توجه به پهناوری سیستان و بلوچستان و دارا بودن رتبه نخست تالاسمی همیشه نیاز به خون و فراورده های خونی در استان احساس می شود هر چند مردم برای شرکت در این امر خداپسندانه همت خوبی دارند اما این همت جوابگوی خون مورد نیاز نیست و بیماران زیادی در استان چشم انتظار اهدای خون سالم هستند تا به زندگی خود ادامه دهند.

ازدواج های فامیلی، عدم انجام آزمایش های قبل از ازدواج و عقدهای غیررسمی در حالی مهمترین علل در افزایش بیماران تالاسمی محسوب می شوند که سیستان و بلوچستان رکورددار آمار مبتلایان به این بیماری بوده و به دنبال آن نیاز به خون در استان برای درمان این بیماران بسیار بالا رفته، این در حالیست که آزمایش خون قبل از ازدواج و انجام مشاوره های پزشکی قبل از ازدواج و قبل از بارداری از مهمترین راهکارهای پیشگیری برای بالا رفتن آمار مبتلایان به این بیماری است.
 

 
اهدای 21 هزار و 741 واحد خون در پنج ماه نخست سال

سهیلا خسروی، مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: مردم استان از ابتدای سال جاری تاکنون 21 هزار و 741 واحد خون اهدا کرده اند.

وی بیان کرد: از مجموع 27 هزار و 503 مراجعه کننده به مراکز و پایگاه های انتقال خون در اقصی نقاط استان 24 هزار و 566 نفر مرد و 2 هزار و 937 نفر زن بودند که از این میزان 2 هزار و یک نفر مرد و هزار و 740 نفر زن اهداکننده خون بودند.

این مقام مسئول با بیان اینکه این میزان اهدای خون نیاز 60 درصد بیماران استان را تامین می کند، گفت: کمبود نیاز خونی از پایگاه های معین در سطح کشور دریافت و تامین می شود.

وجود بیش از سه هزار بیمار تالاسمی در سیستان وبلوچستان

 

 
وی تصریح کرد: بیشترین گروه خونی  که در استان سیستان وبلوچستان اهدای خون داشته اند، O مثبت با هفت هزار و 722 نفر اهدا کننده بوده است.

خسروی متوسط مصرف ماهانه استان را یازده هزار و 519 خون و فرآورده های خونی دانست و ادامه داد: در مرداد ماه جاری یازده هزار و 751 کلیه فرآورده ها و هشت هزار و 703 فرآورده سلولی مصرف شده است.
 
مدیر کل انتقال خون استان تعداد بیماران تالاسمی سیستان وبلوچستان را بالغ بر سه هزار و 240 نفر اعلام کرد و گفت: 68 درصد از کل خون های اهدایی برای این بیماران مصرف می شود به گونه ای که در مرداد ماه بیش از 25 هزار و 609 واحد خون برای این بیماران استفاده شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۹۲۰۷


ارسال