شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۱
زمستان پر کار برای نیروگاه ها؛
جنوب شرق کشور هم از چالش پول مجازی در امان نماند /استخراج کنندگان غیرمجاز ارز دیجیتال تهدید جدید صنعت برق
 
با انتشار اخباری مبنی بر افزایش مصرف گاز و محدودیت نیروگاه ها در تامین سوخت مصرفی، زمزمه خاموشی پراکنده در برخی از مناطق به گوش رسید، در این میان به تازگی اعلام شده است که استخراج غیرقانونی رمزارز هم در افزایش مصرف برق دخیل است.
به گزارش عصرهامون، پس از آن که اعلام شد به دلیل افزایش شدید مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، تحویل گاز به نیروگاه ها با محدودیت مواجه و به ناچار در نیروگاه ها، سوخت مایع جایگزین گاز شده، امکان وقوع خاموشی های پراکنده دور از انتظار نبود.

در این میان عنوان شد حدود ۷۰ درصد  گاز کشور در بخش خانگی و تجاری مصرف می شود که با توجه به شرایط کرونایی، آلودگی هوا و محدودیت‌های تنفسی و برای تامین برق پایدار، مصرف انرژی کشور باید کاهش یابد.

علاوه بر این زمزمه های استخراج غيرمجاز یا غيرقانوني رمزارز نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف انرژی الکتریکی بود که زمینه را برای خاموشی های پراکنده فراهم می کرد.
 
بر این اساس در استخراج غیرقانونی رمزارز از برق با تعرفه اي به غير از تعرفه رمزارز (مانند تعرفه خانگي، كشاورزي، صنعتي و ...) استفاده می شود.

وزارت نيرو اعلام کرده است ضمن حمايت از فعاليت استخراج قانوني رمزارز، با آن دسته از افراد كه به صورت غيرقانوني اقدام به استخراج رمزارزها مي نمايند به شدت برخورد مي كند.

در اين راستا، در صورت كشف فعاليت غيرقانوني استخراج رمزارزها، جريان برق مشترك مربوطه قطع و علاوه بر معرفي افراد خاطي به مراجع قضايي، هزينه برق مصرفي با تعرفه رمزارز و خسارات وارده به شبكه برق نيز از متخلفان دريافت مي شود.

جریمه ادارات و صنایع پرمصرف
 
علیرضا پرنده مطلق، مدیرعامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان چندی پیش به خبرنگار ما بیان کرد: به دلیل شرایط سخت امسال، صنایعی که بیش از دیماند خریداری شده برق مصرف کنند، ابتدا تذکر دریافت می‌کنند و در صورت تکرار، جریمه و برقشان قطع خواهد شد.
 
وی خاطرنشان کرد: مصرف برق کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴.۵ درصد افزایش یافته که بخش عمده آن در بخش صنایع و بخشی نیز در حوزه خانگی و تجاری بوده است و میزان تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی افزایش یافته و میزان مصرف آب در این نیروگاه‌ها برای حفظ پایداری در شبکه برق تا ۷۴ درصد رشد داشته است.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: در بخش اداری کنترل ها به صورت مستمر انجام می شود و اداراتی که پس از پایان کار، دستگاه‌های گرمایشی را خاموش نکرده باشند ابتدا تذکر دریافت کرده و در صورت تکرار، مدیر مربوطه باید  در خصوص دلایل آن پاسخگو باشد.
 
مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز جمع آوری می شود
 
مدیرعامل برق منطقه ای سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: با توجه به این که مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز به دلیل مصرف بیش از اندازه برق، سبب تخریب شبکه می شوند، نسبت به کشف و جمع آوری این مراکز اقدام خواهد شد.
 
وی اظهار کرد: افرادی که مراکز غیرمجاز رمز ارز را معرفی کنند، تا 10 میلیون تومان جایزه دریافت خواهند کرد که این کار از طریق سایت و سامانه ۱۲۱ امکان پذیر است و البته نام این افراد محرمانه خواهد ماند.

کشف 150 دستگاه ماینر در زاهدان

خلیل عوض زاده مدیرعامل توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان نیز گفت: ۶ مرکز استخراج پول مجازی بیت کوین طی هفته اخیر در زاهدان شناسایی که از این مراکز ۱۵۰ دستگاه ماینر کشف و ضبط شده است.

وی بیان کرد: جمع‌آوری مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز، از مهمترین محورهای تعیین شده برای کاهش مصرف برق و کمک به کاهش مصرف سوخت نیروگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه این تعداد مرکز توسط نیروهای امور توزیع برق ناحیه یک زاهدان شناسایی و کشف شده است افزود: همراهی مدیران و کارکنان ادارات دولتی، سازمان‌های اجرایی و مردم نقش مهمی می‌تواند در کشف و جلوگیری از فراگیر شدن استفاده غیرمجاز از دستگاه‌های مذکور داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: تولید کنندگان رمز ارز می‌توانند با ارائه مجوز و پروانه صادره از ادارات و سازمان‌های ذیربط نسبت به دریافت انشعاب قانونی اقدام و از حمایت قانونی نیز برخوردار شوند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۱۷۰


ارسال