چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ,20 October 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۱
سفر با چاشنی کرونای انگلیسی؛
ظرفیت هتل های چابهار تکمیل شد/ ضرورت اعمال شدید محدودیت ها برای جلوگیری از خیز دوباره کووید ۱۹
 
در شرایطی که بسیاری از مردم با بیماری کرونا درگیر هستند و شیوع نوع انگلیسی آن موجب نگرانی شده است مسافران زیادی از شهرهای مختلف به سیستان و بلوچستان و چابهار سفر کرده اند، به طوری که بسیاری از هتل های این شهر تا عید نوروز ظرفیت خالی ندارند.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان از نظر رنگ بندی های وزارت بهداشت از نظر بیماری کرونا در هفته های اخبر در وضعیت آبی قرار داشته است.

کاهش تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر، داشتن روزهای بدون فوت بیمار کرونایی این ذهنیت را در میان مردم به وجود آورد که کرونا در این استان شکست خورده است.

بر این اساس برخی از هم استانی ها با عادی انگاری رعایت شیوه نامه های بهداشتی را کنار گذاشتند و بدون ماسک در معابر و تجمعات شرکت می کنند.

از دیگر سو با توجه به وضعیت آبی این استان، آب و هوای خوب و بهاری در سواحل جنوبی چابهار سبب شده است مسافران زیادی از شهرهای مختلف کشور خود را به این استان برسانند و به چابهار بروند.

این سفرها زنگ هشدار خیز بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان را به صدا درآورده و نگرانی های زیادی را در میان مردم ایجاد کرده است.

به طوری که حتی ساکنان شهرهایی که در مسیر چابهار قرار دارند هم از ورود مسافران به این خطه نگران و خواستار اعمال محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع مجدد کرونا در این مناطق هستند.

در روزهای اخیر هم با فوت ۲ ورزشکار پیشکسوت فوتبال بر اثر بیماری کرونا از نوع جهش یافته انگلیسی نگرانی مردم سیستان و بلوچستان شدت گرفته است، زیرا ویروس جهش یافته در تهران و شهرهای مرکزی کشور بیشتر دیده می شود و همین سفرها می تواند سبب ابتلای مردم استان به نوع جهش یافته کرونا شود.

ضریب اشغال تخت در فضاهای گردشگری چابهار ۹۰ درصد است

علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: در حال حاضر ضریب اشغال تخت در فضاهای گردشگری چابهار ۹۰ درصد است.

این مقام مسئول عنوان کرد: در حال حاضر درصد تخت های اشغال شده فضاهای گردشگری بیش از ۹۰ درصد است، به طوری که برخی از هتل ها اعلام کردند تا عید ظرفیت خالی ندارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: شیوع کم کرونا در این منطقه، هوای خوب، محیط طبیعی و مهمان نوازی مردم این خطه سبب افزایش میزان گردشگر شده است.

وی عنوان کرد: بیش از صد خودروی کمپر از اقصی نقاط کشور به سیستان و بلوچستان آمدند و برخی در کویر لوت اتراق و کویرنوردی را تجربه کردند و تعدادی هم به روستای دَرَک سفر داشتند و در حال حاضر ۷۰ خودروی کمپر در استان حضور دارند.

تردد خودروهای غیربومی در چابهار محدود شد

کوروش محمدی، معاون سیاسی اجتماعی فرماندار چابهار در این باره به یکی از رسانه ها گفت: تردد خودروها با پلاک غیر بومی در شهر چابهار محدود شده و در صورت عدم خروج این خودروها از امروز سه‌شنبه پلیس راهنمایی و رانندگی مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا جریمه ۵۰۰ هزار تومانی را اعمال خواهد کرد.

وی بیان کرد: نشست ستاد مبارزه با کرونا در چابهار درباره اعمال محدودیت بر سفر به شهر چابهار برگزار شد و تصمیم بر آن است که ساعت کاری بازارهای داخل شهر و مجتمع های تجاری منطقه آزاد کاهش پیدا کند.

این مقام مسئول اظهار کرد: مهمترین تصمیم ها شامل جریمه خودروها با پلاک دیگر استان‌ها، تعطیلی بازار بعد از ساعت ۱۸ و انجام تست کرونا در هتل‌ها و ورودی شهر است.

افزایش موارد ابتلا در چابهار

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار چابهار بیان کرد: براساس اعلام شبکه بهداشت و درمان چابهار وضعیت شیوع، موارد ابتلا، مرگ و میر و بستری کرونا در این شهرستان نسبت به قبل بیشتر شده و راهی جز اعمال محدودیت‌ها نداریم.

وی تصریح کرد: مردم و مسئولان چابهار از ورود مسافران طی هفته‌های گذشته به این شهر ابراز نگرانی کرده‌اند لذا اعمال محدودیت در ساعت کاری اصناف داخل شهر و مراکز تجاری منطقه آزاد ضروری است.

وی بیان کرد: وضعیت نگران کننده حضور مسافران در چابهار در صورت عدم کنترل توسط متولیان می‌تواند شیوع ویروس کرونا را گسترش دهد.

محمدی با اشاره به اینکه تنها خودروهای دارای پلاک چابهار و یا بیمه نامه صادره از این شهر اجازه ورود به این شهر را دارند، گفت: باید به نحوی برنامه‌ریزی شود تا تمام افرادی که وارد چابهار و یا از آن خارج می‌شوند تست کرونا دهند.

وی ادامه داد: متاسفانه مشاهدات عینی حاکی از جدی نگرفتن کرونا توسط شهروندان است که این موضوع باتوجه به نوع ارتباطات اجتماعی مردم منطقه نگران کننده بوده و درصورتی که به توصیه "درخانه ماندن" توجه نکنیم و اصرار بر ادامه ترددهای غیرضروری داشته باشیم قطع یقین زنجیره انتقال ویروس ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۴۹۹۰


ارسال