پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,6 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۳
معاون استاندار سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
رشد ۱۴.۶درصدی در ثبت نام داوطلبین شورای شهر و روستا/ از رکوردزنی زاهدان درثبت بیشترین کاندیدتا سبقت بانوان دلگانی در شورای روستا
 
ابوذر کوثری، رئیس ستاد انتخابات سیستان وبلوچستان با اشاره به رشد ۱۴.۶درصدی در ثبت نام داوطلبین شورای شهر و روستا، گفت: بیش از 80درصد داوطلبان انتخابات در تایید صلاحیت شدند.
به گزارش عصرهامون، ابوذر کوثری دقایقی قبل در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران یک ماهیت و ارکانی دارد که مهمترین رکن آن انتخابات است، بیان کرد: کلیه بخش های این ساختار سیاسی مستقیم یا غیر مستقیم توسط مردم انتخاب می شوند، و ایران جزو معدود کشورهای منطقه است که هم انتخابات برگزار کرده  و مهمترا ز آن انتخاباتی که برگزار می کند معنادار و اثر گذار در سرنوشت افراد است.

وی افزود: انتخابات دو فرصت ایجاد می کند اول برای مردم، که حق خود را اعلام و نظر خود را در رابطه با برنامه های موجود اعلام می کنند اینکه از شرایط موجود دولت‌ها در عرصه‌های مختلف تا چه میزان رضایت دارد یا خواستار اصلاح و تغییر آن هستند؛ از طرفی فرصتی برای نظام جمهوری به شمار می رود چرا که انتخابات در نظام‌های مردم تعبیه شده تا به انسداد و بن‌بست نرسد، مدام خود را بازسازی و سیاست‌های خود را منطبق با مطالبات و تقاضای آحاد مردم کند این ساختار ابزار و فرصتی است که دچار روزمرگی نمی‌شود و به روز است.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از این انتخابات ۲۸ خرداد ماه جاری در دو زمینه ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا است که لازمه این امر تمهیداتی بوده و ما به عنوان دست اندرکاران باید بیاندیشیم تا این روند به نحو احسن برگزار شود.

وی اذعان کرد: آنچه برای ما در این انتخابات مهم است در چهار اصل امنیت، سلامت، مشارکت و رقابت در انتخابات است که در این چهارچوب تدابیری بکار گرفته ایم و قبل از دستور شروع انتخابات، ارزیابی و آنالیز انتخابات های ادوار گذشته برای بررسی نقاط ضعف و قوت در تمامی جهات در بعد اجتماعی، سیاسی، زیرساخت های ارتباطی، مسائل طایفه ای و قومی ارزیابی شده تا قبل از ورود به فرآیند انتخابات پیش بینی و سناریو داشته باشیم و در چارچوب آن اصول گام برداریم.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار اضافه کرد: قبل از دستور شروع انتخابات تیم هایی ترکیبی به مناطق مختلف استان در ابعاد امنیتی، بازرسی، حوزه ارتباطات و زیرساخت اعزام تا مسائل را از ابعاد مختلف بررسی و ارزیابی کنند، انتظار است با توجه به زحمات همکاران ستاد انتخابات این انتخابات خوب، مطلوب و بدون حاشیه پیش برود.

وی با بیان اینکه در فرایند انتخابات در ۲۴ شهرستان و ۵۹ بخش ۸۳ هیئت اجرایی تشکیل شد، گفت: برای اولین بار در بحث انتخابات ثبت نام ها به صورت تفکیکی عمل کردیم یعنی شوراهای شهری و روستایی، به این علت که علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، سلامت مردم تضمین شده باشد.

21هزار و 116 نفر کل داوطلبین شورای شهر و روستا

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: تعداد کل داوطلبین شورای شهر و روستا در این دوره ۲۱ هزار و ۱۱۶ نفر بودند که نسبت به دوره قبل14.6درصد رشد ثبت نام کننده داشته ایم.

وی با بیان اینکه از این تعداد 86.6 درصد را آقایان و13.4درصد بانوان تشکیل می دهند، افزود: کل ثبت نام کنندگان در شورای شهر هزار و ۵۳۰ نفر بودند که ۱۷ درصد نسبت به قبل افزایش داشته و به طور متوسط برای هر کرسی 5.5 نفر ثبت نام داشتند.

کوثری با بیان اینکه مجموعا 271 کرسی اصلی استان داریم که علی البدل آن 167 نفر هستند، ادامه داد: در 51 شهر استان انتخابات شورای شهر برگزار می شود به گونه ای که در 45 شهر شوراها پنج نفره، در پنج شهر زابل، خاش، سراوان و ایرانشهر شورای شهر هفت نفره و در شهر زاهدان این تعداد 11 نفر است.

وی خاطر نشان کرد: مجموع بانوان شرکت کننده در انتخابات شورای شهر را 156 نفر دانست که 15 درصد نسبت به قبل افزایش داشته است، که در انتخابات شورای شهر هر 10 درصد مجموع ثبت نام کنندگان از قشر بانوان بودند.
 
زاهدان رکورددار بیشتر آمار داوطلبین

رئیس ستاد انتخابات استان اظهار کرد: شهر زاهدان با 28 نفر برای هر کرسی شورای شهر بالاترین داوطلب را در سطح استان به خود اختصاص داد و پس از آن ایرانشهر، خاش و چابهار بودند.

وی تصریح کرد: شیوه ثبت نام ها در چهار روش غیرحضوری و حضوری انجام شده که33 درصد ثبت نام ها در شورای شهر به صورت الکترونیکی و مابقی مراجعه حضوری به فرمانداری ها بوده است.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار استان ادامه داد: تا امروز هیئت های اجرایی کارها را انجام و صلاحیت کلیه داوطلبین ارزیابی شده که در همین راستا صلاحیت حدود 11 درصد داوطلبین حسب استعلام از مراجع چهارگانه تایید نشدند.

وی خاطر نشان کرد: بیش از 80 درصد صلاحیت داوطلبین در هیئت نظارت تایید شده و مابقی شکایت های خود را برای هیئت نظارت استان آورده اند که پرونده آنها در دست بررسی است.

کوثری در ادامه به ارائه آمار در بخش شورای روستایی اشاره کرد و گفت: مجموع ثبت نام کنندگان 19 هزار و 586 نفر بودند که با افزایش 14.5 درصدی نسبت به قبل مواجه بودیم، برای هر کرسی شورای روستایی 2.2 نفر ثبت نام کرده اند.

وی اضافه کرد: در این دوره در سه هزار و 496 روستای استان که واجد شرایط هستند غیر از 2 روستا، انتخابات شورای روستایی را برگزار خواهیم کرد.

این مقام مسئول اذعان کرد: از این تعداد 120 روستا، شوراهای آن پنج نفره و مابقی سه نفره هستند و در کل تعداد اصلی کرسی های شورای روستایی 10 هزار و 720 نفر هستند.

وی گفت: تعداد بانوان داوطلب در انتخابات شورای روستایی 2 هزار و 665 نفر بوده که نسبت به گذشته 109 درصد افزایش داشته است؛ 14 درصد کل داوطلبین ثبت نامی در شوراهای روستایی بانوان بودند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه در شهرستان دلگان تعداد بانوان حوزه داوطلبین روستایی 52 درصد بود و از آقایان سبقت گرفتند، افزود: به لحاظ جمعیتی در سیستان وبلوچستان جمعیت3.2 درصد نسبت به جمعیت کل است اما نسبت مجموع داوطلبین شوراهای شهری و روستایی نسبت به کل کشور  8.5 درصد است.

وی خاطر نشان کرد: 21 درصد داوطلبین شهر و 19 درصد داوطلبین روستایی (حدود20 درصد) دارای سابقه عضویت در این شوراها را داشته، همچنین 55 درصد مدرک تحصیلی داوطلبین شهری لیسانس و 9 درصد مدرک داوطلبین روستایی دیپلم و چهار نفر مدرک دکتری داشتند.

کوثری ادامه داد: به لحاظ شغلی نیز 56.5 داوطلبین شهری فرهنگی و کارمند بوده، و 11 درصد داوطلبین روستایی کشاورز هستند.

وی افزود: به لحاظ گروه سنی نیز 52 درصد گروه سنی داوطلبین شهری و 50.5 درصد داوطلبین روستایی گروه سنی آنها بین 40-25درصد بوده و این نشان از جوانگرایی دارد.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار در پایان خاطر نشان کرد: از هزار و 530 نفر داوطلب ثبت نام کننده تا کنون 84 نفر انصراف داده اند.

انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۱۴۹


ارسال