دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ,20 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
افتضاح و رسوایی که بعد از انتخابات 2020 ریاست جمهوری ایالات متحده اتفاق افتاد و این روزها به اوج خود رسیده است، ماهیت دموکراسی آمریکایی را به مردم دنیا نشان داد، موضوعی که حتی خود مسئولان ایالات متحده آن را نقطه تاریکی در تاریخ این کشور می دانند.
به گزارش عصرهامون، سال هاست که زمزمه های رسوایی دموکراسی آمریکا به گوش می رسد، اتفاق هایی که با کمک بوق های رسانه ای اجازه نداده اند، صدایش به گوش جهانیان برسد، این روزها و در پی انتخابات 2020 این کشور و افشاگری های بایدن و ترامپ بر علیه هم رخ نمایان و چهره واقعی شیطان بزرگ را بر همگان آشکار کرد.
 
 
اعتصابات، راهپیمایی ها، اعتراض های خیابانی، دعوای روسای جمهور و استعفای بسیاری از مقام ها در ایالات متحده از جمله اتفاق هایی است که این روزها در کشوری که از دیرباز خود را مدعی دموکراسی می داند و سال هاست برای دیگر کشورها نسخه می پیچد، مشاهده می شود.
 
آمریکا رو به افول و زوال نهایی
 
امروز شاهد تیراندازی به یک زن در صحن مجلسی هستیم که دیروز در آن بارها کشورهای آزاده را به نقض حقوق بشر متهم کرده اند، آری آمریکا رو به افول و زوال نهایی بوده، کشوری که ادعای ابرقدرتی داشت، اکنون هیمنه اش در حال فروپاشی است.
 
آمریکایی که به اندازه کافی در ماجرای کرونا بیچاره و درمانده شده است، این روزها کنگره اش همچون کشورهای آفریقایی به تصرف در می آید و هر گوشه اش پر می شود از جدال و درگیری، درگیری هایی که با اعلام پایان انتخابات به اوج خود رسیده و کشته و زخمی شدن ده ها نفر و خودکشی یکی از افسران پلیس تنها بخشی از آثار صحنه های آشوب گرانه اش است.
 
ماجراهایی که با واکنش وزیر امور خارجه آلمان همراه شد و حتی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در واکنش به آن گفت که "باور نمی کردم چنین صحنه هایی را در بزرگترین دموکراسی جهان خواهم دید."
 
 
طرفداران شعار "آمریکا را دوباره عالی کن"؛ تروریسم داخلی
 
حوادثی که از سوی طرفداران ترامپ رقم خورده و در این بین دموکرات‌ها در سنا و در مجلس نمایندگان به دنبال تصویب قانونی هستند تا بر اساس آن، راهپیمایی و گردهمایی طرفداران شعار "آمریکا را دوباره عالی کن" را به عنوان فعالیت تروریستی داخلی معرفی کنند و از نهادهای امنیتی می خواهند که مانع فعالیت تروریسم داخلی شوند.
 
اقدام هایی که در پی آن کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا در مصاحبه ای اعلام کرد که "دیگر نمی توانم خودم را یک جمهوری خواه بدانم" و وزیر امور ارتش این کشور نیز خبر از تشکیل حداقل ۲۵ پرونده تروریسم داخلی در نتیجه حمله و یورش طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره خبر داد.

صدمه‌ای ماندگار به وجهه آمریکا
 
در این میان یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی با اشاره به حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و اخلال در روند انتقال ریاست جمهوری، این اتفاق را صدمه‌ای ماندگار به وجهه آمریکا که خود را به عنوان سنگر دموکراسی می‌خواند، توصیف کرد.
 
در تازه ترین خبرها نیز کاترین کلارک، نایب رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از رای گیری درباره طرح استیضاح ترامپ در هفته جاری خبر داد، کمیته قضایی مجلس نمایندگان این کشور پیش نویس این طرح را به دلیل سوء استفاده ترامپ از قدرت و تحریک هوادارانش برای یورش به کنگره تهیه کرده است.
 
لئونید اسلوتسکی رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز در این راستا گفت: آنچه در واشنگتن رخ داد، نتیجه شکافی است که جامعه آمریکا را به دو بخش تقسیم کرده، هجوم به ساختمان کنگره این کشور که موجب تأیید رسمی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در کنگره شد، بر کل روند انتقال قدرت در این کشور سایه انداخته، به طور قطع ایالات متحده اکنون دیگر نمی تواند استانداردهای انتخاباتی را به سایر کشورها تحمیل و ادعا کند که "چراغی برای شاهراه دموکراسی در جهان" است.
 
 
حال این روزهای دلباختگان استبکار جهانی
 
اما چه درد آور است، دیدن این صحنه های سرشار از آشوب و خشونت برای دلباختگان استکبار جهانی، همان نیروهای وطنی که به آمریکای بیچاره دل بسته اند و آن را کعبه آمال خود می دانند، غرب گرایانی که طی سال های اخیر توان داخلی جوان ها و متخصصان ایرانی رو بایکوت و کام مردم را تلخ کرده اند.
 
در همین راستا با مجتبی میر، کارشناس مسائل سیاسی گفت و گویی انجام شده است که با بیان این که حقیقت دموکراسی آمریکایی برای همه دنیا به وضوح روشن شده است، به خبرنگار ما گفت: در انتخابات سراغ رای اکثریت می‌رویم و اقلیت باید در برابر آن تسلیم باشند، تمام مردم از هر گروه و قشر با آزادی کامل باید پای صندوق ها بروند و نمایندگان خودشان را تعیین کنند، چراکه سرنوشت ملت بهتر است، توسط خودشان رقم بخورد.
 
ریشه استکبار ستیزی در سبک زندگی منتظران واقعی
 
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری جمعه گذشته در بیانات خودشان در خصوص قیام مردم قم که ۱۹ دی ماه انجام شد، به موضوع استبداد و استکبار اشاره کردند، کارتر در آن زمان حمایت زیادی از رژیم شاهنشاهی داشت و این قیام نوعی استکبار ستیزی بود که به شهرهای دیگر کشیده شد، این استکبار ستیزی را اکنون هم شاهد هستیم که ریشه در سبک زندگی منتظران واقعی دارد.
 
میر با بیان این که استبداد و استکبار ظالمانه را در لباس دموکراسی آمریکا دیدیم، اضافه کرد: آمریکایی که لباس حزب و مجلس را به تن کرده، در پشت صحنه اش دموکراسی دوگانه ای را می بینیم که تضییع حقوق انسان ها تنها گوشه ای از آن است، نه تنها حقوق ملت های دیگر در پای منافع دولتمردان کاخ سفید قربانی می شود، بلکه می بینیم که حقوق ملت آمریکا هم قربانی اهداف دولتمردان آن شده است.
 
به گفته وی، آمریکا که خودش را مدافع سر سخت دموکراسی معرفی و درباره حاکمیت ملت ها صحبت و اظهار نظر می کند، در شرایط بسیار سخت و وحشتناکی قرار دارد، به گونه ای که تظاهرات مردمی و درگیری با نیروهای امنیتی را در این کشور مشاهده می کنیم که نشان از رسوایی دموکراسی غربی است.
 
 
افتضاح و رسوایی که ماهیت مدعیان دموکراسی را نمایان کرد
 
این کارشناس سیاسی افزود: افتضاح و رسوایی که اتفاق افتاد، ماهیت دموکراسی آمریکایی را به مردم دنیا نشان داد، موضوعی که حتی خود مسئولان ایالات متحده آن را نقطه تاریکی در تاریخ این کشور می دانستند که رخ عیان کرد.
 
وی اظهار کرد: این اتفاق ها و حوادث باید موشکافانه مورد بررسی قرار گیرد تا ماهیت این مدعیان دموکراسی برای همگان روشن شود، به خصوص برای کسانی که ایالات متحده را به عنوان کشوری که آمال و آرزوهایشان در آن جا محقق می شود، می دانند و آمریکا را از هر جهت به خصوص از نظر دموکراسی به عنوان یک الگو معرفی می کنند.
 
افتضاح آمریکا؛ پاسخ به غرب گرایان
 
میر با اشاره به هجوم طرفداران ترامپ به کنگره و ناآرامی های داخلی که رقم زدند، تصریح کرد: این افتضاح پاسخ بسیار خوبی است برای کسانی که ایالات متحده را کعبه آمال خود می دانند، این نزاع ها فضای سیاسی ایالات متحده و مشکلات سیاسی این کشور را نشان می دهد و این که انتخابات ریاست جمهوری در این کشور به شدت غیر دموکراتیک است.
 
به گفته وی، یکی از مولفه هایی که دموکراتیک را زیر سوال می برد، دیکتاتوری 2 حزبی است، فرهنگ های غیر دموکراتیکی که برای انتخابات الکترال و چنین مسائلی مطرح می شود، نشان از این است که با کشوری با چه ساختار سیاسی مواجه هستیم که اتفاقات بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و حمله به کنگره به وضوح نمایان گر فضای سیاسی اجتماعی این کشور بود.
 
شکاف نژادی، اجتماعی و سیاسی
 
این کارشناس اذعان کرد: این فضا به شدت شکننده و اعتراض مردم به دیکتاتوری 2 حزبی ایالات متحده است و شکاف نژادی، اجتماعی و سیاسی را در این کشور به نمایش می گذارد که نیاز به بازسازی اجتماعی خیلی شدیدی دارد.
 
وی گفت: آمریکایی که دنبال هم آوردن دموکراسی در عراق بود و رئیس جمهور وقت آن هدفش را از حمله به این کشور، دموکراسی مطرح کرد، الان یکی از پایه های اصلی این مهم که همان انتخابات است، دچار مشکلاتی شده است.
 
میر با تاکید بر این که کشوری که خودش را مدعی دموکراسی می داند، حال می بینیم که از این واژه چقدر فاصله دارد و با چه مشکلاتی مواجه هست، خاطرنشان کرد: ساختار و فضای سیاسی و اجتماعی که در ایالات متحده می بینیم، تبعاتی بیش از پیش برای این کشور به همراه خواهد داشت، به همین جا ختم نمی شود و به طور قطع آمریکا را در موضع بسیار ضعیفی قرار می دهد.
 
 
آمریکا باخت
 
وی با بیان این که نباید بگوییم ترامپ باخت، باید بگوییم که آمریکا باخت، گفت: آن هایی که دلباختگی و دلبستگی به آمریکا دارند، بهتر است که تامل بیشتری در این خصوص داشته باشند و تغییر رویه دهند، به طور قطع آمریکا بیش از گذشته با مشکلاتی مواجه خواهد شد.
 
این کارشناس تاکید کرد: شاهد انحطاط در آمریکا هستیم که انتخابات به عنوان چالش بزرگ سیاسی، آن را تسریع کرده و این کشور وضعیتی به مراتب بدتر پیدا می کند، واضح ترین اتفاق این است که اعتبار سیاسی ایالات متحده مخدوش و ادعای آزادی بیان در این کشور به صورت آشکارا نقد و ساز و کار سیاسی آن دچار فساد شده است.
 
وی تاکید کرد: این که برخی فعالان سیاسی ما به تمجید از این نظام سیاسی و آزادی رسانه ای می پردازند و کشور را محدود می دانند، نوعی خود تحقیری است، این اتفاقات نشان داد که دلباختگی به غرب چقدر اشتباه است، آن هم در شرایطی که اندیشمندان آینده روشنی را برای آمریکا متصور نیستند.
 
اذعان تحلیل گران غربی به وضعیت شکننده آمریکا

به گفته میر، فروپاشی این کشور با این اتفاقات در کانون توجهات است و با ادامه روند فعلی، خیلی ها شرایط خوبی را برای آن متصور نیستند، تحلیل گران غربی هم به صراحت به این موضوع اشاره کردند.
 
وی با بیان این که فروپاشی ابعاد مختلفی دارد، گفت: علاوه بر مباحث سیاسی، شاهد فروپاشی نظام مالی آمریکا هستیم، به گونه ای که امسال چهار تریلیون دلار کسری بودجه داشت، این عدد از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون بی سابقه است.
 
این کارشناس سیاسی اضافه کرد: شیوع بیماری کرونا و این اتفاق های سیاسی که به تازگی افتاد تحولات ایالات متحده را تسریع می بخشد، این وضعیت وخیم تر هم خواهد شد، چراکه آمریکا در شرایط شکننده ای قرار دارد و با مشکلات زیادی مواجه است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۰۷۵


ارسال