سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۰
سهم اندک پهناورترین استان کشور از گاز طبیعی؛
مطالعات طرح خط لوله انتقال نفت کرمان به زاهدان آغاز می شود/ افزایش سهمیه سوخت؛ درمان موقت سرمای استخوان سوز سیستان و بلوچستان
 
با توجه به پهناور بودن استان و روند کند گازرسانی به دیگر شهرستان ها، نیاز به افزایش سهمیه نفت به ویژه در مناطقی که دارای سرمای بیشتری هستند و نیز افزایش نفت ورودی به استان بیش از پیش دیده می شود.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور هنوز در بسیاری از شهرها از نعمت گاز طبیعی محروم است، به همین دلیل بسیاری از مردم در روزهای سرمای زمستان از نفت سفید برای گرمایش خانه های خود استفاده می کنند.
 
در این میان مردم بسیاری از شهرستان های استان به دلیل سرمای استخوان سوز سهیمه کافی نفت سفید را دریافت نمی کنند و مجبور هستند از بازار آزاد آن را با قیمت های بیشتری تهیه کنند.
 
به علاوه ضعف در زنجیره توزیع سبب شده است بسیاری از مردم نتوانند نفت سفید مورد نیاز خود را به موقع دریافت کنند و در بسیاری از این موارد سهیمه سوخت آن ها منقضی می شود.
 
 با توجه به پهناور بودن استان و روند کند گازرسانی به دیگر شهرستان ها، نیاز به افزایش سهمیه نفت به ویژه در مناطقی که دارای سرمای بیشتری هستند و نیز افزایش نفت ورودی به استان بیش از پیش دیده می شود.
 
افزایش سهمیه وقتی موثر است که توزیع درست باشد
 
اوکاتی یکی از شهروندان سیستانی در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: افزایش سهمیه نفت خوب است اما به شرطی که به موقع هم به دست مردم برسد، هنگامی که مجبور باشیم برای دریافت هر سهمیه بارها و بارها با عامل فروش تماس بگیریم و به نتیجه نرسیم افزایش سهمیه فایده ای ندارد.
 
وی خاطرنشان کرد: سهمیه گاز مایع هم افزایش یافته که اگرچه اقدام خوبی است، اما باید مسئولان امر در این زمینه برنامه ریزی داشته باشند تا مردم وقت خود را در صف های طولانی تلف نکنند.
 
راشکی یکی دیگر از شهروندان سیستانی هم در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: افزایش سهمیه اگرچه اقدام خوبی است اما زمانی موثر است که توزیع هم به درستی صورت گیرد.
 
وی خاطرنشان کرد: سیستان سرزمین بادهاست و در زمستان به دلیل وزش بادهای سرد سرمای این منطقه استخوان سوز است و افزایش سهمیه موجب شد مردم مجبور به خرید نفت از بازار آزاد نباشند، اما امیدواریم توزیع آن هم مدیریت شود.
 
داودی یکی از شهروندان بزمانی در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: بزمان به دلیل کوهستانی بودن زمستان های بسیار سردی دارد و با توجه به اینکه هنوز به شبکه گاز شهری متصل نیست باید از نفت سفید برای گرمایش استفاده شود و کمبود آن می تواند برای شهروندان بسیار آزار دهنده باشد.
 
وی عنوان کرد: تامین به موقع سهمیه نفت سفید و افزایش آن می تواند تا زمان گازرسانی به این شهر می تواند مردم را امیدوارتر کند.
 
افزایش سهمیه نفت سیستان
 
محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: با توجه به درخواست ها، نگرانی و مطالبه مردم مبنی بر کافی نبودن سهمیه سوخت به ویژه در فصل زمستان، پس از دستور مساعد وزیر نفت و اقدام رئیس شرکت ملی نفت سهمیه نفت سفید هر خانوار از ۲۰۰ لیتر به ۲۶۰ لیتر افزایش یافت.
 
وی تصریح کرد: این افزایش از ماه جاری در کارت سرپرست خانوار افزوده خواهد شد و امیدواریم با این کار مشکل شهروندان سیستانی در تأمین سوخت مصرفی مرتفع شود.
 
آغاز مطالعات طرح خط لوله انتقال نفت کرمان به زاهدان
 
فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در این زمینه از شروع مطالعات بر طرح خط لوله انتقال نفت کرمان به زاهدان خبر داد.
 
وی بیان کرد: در دیدار روزهای اخیر با وزیر نفت، با توجه به نیاز مبرم مردم سیستان و بلوچستان به نفت و فرآورده های نفتی مقرر شد خط لوله انتقال نفت کرمان به زاهدان مورد مطالعه و اجرا قرار گیرد و بر اساس دستور صریح وزیر نفت مقرر شد در مدت یک ماه طرح مطالعاتی آن از طریق معاونان وزارت نفت گزارش شود
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ظرفیت اولیه خط لوله ورودی، ۷۰هزار بشکه در روز بوده که با در نظر گرفتن رشد مصرف فرآورده های نفتی، به روزانه حدود 200 هزار بشکه قابل پیش بینی است، به علاوه طول خط لوله حدود ۵۵۰ کیلومتر خواهد بود.
 
وی بیان کرد: با توجه به شرایط سخت مردم استان در فصل سرما و کمبود نفت و گاز مایع (سیلندر گاز) دستور ویژه وزیر نفت به معاونان ذیربط در خصوص بازدید میدانی و رفع مشکلات موجود صورت پذیرفت.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۰۲۵


ارسال