سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,18 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۳
در گفت وگو با علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان مطرح شد؛
قرنطینه برای مبارزه با بیماری های واگیردار راهکار1400 سال قبل پیامبر(ص)/ رعایت پروتکل های بهداشتی و زدن ماسک موثرترین راه پیشگیری از کرونا
 
علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان ضمن دعوت از مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، گفتند: کرونا در حالی بی پروا می تازد و قربانی می گیرد که تنها راهکار مقابله با آن استفاده از ماسک است.
به گزارش عصرهامون، این روزها در حالی آمار کرونا به صورت کاملا نگران کننده بالا می رود که درصد رعایت کردن مردم اما به پایین ترین حد رسیده، به گونه ای که کووید19 همچنان بی پروا می تازد و برای ابتلا و قربانی کردن افراد پیشتاز است.

با وجود تاکید مسئولان در مورد شیوه موج جدید کرونا یا همان پیک چهارم اما انگار این موضوع برای مردم اهمیت چندانی ندارد، از برقراری مسافرت ها تا حضور در اجتماعات و مراکز خرید، اماکن عمومی و افزایش رفت و آمدها، تماس‌های نزدیک بین فردی  همه و همه عاملی مهم در افزایش شمار مبتلایان محسوب می شود اما علیرغم هشدارهای پزشکان، برخی ها همچنان به روند زندگی عادی خود ادامه می دهند گویی که اصلا چنین ویروسی وجود ندارد.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون 2 میلیون و 93 هزار و 452 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 274 نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 64 هزار و 764 نفر رسیده است که این موضوع نشان می دهد همه گیری کرونا در کشور علاوه بر طیف گسترده تبعات آن اعم از اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، کادر درمان را نیز فرسوده و خسته کرده که ادامه این روند پیامدی نگران کننده را ترسیم کرده است.

این آمار در سیستان وبلوچستان نیز نگران کننده بوده به گونه ای که محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از علما و روحانیون شیعه و سنی و مسولین تقاضا یاری کادر درمان را در موج جدید کرونا کرد و گفت: تاکنون ۲۱۴ مورد که به ویروس جهش یافته مبتلا شده اند در استان شناسایی شده و️ جلوی روند صعودی را باید بگیریم.

در همین راستا شماری از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان ضمن دعوت از مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، گفتند: در حالی تنها راهکار مقابله با کرونا استفاده از ماسک است که می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی این بیماری را ریشه کن کرد.

رعایت اصول بهداشتی، راهکار نجات کشور از بیماری کرونا

مولوی حافظ اسماعیل ملازائی، یکی از اساتید دارالعلوم زاهدان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: ویروس جهش یافته کرونا سرعت انتشار بالایی داشته و تمامی گروه های سنی اعم از پیر و جوانان یا کودکان همه را درگیر می کند.

وی افزود: برای جلوگیری از زنجیره انتقال این ویروس مردم باید از حضور در اماکن شلوغ پرهیز و همواره از ماسک استفاده کنند زیرا یکی از راهکارهای اصلی در جلوگیری از این بیماری، همچنان زدن ماسک است.   

ملازائی اذعان کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی موضوع مهمی است که همگان باید به آن توجه و عمل کنند، این همان دستورالعملی است که بیش از ۱۴۰۰ سال پیش، پیامبر اسلام(ص) بدان اشاره کرده است.

وی ادامه داد: روایاتی در این خصوص وجود دارد که نمونه آن این است اگر در شهری بیماری های مسری و طاعون رخ داد، پس از آن شهر خارج نشوید، و اگر شنیدید که در محلی، مرض مسری آمده است به آنجا وارد نشوید.

این استاد دارالعلوم زاهدان تاکید کرد: تمامی مردم باید پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی واستفاده از ماسک را جدی بگیرند زیرا راهکار نجات کشور از این بیماری عمل، به اصول بهداشتی است.

 استفاده از ماسک موثرترین راهکار پیشگیری از کرونا

مولوی عبداله حسن زهی، امام جمعه اهل سنت شهرستان هامون در گفت وگو با خبرنگار ما بیان ‏کرد: یکی از مسائل بسیار مهمی که همگان باید به آن عمل کرده و انجام آن را جدی بگیرند بحث فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی بوده که از آغازین روزهای شیوع ویروس منحوس کرونا همچنان مورد تاکید است.

 وی با تاکید بر این مطلب که استفاده از ماسک همواره موثرترین راهکار پیشگیری از کرونا است، افزود: در حالی حضور در تجمعات و مکان های شلوغ همچون صف های مرغ، نان و سایر موارد یکی از عوامل مهم انتقال زنجیره کووید19 به شمار می رود که مسئولان امر باید با مدیریت صحیح و نظارت دقیق دغدغه های مردم را رفع کرده و از ایجاد چنین تجمعاتی جلوگیری کنند.

این خطیب جمعه ادامه داد: حضور در مکان های شلوغ بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی خود زمینه افزایش آمار مبتلایان به این بیماری می شود که می طلبد مسئولان مربوطه تلاش بیشتری در رفع دغدغه مردم داشته باشند، همچنین نظارت ها را تشدید کنند.

وی تصریح کرد: علیرغم وضعیت بحرانی کرونا اما همچنان بازارها شلوغ و مشاغل غیرضرور فعال هستند و این موضوع با تعطیلی نمازهای جمعه یا مراسمات مذهبی همخوانی ندارد، دولتمردان اگر خواهان کنترل بیماری کرونا هستند باید برنامه ریزی دقیق تری در این راستا داشته باشد.

رعایت نکردن اصول و پروتکل‌های بهداشتی حق‌الناس است

مولوی عنایت اله رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت مینان شهرستان سرباز در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه استفاده از ماسک ارزان ترین و موثرترین راهکار جلوگیری از ویروس کرونا است، گفت: با پیک جدید این بیماری با توجه به خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا، مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک را جدی بگیرند.

وی بیان کرد: پرهیز از سفرهای غیرضرور و حضور در تجمعات و اماکن تفریحی از یک سو، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی دیگر قطعا ریشه انتقال این بیماری را از بین می برد.

رسولی زاده ادامه داد: رعایت نکردن اصول و پروتکل‌های بهداشتی حق‌الناس است، باید با رعایت اصول بهداشتی علاوه بر تضمین سلامتی خود، باری از دوش کادر درمان نیز برداریم.

این خطیب جمعه افزود: اجرای رزمایش کمک مومنانه و توزیع بسته های معیشتی در بین آسیب دیدگان از این بیماری در چنین شرایطی مرهمی بر دل نیازمندان است، اکنون نیز با توجه به وضعیت قرمز کرونایی در استان می طلبد تا سایر سازمان ها و ادارات در این امر دوشادوش بسیج و سپاه حرکت کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۶۲۴


ارسال