پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ ,28 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۲
رونق فروش مدرک جعلی، در فضای بحران زده مجازی؛ ‏
شبکه های اجتماعی و دیوار محلی برای تجارت سیاه هستند/از مدرک معتبر دکترای 24میلیونی تا گواهینامه 2میلیون تومانی
 
در سایه عدم نظارت دستگاه های مسئول، کلاهبرداری از حوزه علم و دانشگاه در فضای مجازی و سایت دیوار به پلاک و اسناد هویتی ماشین، کارت پایان خدمت و گواهینامه رسیده است.
به گزارش عصرهامون، دیگر نیازی نیست برای داشتن مدرک تحصیلی سال ها عمر، وقت و هزینه هدر دهید یا برای اسناد هویتی ماشین مدت ها در صف تعویض پلاک و ... منتظر بمانید، کافیست دست در جیب مبارک کرده و با داشتن کمی پول، بدون معطلی و درد سر آن هم با استعلام نامحدود مدرک و اسناد هویتی تان را تحویل بگیرید.

این چرب زبانی ها شیوه صیادانی است که مردم را در دام انداخته و با دریافت هزینه های هنگفت اقدام به جعل اسناد هویتی و تحصیلی کرده تا این رویای بدون تلاش برای عهده ای به واقعیت تبدیل و راه صدساله را یکشبه بپیمایند.

خرید و فروش مدرک دانشگاهی موضوعی تازه و پنهانی نیست در این میان کم نیستند مسئولانی که متهم به داشتن مدرک تحصیلی تقلبی بودند. با این تفاسیر اما کلاهبرداری از حوزه علم و دانشگاه در فضای مجازی و سایت دیوار به پلاک و اسناد هویتی ماشین، کارت پایان خدمت و گواهینامه هم رسیده است.

وزارت علوم هم نمی فهمد!

در تماسی که خبرنگار ما با یکی از فروشندگان اسناد جعلی در اینستاگرام داشت، وی گفت: جوری مدرک را برایتان آماده می کنم که وزارت علوم هم بویی نخواهد برد؛ هزینه مدرک تحصیلی در هر گرایشی در مقطع لیسانس 12 میلیون تومان و در مقطع ارشد 15 و دکتری 24 میلیون تومان است که یک سوم هزینه را اول دریافت کرده و پس از اینکه بر سرکار رفته و جذب شدید مابقی پول را واریز کنید تا اطمینان حاصل شود که در استعلام ها مشکلی رخ نمی دهد.
وی بیان کرد: گواهینامه معمولی را با هزینه 2 میلیون و 500 هزار تومان و پایه یک را با سقف پنج میلیون و 500 هزار تومان صادر می کند.

وی برای اطمینان خاطر بنده به عنوان یک مشتریِ خواهان مدرک تحصیلی افزود: جای هیچ نگرانی وجود ندارد هیچ کس متوجه بیشوادی شما در این مقطع نمی شود فکر می کنید آنهایی که مدرک داشته از سواد بالایی برخوردارند.
 
 امروزه خرید مدرک تحصیلی با تمام عجایب و ناعدالتی هایش جزئی از تصمیمات تحصیل جویان برای رسیدن به موفقیت شده اتفاقی که جنبه های مثبت و منفی بسیاری را همراه خود دارد که اگر از دشواری های تحصیل و اخذ مدرک تحصیلی گذر کنیم موانع سازمان ها و نهاد ها برای ایجاد اشتغال توانسته است دانشجویان را به فکر خرید مدرک تحصیلی بیاندازد.
 

 
اگر چه نبود ساز و کار مناسب در فضای مجازی زمینه را برای بروز کلاه برداری در این عرصه فراهم کرده اما باید در مقابل این گونه تبلیغات در فضای مجازی هوشیار باشیم و در دام کلاه برداران نیفتیم چرا که بر اساس قانون استفاده از اسناد جعلی جرم محسوب می شود.
 
هشدار پلیس نسبت به فروش مدارک جعلی در اینترنت

حسن کیخا، سرپرست پلیس فتا استان سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: اگر پیرامون این موضوع کاربران اینترنتی با تبلیغی در فضای مجازی مواجه شدند به هیچ عنوان به آن توجه نکنند.

وی گفت: اگر کاربری به دنبال تحصیل و اخذ مدرک است در چنین مواقعی حتما باید به صورت فیزیکی و حضوری از آن واحد دانشگاهی یا موسسه علمی بازدید و از محتوا و بسته آموزشی که قرار است در طول دوره ارائه شود اطمینان حاصل کند که آیا چنین چیزی واقعیت دارد.

این مقام مسئول خطاب به تمامی کاربران اینترنتی افزود: توصیه های ارائه شده را جدی بگیرید و به تبلیغات فضای مجازی تحت هر عنوان جهت صدور مدارک تحصیلی و هویتی اعتماد و اطمینان نکنید، به این دلیل که قطعا پشت پرده موضوعی نهان است و کلاهبرداری صورت می گیرد.
 

 
وی ادامه داد: در چنین شرایطی کاربران حتما باید به سایت های معتبر مراجعه کنند، اگر به موضوعی شک کرده یا ابهامی داشتند آن را با پلیس فتا در میان گذاشته تا با راهنمایی مشاوران در دام کلاهبرداران قرار نگیرند و افرادی سودجو از آنان سواستفاده نکنند.

کیخا خاطر نشان کرد: در بحث جرایم رایانه ای و هر محتوای غیر قانونی که انجام و شکل می گیرد پلیس فتا برای آنها برنامه دارد، در این میان با هماهنگی دستگاه قضایی تمامی موضوعاتی که رصد کرده و به این نتیجه رسیدیم که غیرقانونی است و از مردم تحت عنوان صدور مدرک جعلی با هر عنوانی کلاهبرداری می کند برخورد قضایی و قانونی می کنیم.

سرپرست پلیس فتا استان گفت: از همه کاربران فضای مجازی تقاضا داریم در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۲۱۲


ارسال